باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی، آن هم زمانی که پس از شستشوی ظرف ها با حجم زیادی از آب در داخل محفظه دستگاه مواجه شده اید، بسیار اهمیت پیدا می کند. ماشین ظرفشویی ظروف کثیف را در عرض چند دقیقه به بهترین نحو می شوید و آنها را عاری از هرگونه چربی و کثیفی به شما تحویل می دهد. اما با این حال ممکن است در فرایند شستشوی ظرف ها نیز مشکلی مانند بسته شدن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی پیش بیاید. این مشکل معمولا ناشی از استفاده نادرست از این دستگاه است. در این شرایط، شما باید فورا برای باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی خود اقدام کنید. دلایل بروز این مشکل هرچه باشند، باید آنها را با عیب یابی دقیق پیدا کنید و برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی خود دست به کار شوید.

مشاوره آنلاین زودکمک

روش های باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

در صورتی که مسیر خروج آب ماشین ظرفشویی به هر دلیلی گرفته باشد، آبی که قرار است پس از شستن ظروف کثیف، از طریق لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی یا لوله فاضلاب مشترک با ماشین لباسشویی یا سینک خارج شود، در داخل دستگاه باقی می ماند. به این ترتیب شستشوی ظرف ها انجام نمی شود. قبل از هر اقدامی برای باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی، باید سلامت آن را بررسی کنید. برای این کار، دستگاه را خاموش کنید و آن را کمی جلو بکشید تا به لوله فاضلاب دسترسی پیدا کنید. لوله فاضلاب را از نظر ظاهری بررسی کنید تا هیچ تاشدگی و گره خوردگی نداشته باشد. چون این موارد می توانند از خروج آب از دستگاه جلوگیری کنند. استفاده از آب گرم، استفاده از سرکه و آب گرم، استفاده از فنر دستی یا برقی از جمله کارهایی هستند که می توانید برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی انجام دهید. در ادامه این مطلب، با این روش ها بیشتر آشنا می شوید. در پایان نیز راهکارهایی برای جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی به شما ارائه می کنیم.

باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی


استفاده از آب گرم

اگر پس از بررسی لوله فاضلاب، آن را از نظر ظاهری کاملا سالم و بدون مشکل یافتید، برای پیدا کردن دلیل گرفتگی آن باید داخل لوله را جستجو کنید. یکی از بهترین و ساده ترین روش های باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی، استفاده از آب گرم است. برای انجام این کار، باید لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی را از لوله فاضلاب اصلی جدا کنید و ظرف مناسبی در زیر لوله قرار دهید تا آبموجود در آن کاملا خارج شود. سپس آب را کاملا داغ کنید و به آرامی به داخل لوله بریزید. توجه داشته باشید که باید سر لوله را به سمت بالا نگه دارید تا آب داغ برای چند ثانیه در داخل لوله باقی بماند. سپس سر لوله را پایین بیاورید و آب را در داخل ظرف بریزید. این کار را چندین مرتبه انجام دهید تا همه چربی ها و آشغال های ناشی از شستشوی مواد غذایی که در داخل لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی گیر کرده اند، خارج شوند.

بیشتر بخوانیم : تعمیر برد ظرفشویی ال جی

استفاده از سرکه و آب گرم

اگر دلیل گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی، جمع شدن و رسوب چربی های ناشی از مواد غذایی است، استفاده از ترکیب سرکه و آب گرم، راه بسیار موثری است. برای باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی با این روش، مقداری سرکه به آب گرم اضافه کنید و مراحلی را که در مورد قبلی گفتیم، در این روش انجام دهید. بعد از استفاده از سرکه و آب گرم، به تدریج تمامی چربی های موجود در لوله فاضلاب از بدنه لوله جدا و خارج می شوند.


استفاده از فنر دستی یا برقی

یکی دیگر از روش های باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی، استفاده از فنر دستی یا برقی است. اگر روش های قبلی برای حل مشکل ظرفشویی شما کارآمد واقع نشد، احتمالا گرفتگی دستگاه ناشی از گیر کردن جسمی بزرگ در لوله فاضلاب است. شما می توانید برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی خود با استفاده از فنر دستی یا برقی اقدام کنید. برای شروع، ابتدا بست فلزی لوله فاضلاب، که آن را به ماشین ظرفشویی متصل می کند، باز کنید. آب موجود در داخل لوله را درون یک ظرف مناسب بریزید و از خالی بودن شیلنگ مطمئن شوید. سپس فنر را به داخل لوله هدایت کنید تا به محل گرفتن لوله برخورد کند. فنر را طوری بچرخانید تا به تدریج، گرفتگی لوله را از بین ببرد. بعد از چند بار چرخاندن فنر، آن را بیرون بیاورید تا تکه های آشغال به همراه آن خارج شوند. فنر را تمیز کنید، دوباره آن را به داخل لوله هدایت کنید و چرخاندن فنر را انجام دهید. این کار را تا جایی ادامه دهید که لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی، به صورت کامل باز شود. در پایان این مراحل، آب نسبتا گرمی در داخل لوله بریزید تا تمام اجسام موجود در آن به صورت کامل خارج شوند. دقت کنید که اگر مهارت لازم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی و ابزار لازم برای فنر زنی لوله فاضلاب را ندارید، حتما باید از یک تعمیرکار ماهر تعمیر ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.


راهکارهایی برای جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

باز کردن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی در برخی موارد، کاری بسیار پیچیده است و با روش های ساده برطرف نمی شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم که با راهکارهایی ساده، از بسته شدن لوله فاضلاب دستگاه خود جلوگیری کنید. استفاده از جرم گیر ماشین ظرفشویی به صورت منظم، تمیز کردن سطحی ظروف بسیار کثیف و چرب، پاک کردن ظروف از آشغال های درشت مانند هسته خرما و هسته و پوست میوه های دیگر، استفاده از برنامه کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به صورت منظم، از روش هایی هستند که از مسدود شدن لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی جلوگیری می کنند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران