تمیز کردن دوربین دیجیتال، شاید ساده به نظر برسد اما کار بسیار حساسی است و اگر غیر اصولی و با بی دقتی انجام شود، تاثیر فاجعه باری بر روی لنز می گذارد. یکی از بزرگترین ویژگی های استفاده از دوربین های دیجیتال، قابلیت تعویض لنز آنها است. اما همین ویژگی، دردسر زیادی هم به همراه دارد، چون هنگام عوض کردن لنز، هر چقدر هم دقت به خرج دهید، باز هم گرد و خاک وارد دوربین می شود و می تواند بر کیفیت و نتیجه کار تاثیر بگذارد. بنابراین بسیار مهم است که با نحوه صحیح تمیز کردن دوربین دیجیتال آشنا باشید و هنگام پاک کردن دوربین خود، از این اصول پیروی کنید. به همین دلیل، در این مقاله، روش اصولی تمیز کردن دوربین دیجیتال را شرح داده و ابزار مورد نیاز برای این کار را معرفی می کنیم.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

نحوه تمیز کردن دوربین دیجیتال

بسیاری از دوربین ‌های مدرن دارای سیستم یکپارچه سازی و تمیز کننده گرد و غبار هستند و هر بار که سیستم دوربین روشن و خاموش می شود، این سنسور می لرزد و گرد و غبار را به حداقل می رساند. اما بسیاری از دوربین های قدیمی و معروف، این ویژگی را ندارند. بنابراین، در این مواقع شما باید خودتان دست به کار شوید و سنسور دوربین را به صورت دستی تمیز کنید. هرچه لنزها را تغییر دهید، بیشتر زوم کنید و به مکان ‌هایی بروید که گرد و غبار زیادی دارند، سنسور دوربین شما زودتر کثیف می شود و مجبور می شوید سریع تر آن را تمیز کنید. تجهیزات تمیز کردن دوربین دیجیتال، مراحل تمیز کردن دوربین دیجیتال و تشخیص وجود گرد و خاک روی سنسور، از جمله مواردی هستند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

 

تمیز کردن دوربین دیجیتال

میز کردن دوربین دیجیتال، شاید ساده به نظر برسد اما کار بسیار حساسی است و اگر غیر اصولی و با بی دقتی انجام شود، تاثیر فاجعه باری بر روی لنز می گذارد.


تجهیزات تمیز کردن دوربین دیجیتال

یکی از موارد مهم در نحوه صحیح تمیز کردن دوربین دیجیتال، استفاده از تجهیزات مناسبی مانند این وسایل است:

دستمال میکروفایبر برای تمیز کردن لنز

دستمال لنز مانند یک آهن‌ ربا، گرد و خاک را به خود جذب می ‌کند، اما اگر کثیف یا خیس باشد علمکرد خوبی نخواهد داشت. بنابراین، باید این دستمال را در محفظه ‌های ضد آب نگه دارید. دستمال میکروفایبر، بسیار ارزان است و جای زیادی نمی‌گیرد. به همین دلیل، در اکثر کیف ‌های دوربین عکاسان پیدا می شود و یکی از اصلی ترین وسایل تمیز کردن دوربین دیجیتال است.

دمنده تمیز کننده

هیچگاه سعی نکنید با فوت کردن، گرد و غبار را از روی لنز یا دوربین پاک کنید. چون با این کار، ذرات بخار و رطوبت روی سطح لنز می ‌نشینند. به همین دلیل باید از وسیله ای به نام دمنده استفاده کنید. برای استفاده از دمنده، ابتدا دو تا سه بار با دستگاه، به سمت دیگری بدمید تا اگر احتمالا ذراتی در آن بود، خارج شوند. سپس تا جایی که می‌توانید آن را نزدیک لنز بگیرید، تا جایی که با آن تماس پیدا نکند و سپس روی سطح لنز بدمید. دمنده‌های هوا ابعاد و شکل های مختلفی دارند. دمنده‌ های بزرگ‌ تر، گرد و خاک چسبیده به دوربین و لنز را برطرف می‌کنند. البته دمنده ‌های کوچکتر نیز برای تمیزکاری دقیق تر به کار می روند. دمنده ها قیمت چندانی ندارند و در موقعیت‌ های مختلف می توانید از آن استفاده کنید.

 

 

تجهیزات تمیز کردن دوربین دیجیتال

 

ذره‌ بین سنسور

تمیز بودن سنسور دوربین، علاوه بر بالا بردن کیفیت کار، اعتماد به نفس شما را در عکاسی افزایش می‌دهد. ذره‌بین سنسور وسیله ای برای دیدن نمای بزرگتری از داخل دوربین است. این ذره‌بین روی محل اتصال لنز به بدنه قرار می ‌گیرد. برخی از این ذره بین ‌ها، صفحه‌ نمایشگری دارند که ذرات و گرد و خاک را به صورت هایلایت نشان می دهند.

کیت تمیز کردن سنسور دوربین عکاسی

این کیت به شما امکان می ‌دهد به صورت دستی سنسور را تمیز کنید. بعد از این که تمامی ذرات خشک گرد و خاک از روی سنسور پاک کردید، آینه را از داخل منوی دوربین قفل کنید. سپس یکی از کاردک ‌ها را به مقداری مایع پاک ‌کننده آغشته کنید و بعد، آن را با دقت و به آرامی بر روی سنسور بکشید.


مراحل تمیز کردن دوربین دیجیتال

نحوه صحیح تمیز کردن دوربین دیجیتال ترتیبی دارد که بهتر است طبق آن پیش بروید. مثلا قبل از اینکه به سراغ پاک کردن لنز دوربین بروید، باید بدنه آن را از هر گونه کثیفی پاک کنید. تمیز کردن بدنه دوربین، باعث کارایی بهتر دکمه ها و افزایش عمر دوربین می شود. بنابراین برای تمیز کردن دوربین دیجیتال، باید مراحل زیر را انجام دهید:

تمیز کردن بدنه دوربین دیجیتال

گرد و خاک اطراف دکمه‌ها می‌تواند به مرور زمان در عملکرد آن‌ها مشکل ایجاد کند. پس هر از چندگاهی با یک دستمال میکروفایبر، حسابی بدنه دوربین را گردگیری کنید. محافظ پلاستیکی روی چشمی دوربین را بردارید تا بتوانید منظره یاب و LCD را حسابی تمیز کنید. برای قسمت‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است، مثل لنز پشت منظره یاب، می‌توانید از یک قلم لنز کوچک استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن لنزهای دوربین دیجیتال

تمیز کردن لنزهای دوربین، تا حد امکان، باید با کمترین تماس با لنز انجام شود. به این صورت، خطر خط افتادن بر روی لنز هم کمتر می‌شود. برای پاک کردن ذرات سبک ‌تر گرد و غبار، می توانید از یک دمنده هوا استفاده کنید و ذرات سنگین‌ تر که به سختی برداشته می‌شوند را می توانید با استفاده از قلم لنز یا کاردک بردارید. از دمنده هوا برای تمیز کردن نقاط اتصال لنز و بدنه هم می ‌توانید استفاده کنید.

 

 

مراحل تمیز کردن دوربین دیجیتال

 

تمیز کردن قسمت داخلی دوربین دیجیتال

ویژگی پاکسازی سنسور دوربین، بخشی از کار تمیز کاری را انجام می دهد اما ممکن است نتواند همه ذرات مزاحم را برطرف کند. بنابراین، برای تمیز کردن دوربین دیجیتال و پاک کردن ذرات گرد و غبار سبک داخل دوربین، می‌ توانید از یک دمنده استفاده کنید. توجه کنید که موقع استفاده از دمنده، سر دوربین را به پایین بگیرید تا آلودگی ها راحت تر خارج شوند.

تشخیص وجود گرد و خاک روی سنسور

برای تمیز کردن دوربین دیجیتال خود و اینکه متوجه شوید گرد و خاک روی سنسور دوربین شما وجود دارد یا نه، می توانید در یک روز آفتابی، از آسمان آبی بدون ابر یک عکس بگیرید. شما می توانید با یک دیافراگم بسته مثلا اف ۲۲ عکاسی کنید، بعد زوم کنید و عکس را برای یافتن لکه ها بررسی کنید. اگر لکه ‌ای در عکس مشاهده کردید، کمی قاب را جا به جا کنید و دوباره عکس بگیرید. این کار را بر روی LCD دوربین هم می ‌توانید انجام دهید، اما تشخیص این نقاط بر روی صفحه کامپیوتر، راحت ‌تر است.

این ذرات ممکن است کوچک باشند اما می‌توانند تاثیراتی بسیار منفی بر روی کیفیت تصاویر شما بگذارند. همچنین باید دقت کنید که موقعیت این لکه ‎ها معکوس عکس است. بنابراین، اگر در عکس لکه‌ ای را در گوشه بالا و سمت چپ تصویر مشاهده کردید، آن ذره گرد و خاک، در پایین و گوشه سمت راست سنسور قرار دارد. این نکات به شما کمک می کنند تا نحوه صحیح تمیز کردن دوربین دیجیتال را انجام دهید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران