مشکلات رایج اندروید 9، با تمام ویژگی های خوبی که این سیستم عامل جدید دارد، در برخی موارد، باعث اختلال در عملکرد گوشی اندروید و کار با آن می شود. Android 9 با قدرت هوش مصنوعی بصری که هدف آن ارائه کامل ترین و کاربردی ترین تجربه اندروید تا به امروز است، توسط کارشناسان، به عنوان یکی از بهترین سیستم عامل های تلفن همراه مورد استقبال قرار گرفته است. با این حال، مانند تمام فناوری هایی که قبلا تولید شده اند، مشکلات رایج اندروید 9، نیز سهم خود را در این فناوری دارند. حتی مواردی وجود دارد که این سیستم عامل، با اشکال یا خرابی مواجه میشود. آشنایی با رایج ترین مشکلات Android 9، به شما کمک می کند تا اگر کارکرد گوشی شما مختل شد، بتوانید فورا آن را برطرف کنید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

معرفی مشکلات رایج اندروید 9

اندروید 9 با ویژگی های فوق العاده، از جمله فناوری هوش مصنوعی که هدف آن ارائه یک تجربه عالی کار با تلفن همراه است، دقیقاً با نحوه استفاده شما از دستگاه شما هماهنگ است. قابلیت ماندگاری و دوام باتری در تمام طول روز و سازگاری با بیشتر برنامه های موجود در بازار، از دیگر ویژگی های اندروید 9 است. کار نکردن برخی از برنامه ها، چرخه بوت شدن دستگاه، هنگ کردن و قفل کردن گوشی، مشکلات نور و روشنایی، مشکلات چرخش صفحه گوشی، مشکلات صدا و ولوم، مشکلات حسگر اثر انگشت، مشکلات مختلف اتصال مانند بلوتوث، Wi-Fi و GPS، به روز رسانی اندروید P و تخلیه باتری، مشکل تنظیمات دستیار صوتی Google، کار نکردن دکمه های HOME یا RECENT Apps ، شارژ نکردن باتری یا کار نکردن شارژ سریع و کار نکردن قابلیت انتخاب متن هوشمند در آپدیت جدید اندروید 9، از رایج ترین مشکلات Android 9 هستند که در این مقاله آنها را معرفی می کنیم.

 

مشکلات رایج اندروید 9

مشکلات رایج اندروید 9، با تمام ویژگی های خوبی که این سیستم عامل جدید دارد، در برخی موارد، باعث اختلال در عملکرد گوشی اندروید و کار با آن می شود.

کار نکردن برخی از برنامه ها

بروز مشکلات رایج اندروید P و کار نکردن برنامه ها در آن، دلایل متعددی دارند. اگر از یک برنامه قدیمی استفاده می کنید، ممکن است با اندروید 9 سازگار نباشد و همچنین باعث عدم کارکرد آن شود. این ایراد، از جدیدترین مشکلات به روز رسانی اندروید 9 است و تنها چاره آن این است که باید منتظر بمانید تا توسعه دهندگان، این مشکل را برطرف کنند. در صورت وجود آخرین نسخه برنامه مورد نظر شما در فروشگاه گوگل پلی، برای دانلود و نصب آن اقدام کنید. اگر این روش، مشکل را برطرف نکرد، برنامه را حذف کنید و دوباره آن را نصب کنید. همچنین، در هنگام دانلود برنامه مورد نظر خود، مطمئن شوید که نسخه اصلی برنامه را دریافت می کنید.


کار نکردن برخی از برنامه ها

 


چرخه بوت شدن دستگاه

چرخه بوت شدن دستگاه، یکی از آزاردهنده ترین مشکلات اندروید 9 است که در جریان آن، گوشی تلفن قبل از روشن کردن و حتی قبل از بالا آمدن سیستم آن، خاموش می شود و سعی می کند دوباره خود را راه اندازی کند. این چرخه ممکن است بارها تکرار شود. بهترین راه برای مقابله با این مورد از مشکلات رایج اندروید 9، تنظیم مجدد نرم افزار گوشی است. برای تنظیم دوباره گوشی، باید باتری گوشی را خارج کنید و دستگاه را برای چند دقیقه به همان صورت رها کنید. سپس باتری را دوباره داخل آن قرار دهید و سعی کنید آن را روشن کنید تا ببینید کار می کند یا نه. در صورت کار نکردن این روش، باید گوشی خود را هارد ریست کنید که به معنای بازنشانی سیستم عامل گوشی شما است. شما می توانید با استفاده از دکمه های تنظیم صدا، گزینه Factory Reset را انتخاب کنید. این کار چند دقیقه طول می کشد، اما با انجام آن، چرخه بوت شدن دستگاه، دیگر اتفاق نمی افتد.

 

 


هنگ کردن و قفل کردن گوشی

اگر گوشی اندروید شما، به صورت ناگهانی روی صفحه نمایش قفل می شود و هیچ واکنشی نشان نمی دهد، نگران نباشید. برای حل این مورد از مشکلات رایج اندروید 9، باید دکمه روشن یا خاموش را نگه دارید تا دستگاه ریست شود و دوباره تمام تنظیمات گوشی را انجام دهید. اگر این روش کارآمد نبود، سعی کنید دستگاه خود را با خارج کردن باتری و قرار دادن دوباره آن پس از چند دقیقه، به آرامی روشن کنید و تنظیمات گوشی را مجددا انجام دهید. همچنین، سعی کنید فایل های حافظه پنهان گوشی خود را پاک کنید و آخرین به روزرسانی اندروید را نیز انجام دهید.

 

هنگ کردن و قفل کردن گوشی

 


مشکلات نور و روشنایی

ویژگی جدید Google Adaptive Brightness در اندروید 9 بسیار جذاب است اما گاهی کاربران را دچار مشکل می کند و مقدار نوردهی مناسبی ندارد. خوشبختانه، این مورد از مشکلات رایج اندروید 9، به راحتی با خاموش و روشن کردن این ویژگی قابل حل است. برای تنظیمات این بخش، باید در گوگل، به بخش Adaptive Brightness بروید و روی Settings کلیک کنید. سپس به Storage بروید و در قسمت Clear Storage، گزینه Reset Adaptive Brightnessرا بزنید. در این قسمت، شما می توانید ویژگی های نوردهی را با توجه به موارد مورد نظر خود تنظیم کنید.

 

 


مشکلات چرخش صفحه گوشی

چه در حال تماشای یک ویدیو باشید، چه بخواهید گوشی خود را در حالت افقی یا عمودی قرار دهید، ممکن است متوجه شوید که هنگام چرخش تصویر، گوشی شما نمی چرخد. برای برطرف کردن این ایراد از مشکلات رایج اندروید 9، ابتدا منوی دستگاه خود را بررسی کنید که قفل چرخش صفحه فعال باشد و به گوشی اجازه حرکت دهد. روی تنظیمات صفحه اصلی یا Home Settings کلیک کنید و سپس ویژگی Allow Screen Rotation را غیرفعال کنید. اگر با انجام این کار گوشی در مواقع لازم چرخید، مشکل شما حل شده است. در غیر این صورت باید گوشی خود را به آخرین نسخه اندروید پای به روزرسانی کنید.

 

مشکلات چرخش صفحه گوشی

 


مشکلات صدا و ولوم

یکی از پیچیده ترین مشکلات رایج اندروید 9، تغییر دادن صدای گوشی اندروید یا دقیق نگه داشتن تنظیمات صدای دستگاه، است. برای رفع این ایراد، باید کارایی کلید میزان صدا را در گوشی خود امتحان کنید تا مطمئن شوید گوشی شما مشکل سخت افزاری نداشته باشد. به فروشگاه Play Google بروید، ابزارهای پشتیبانی را جستجو کنید و برنامه رسمی Google Diagnostics را دانلود و نصب کنید. با استفاده از این برنامه می توانید یک تست تشخیصی را اجرا کنید تا مطمئن شوید که گوشی شما با مشکل سخت افزاری مواجه نیست. برای چک کردن اینکه قابلیت های پخش صدای گوشی شما فعال است یا نه، باید به بخش Settings یا تنظیمات بروید و سپس در قسمت Sounds همه گزینه ها را چک کنید. در غیر این صورت باید از یک کارشناس خبره برای حل مشکل خود کمک بگیرید.

 

 


مشکلات حسگر اثر انگشت

مشکلات حسگر اثر انگشت، یکی از مشکلات رایج اندروید 9 است که بر اثر آن، ممکن است هنگام باز کردن قفل دستگاه با استفاده از این سنسور، با مشکل مواجه شوید. همچنین، ممکن است هنگام اجرای برنامه هایی که با اثر انگشت باز می شوند نیز، با مشکل مواجه شوید. در این شرایط، ابتدا حسگر اثر انگشت خود را با یک پارچه خشک پاک کنید تا سنسور آن از هر نوع آلودگی که مانع از خواندن اثر انگشت شما می شود، پاک شود. سپس به بخش تنظیمات بروید و سعی کنید یک اثر انگشت جدید ثبت کنید و از آن برای باز کردن گوشی استفاده کنید. اگر این کار نتیجه داد، می توانید نمایه اثر انگشت قدیمی خود را حذف کنید. همچنین میتوانید با خاموش کردن و روشن کردن گوشی با نگه داشتن همزمان دکمه های پاور و ولوم، دستگاه خود را در حالت ایمن، بوت کنید. سپس دوباره اثر انگشت خود را وارد کنید. اگر همه چیز به روزرسانی شده است اما شما همچنان با مشکلی مواجه هستید، ممکن است یک نقص سخت افزاری باشد. بنابراین باید برای حل آن، از یک کارشناس با تجربه کمک بگیرید.

 

مشکلات حسگر اثر انگشت

 


مشکلات مختلف اتصال مانند بلوتوث، Wi-Fi و GPS

یکی از رایج ترین مشکلاتی که کاربران Android Pie با آن مواجه می شوند، مشکلات اتصال است، به خصوص وقتی صحبت از اتصالات بلوتوث و شبکه به میان می آید. برای رفع این مشکل، به تنظیمات خود بروید، روی Connectivity ضربه بزنید و اتصالی که مشکل دارد را خاموش کنید، چند دقیقه صبر کنید و سپس دوباره وصل شوید. اگر به یک شبکه بلوتوث یا وای فای وصل می شوید، شبکه ای را که به آن وصل می شوید فراموش کنید، سپس برای اتصال مجدد ضربه بزنید و همه اطلاعات امنیتی را دوباره وارد کنید. این ممکن است به دلیل منقضی شدن گواهی امنیتی باشد. این باید برای رفع مشکلات اتصال شما کافی باشد.


به روز رسانی اندروید P و تخلیه باتری

در حالی که ادعا می شود Android Pie یکی از بهترین سیستم عامل ها برای ماندگاری باتری گوشی در مدت زمانی طولانی است، اما در واقع، این طور به نظر نمی رسد. برای حل این مورد از مشکلات رایج اندروید 9، همه برنامه هایی را که در پس زمینه در حال اجرا هستند ببندید و تنها برنامه هایی را که نیاز دارید، نگه دارید. همچنین می توانید باز طریق تنظیمات، هر سرویس پس زمینه ای را که به آن نیاز ندارید، ببندید. اگر با انجام به روزرسانی اندروید P نیز مشکل شما حل نشده است، امکان دارد باتری گوشی شما خراب شده باشد که باید آن را تعویض کنید.


مشکل تنظیمات دستیار صوتی Google

اگر گوشی خود را طوری تنظیم کرده باشید که از ویژگی دستیار Google استفاده کند، باید صدای خود را مطابقت دهید تا این سرویس صدای شما را تشخیص دهد. اما گاهی اوقات این سرویس، نمی تواند صدای شما را تشخیص دهد که این مورد، از مشکلات رایج اندروید 9 است. در این وضعیت، شما باید سعی کنید گوشی خود را خاموش و دوباره روشن کنید تا مشکل شما حل شود. در غیر این صورت، باید به Settings یا تنظیمات این برنامه بروید و در بخش Google، وارد قسمت Search, Assistant, Voice شوید. سپس آیتم Voice را انتخاب کنید و در بخش Voice Match، گزینه Access Voice Match را بزنید. سپس، شما باید صدای خود را دوباره با این برنامه مطابقت دهید.

 

 


کار نکردن دکمه های HOME یا RECENT Apps

کار نکردن دکمه های گوشی یکی دیگر از مشکلات رایج اندروید 9 است که گاهی اوقا بسیار آزاردهنده می شود، مخصوصا اگر چیزی به اندازه دکمه هوم یا همان دکمه اصلی مهم باشد. چون بسته به نوع یا مدل گوشی، ممکن است دستگاه شما در پاسخگویی نوار اعلانات خود با مشکل مواجه شود. در این مواقع، حالت Safe Mode بسیار کمک کننده و موثر است. حالت Safe Mode با خاموش و روشن کردن مجدد گوشی و نگه داشتن همزمان دکمه پاور و ولوم صدا اجرا می شود. اگر در حالت Safe Mode نیز دکمه ها کار نکردند، به دلیل مشکل سخت افزاری گوشی است که باید برطرف شود. همچنین، شما می توانید با خارج کردن باتری و قرار دادن مجدد آن پس از چند دقیقه، دستگاه خود را دوباره تنظیم کنید. اما اگر هیچکدام از این روش ها نتیجه بخش نبود، باید گوشی خود را ریست فکتوری کنید.

 

کار نکردن دکمه های HOME یا RECENT Apps

 


شارژ نکردن باتری یا کار نکردن شارژ سریع

اگر بعد از نصب به روزرسانی Android Pie متوجه شدید که دستگاه شما به درستی شارژ نمیشود، یا ویژگی های شارژ سریع را ندارد، باید به چند نکته توجه کنید. در ابتدا، باید از سالم بودن شارژر خود مطمئن شوید و بررسی کنید که سیم های فرسوده یا شکافی در آن وجود نداشته باشد. سپس باید پورت شارژ دستگاه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که گرد و غبار یا آلودگی، مانع از انتقال برق به دستگاه شما نمی شوند. همچنین، مطمئن شوید که سیستم عامل گوشی شما، به آخرین نسخه آپدیت شده است. اگر با انجام این کارها، مشکلات رایج اندروید 9 شما همچنان پابرجا بود، گوشی خود را ریست فکتوری کنید. اگر در صورت ریست فکتوری نیز، فرایند شارژ گوشی شما مشکل داشت، احتمالاً باتری شما معیوب شده است که باید آن را تعویض کنید.


کار نکردن قابلیت انتخاب متن هوشمند در آپدیت جدید اندروید 9

قابلیت انتخاب متن هوشمند، یکی از ویژگی های کاربردی اندروید 9 است که اخیرا در به روزرسانی این سیستم عامل اتفاق افتاده است. برای حل این موارد از مشکلات رایج اندروید 9، دو راه وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل، گزینه Home Settings را بزنید. سپس روی گزینه Suggestions کلیک کنید، به دنبال تب Overview Suggestions بگردید و از روشن بودن آن مطمئن شوید. اگر این روش نتیجه نداد، به Settings یا تنظیمات گوشی خود بروید و در بخش Languages and Input، گزینه Languages را انتخاب کنید. سپس زبانی که با آن صحبت می کنید را در بین این لیست انتخاب کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران