فاکتورهای زیادی برای طولانی شدن زمان شارژ یک گوشی وجود دارد، اما متداول ترین دلایل آن چیست؟ علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی چه می تواند باشد و بهترین راه حل برای جلوگیری از این مشکل چیست؟

باتری های گوشی هم مانند همه باتری ها با گذشت زمان تخریب می شوند، این بدان معناست که باتری ها به طور فزاینده ای قادر به نگه داشتن همان مقدار انرژی اولیه نیستند. به طور معمول، طول عمر یک باتری تلفن مدرن (یون لیتیوم) 2 تا 3 سال است، که حدود 500 تا 1000 دوره شارژ می باشد و پس از این مدت زمان، تقریباً 20٪ از ظرفیت باتری گوشی کاهش می یابد. تعداد چرخه های شارژ ، دما و سن باعث فرسودگی بیشتر باتری های یون لیتیوم می شوند.

اما اگر شارژ شدن گوشی شما بسیار طولانی می شود، می توان گفت تا حدی به نحوه استفاده از موبایل شما بستگی دارد و عادت شارژ اشتباه در طول سال ها، باعث کم شدن عمر باتری و یا حتی خرابی آن می شود. برنامه هایی که روی گوشی نصب کرده اید، سفارشی سازی های شما و اعلان های بیشتر و بیشتری که دریافت می کنید، تمامی این ها فشار زیادی به باتری وارد می کنند.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

باتری موبایل را تا چند درصد شارژ کنیم؟

شارژ کردن باتری موبایل و نحوه انجام این کار، تاثیر زیادی در سلامت دستگاه و عملکرد آن دارد. بسیاری از کارشناسان حوزه تعمیر موبایل و کاربران، معتقدند که باتری گوشی های هوشمند، نباید بیشتر یا کمتر از حد مشخصی شارژ شود. البته این مسئله بیشتر در مورد باتری های قدیمی صادق بود؛ چون پس از رسیدن به درصد مشخصی، داغ شده و آسیب می دیدند. باتری های لیتیوم یونی که در گوشی های جدید تعبیه می شوند، طراحی مدرن تری داشته و با چنین مشکلاتی مواجه نمی شوند. در مجموع، بهتر است اجازه ندهید شارژ باتری موبایل شما از 20 درصد کمتر شود. همچنین پس از رسیدن شارژ به 100 درصد، آن را از برق جدا کنید.


5 علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی و چگونگی حل آن

لوازم جانبی نامناسب

 

لوازم جانبی نامناسب

 

ساده ترین علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی ممکن است هیچ ارتباطی با خود موبایل نداشته باشد. در عوض، مشکل می تواند به دلیل خرابی سیم شارژر یا آداپتور خراب و یا حتی ضعیف بودن منبع تغذیه شارژ باشد.

کابل های USB به خصوص در خانه ها، دارای چندین کاربر هستند و  برای دستگاه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها اغلب خم می شوند، در مکان هایی نگهداری می شوند که دما می تواند به میزان قابل توجهی تغییر کند و حتی ممکن است روی آنها پا گذاشته شود. بنابراین ، قبل از هر چیز دیگری، کابل شارژ خود را عوض کنید و بررسی کنید که آیا مشکل کند شارژ شدن موبایل رفع می شود یا خیر.

همچنین باید آداپتور را خاموش کنید و ببینید آیا این امر تفاوتی  در زمان شارژ ایجاد می کند یا خیر. اگر حتی پس از خرید یک گوشی جدید نیز از همان آداپتور قبلی استفاده می کنید، توصیه کارشناسان زودکمک این است که از یک آداپتور جدیدتر استفاده کنید تا از خراب شدن باتری موبایل خود جلوگیری کنید.

اگر شارژری از مارک های ناشناخته به صورت تصادفی خریداری کرده اید، ممکن است دریابید که گوشی شما به همان سرعت اولیه شارژ نمی شود پس در حالت ایده آل، از شارژرهای شرکت های معتبر استفاده کنید. شارژری که در هنگام خرید گوشی، همراه تلفن است، بهترین و مناسب ترین شارژر است.

بسیاری از افراد دوست دارند دستگاه های هوشمند خود را با استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر شارژ کنند. متاسفانه این یک راه حل ایده آل نیست و باعث کم شدن عمر باتری موبایل می شود، پس هرگز گوشی خود را با لپ تاپ یا کامپیوتر شارژ نکنید.

بهترین راه این است که برای شارژ گوشی خود از یک منبع مستقیم استفاده کنید. به عبارت دیگر: در صورت امکان از شارژر استفاده کنید. و اطمینان حاصل کنید که از شارژری ایمن استفاده می کنید.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

مشکل پورت شارژ گوشی

 

مشکل پورت شارژ گوشی

 

کابل شما تنها علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی نیست. پورت شارژ گوشی شما نیز ممکن است آسیب دیده باشد. اگرچه این دلیلی بر آهسته شارژ شدن گوشی نیست اما حداقل باید پورت دستگاه خود را برای اطمینان بررسی کنید.

با استفاده از یک چراغ قوه و ذره بین به داخل پورت پوشی نگاه کنید. سعی کنید پرز ، گرد و غبار و غیره تمیز کنید. می توانید از یک خلال دندان یا یک برس نرم و کوچک برای تمیز کردن پورت استفاده کنید اما بسیار مراقب باشید تا به اجزای پورت آسیبی نرسد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

برنامه های باز

 

برنامه های باز

 

یکی دیگر از علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی ، برنامه های باز است. Android و iOS دارای ابزاری هستند تا بفهمید چه برنامه هایی در پس زمینه اجرا می شوند. برای دستگاه های Android، منوی مصرف باتری را می توان در قسمت تنظیمات سپس باتری (Settings > Battery) ، بررسی کرد. در iPhone، گزینه باتری را در قسمت تنظیمات انتخاب کنید تا ببینید کدام برنامه ها بیشترین مصرف باتری را دارند.

برخی از برنامه ها ممکن است به دلیل اینکه شما اغلب از آن اپ استفاده می کنید، مصرف زیاد باتری را نشان دهند. به دنبال برنامه هایی باشید که حداقل زمان استفاده کمتری دارند اما به طور مشکوک مصرف باتری آن ها زیاد است. وقتی این گونه اپ ها را پیدا کردید، آن ها را حذف کنید و سپس بررسی کنید که آیا عمر باتری و سرعت شارژ دستگاه شما بهبود یافته است یا خیر.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

طول عمر باتری موبایل

 

طول عمر باتری موبایل

 

اگر دستگاه بیش از دو یا سه سال عمر کرده است و در آن دوره استفاده زیادی از آن داشته اید، شاید زمان آن فرا رسیده است که به فکر تعویض باتری موبایل خود باشید.

باتری های یون لیتیوم برای همیشه دوام ندارند بنابراین، ممکن است خود باتری علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی باشد.

ممکن است بتوانید با باز کردن پشت گوشی، خودتان به راحتی باتری جدید را تعویض کنید. اما با این حال، و در گوشی های جدید، باید دستگاه خود را به یک نمایندگی تعمیرات موبایل معتبر برای تعویض باتری بسپارید.

 

 

-------------------------------------------------------------

استفاده از موبایل هنگام شارژ

 

استفاده از موبایل هنگام شارژ

 

آیا شما نیز شخصی هستید که حتی در صورت شارژ شدن از تلفن هوشمند خود استفاده می کند؟ شاید خود شما علت طولانی شدن زمان شارژ گوشی باشید.

استفاده از تلفن هنگام شارژ ممکن است تأثیر منفی بر دوام باتری موبایل داشته باشد. این کار باتری را تحت بار سنگین قرار داده و باعث گرم شدن دستگاه می شود. قبل از  شارژ کردن گوشی خود بهتر است این کارها را انجام دهید:

  • بستن تمام برنامه های در حال اجرا
  • خاموش کردن WiFi ، بلوتوث و GPS
  • قرار دادن گوشی در حالت هواپیما (فقط درصورتی که منتظر هیچ تماس و یا پیام مهمی نیستید این کار را انجام دهید.)

این موارد نه تنها باعث می شود که شما از گوشی خود که در حال شارژ است، استفاده نکنید بلکه به سرعت شارژ دستگاه نیز کمک می کند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ نظر خود را بنویسید و اگر سوالی دارید مطرح کنید!

نظر خود را بنویسید