فن گوشی یا خنک کننده گوشی، یکی از قطعات کاربردی گوشی است که از گرمای بیش از حد گوشی موبایل در هنگام بازی کردن یا انجام کارهای زیاد و سنگین جلوگیری می کند. این کار فن، طول عمر باتری و گوشی را افزایش می دهد. گیمرها که وقت زیادی را با گوشی می گذرانند و با مشکل داغ کردن گوشی مواجه می شوند، ضرورت وجود خنک کننده گوشی را بیشتر درک می توانند درک کنند. اگر شما هم مدام از گوشی استفاده می کنید و با مشکل داغ شدن آن مواجه هستید، بهترین گزینه برای تهویه بهتر، خنک کردن قطعات و خارج کردن گرمای ناشی از کارکرد قطعات، فن گوشی است.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

کاربرد فن گوشی

با اینکه در چند سال اخیر گوشی های موبایل توانایی های سخت افزاری و نرم افزاری بسیار بالایی پیدا کرده اند، اجرای بازی ها، بعضی برنامه ها و استفاده از بعضی پیام رسان ها به مدت طولانی، فشار زیادی به سی پی یو و مجموعه سخت افزار موبایل وارد می کند. وقتی زمان اجرای بازی ها و برنامه ها طولانی می شود و ادامه پیدا می کند، دمای قطعات موبایل از حد طبیعی بسیار بالاتر می رود. همین مشکل باعث ایجاد اختلال در کیفیت اجرای بازی می شود. در این شرایط، داشتن فن گوشی بسیار ضروری می شود. به همین دلیل ما در این مطلب، به دلیل داغ شدن گوشی در هنگام بازی یا استفاده از برنامه های دیگر، وظیفه خنک کننده ها و انواع آنها و اهمیت استفاده از فن گوشی می پردازیم.

 

فن گوشی

فن گوشی یا خنک کننده گوشی، یکی از قطعات کاربردی گوشی است که از گرمای بیش از حد گوشی موبایل در هنگام بازی کردن یا انجام کارهای زیاد و سنگین جلوگیری می کند.

داغ شدن گوشی در هنگام بازی یا استفاده از برنامه های دیگر

دمای بالای CPU یا پردازنده بر روی سرعت شارژ و عمر باتری اثر منفی دارد. مثلا آیفون X و XS هنگام بازی و انجام کارهای سنگین، بسیار داغ می شوند. علت تولید گرمای گوشی های موبایل، مربوط به فناوری ساخت CPU یا پردازنده آنها است. در واقع، هرچه پردازنده قوی تر باشد، گرمای بیشتری تولید می کند. به همین دلیل برای کمک به خنک شدن دستگاه، کاربران به فن گوشی نیاز دارند. چون در این موارد، حتی برنامه ها و نرم افزارهای خنک کننده نیز نمی توانند کمک موثری در خنک کردن دستگاه داشته باشند.

 

داغ شدن گوشی در هنگام بازی یا استفاده از برنامه های دیگر


وظیفه خنک کننده ها و انواع آنها

خنک کننده گوشی موبایل در انواع رادیاتور و فن گوشی تولید می شوند و به بازار راه پیدا می کنند. هر دو این فن ها، وظیفه دارند در برابر حرارت بیش از حد گوشی مقاومت کنند. کار این قطعات از طریق خنک کردن قسمت پشتی موبایل انجام می شود.

رادیاتور خنک کننده موبایل

 

رادیاتور خنک کننده موبایل

 

رادیاتور خنک کننده موبایل، نوعی از فن گوشی است که مکانیزمی کاملا شبیه سیستم خنک کننده پردازنده های کامپیوتری دارد. به این صورت که یک هیت سینک که رسانای ۱۰۰ درصدی حرارت است، به درب پشتی موبایل می چسبد و با جذب حرارت آن، باعث می شود دمای گوشی کاهش پیدا کند. همچنین در داخل رادیاتور خنک کننده گوشی، یک فن خنک کننده قدرتمند با سرعت چرخش بالا نیز وجود دارد که وظیفه آن خنک کردن هیت سینک است.

 

 

فن خنک کننده موبایل

 

فن خنک کننده موبایل

 

فن های گوشی، هیت سینک ندارند و طراحی این دسته از خنک کننده ها بسیار ساده تر از نوع رادیاتوری است. کاربرد این نوع از فن گوشی به این صورت است که یک فن پرقدرت، جریان هوای پرفشار خنک را به بدنه پشتی موبایل می کوبد و ادامه دار شدن این فرایند، از افزایش دمای گوشی جلوگیری می کند.


اهمیت استفاده از فن گوشی

 

اهمیت استفاده از فن گوشی

 

بعد از پیدایش و رشد بازی های آنلاین گروهی مانند پابجی موبایل PUBG Mobile، کال آف دیوتی Call Of Duty Mobile، فورتنایت موبایل Fortnite Mobile، فری فایر Free Fire و دیگر بازی ها در پلتفرم موبایل، سیستم عامل های iOS و اندروید به شکلی کاملا متفاوت نسبت به گذشته استفاده شدند. این سیستم عامل ها برای اجرای درست و روان بازی ها با چالش های فراوانی رو به رو شدند و هستند.

ضمن اینکه یکی از مهم ترین مواردی که به شدت عمر باتری را تحت تاثیر قرار می دهند حرارت قطعات و سخت افزار گوشی موبایل است. بنابراین، در صورتی که دمای سخت افزار کنترل نشود، این حرارت به باتری موبایل منتقل می شود. در نتیجه عمر باتری در اثر حرارت بالا به شدت افت می کند. در این وضعیت وجود یک فن خنک کننده گوشی، ضروری به نظر می رسد. همچنین، خرید و استفاده از این قطعه، به اجرای روان تر بازی ها و برنامه های سنگین کمک می کند، بدون اینکه مشکلی برای گوشی موبایل کاربران پیش بیاید.

نظر خود را بنویسید