یکی از ناراحت کننده ترین اتفاقاتی که هنگام تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما یا مسابقه ورزشی تیم محبوب شما ممکن است رخ دهد، ریست شدن تلویزیون است. و با توجه به افزایش قیمت تلویزیون ها در بازار، این دلهره در شما به وجود خواهد آمد که اگر خاموش و روشن شدن تلویزیون نشانه خرابی آن باشد، ممکن است هزینه خرید یک تلویزیون جدید را به گردن شما بیندازد. اما پیش از آنکه نیازی به نگرانی باشد، باید علت مشکل ریست شدن تلویزیون را بررسی کرد و سپس اقدام به برطرف کردن آن کرد.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

مشکل ریست شدن تلویزیون

پیش از آنکه بخواهید تلویزیون خود را برای حل مشکل ریست شدن تلویزیون به تعمیرگاه ببرید، خودتان با انجام چند تست در منزل می تواند علت رخ دادن این مشکل را متوجه شوید. اول از هر چیزی باید نوسانات برق و دستگاه های متصل به تلویزیون خود را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است اتصال یک کابل HDMI نامرغوب یا یک فلش USB ویروسی باعث خاموش و روشن شدن تلویزیون شما شود. یا آنکه از یک محافظ ولتاژ سر راه پریز برق و تلویزیون خود استفاده نکرده اید و نوسان برق باعث خاموش شدن آن می شود. اگر هیچ یک از این موارد باعث ریست شدن تلویزیون شما نبود، سپس باید آن را به تعمیرگاه برد.

 

ریست شدن تلویزیون

 


دلایل ریست شدن تلویزیون

در ادامه به بررسی دلایلی خواهیم پرداخت که می توانند به ریست شدن تلویزیون شما بینجامند.

۱- خرابی کابل برق، محافظ ولتاژ یا پریز برق

اول از هر چیزی باید از سالم بودن کابل برق تلویزیون خود مطمئن شوید. اگر دوشاخه سالم است، دلیل ریست شدن تلویزیون شما می تواند خرابی محافظ ولتاژی باشد که از آن استفاده می کنید. یا شاید هم پریز برقی که از آن استفاده می کنید خراب است و نمی تواند ولتاژ مورد نیاز تلویزیون را تأمین کند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۲- خرابی مین برد تلویزیون

مین برد، قلب تپنده تلویزیون شما است که تمام قطعات اعم از پردازنده مرکزی، پورت های خروجی/ورودی و غیره به آن متصل می شوند و برق مورد نیاز خود را از آن دریافت می کنند. یکی از عمده ترین دلایل ریست شدن تلویزیون می تواند خرابی مین برد باشد. مین برد ممکن است به خاطر نوسانات برق ساختمان شما خراب شود. برای جلوگیری از نوسانات برق می توانید از یک محافظ ولتاژ سر راه تلویزیون خود استفاده کنید. همچنین ویروسی شدن تلویزیون هوشمند نیز یکی دیگر از دلایل خرابی مین برد است. با اتصال یک هارد یا فلش درایو ویروسی ممکن است باعث آسیب رساندن به مین برد تلویزیون خود شوید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۳- خرابی برد پاور تلویزیون

یکی دیگر از دلایل ریست شدن تلویزیون می تواند خراب شدن برد پاور باشد. برد پاور وظیفه دارد ولت مورد نظر تمام بخش های تلویزیون را از مین برد گرفته و به آن ها انتقال دهد. به همین خاطر است که اگر برد پاور آسیبی ببیند، برق دهی به قطعات تلویزیون مختل خواهد شد و در نتیجه ممکن است تلویزیون روشن و خاموش شود. یکی از عمده ترین دلایل خرابی برد پاور می تواند فرسوده شدن آن باشد که با تعویض این مشکل برطرف خواهد شد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۴- استفاده از کابل HDMI نامرغوب

برای اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون خود حتماً از یک کابل HDMI مرغوب و اورجینال استفاده کنید. استفاده از کابل های نامرغوب و تقلبی می تواند باعث بروز مشکل در مین برد دستگاه شما شده و بعد از مدتی منجر به ریست شدن تلویزیون به صورت ناگهانی شود.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۵- خرابی مدار استندبای تلویزیون

مدار استندبای، مداری است که وقتی تلویزیون خاموش است توان MCU و سایر قطعات را تغذیه می کند. این مدار روی برد SMPS قرار دارد و توسط یک ترانسفورمر سوئیچینگ کوچک تشخیص داده می شود. در صورتی که این مدار از جریان خارج شده باشد، با مشکل ریست شدن تلویزیون مواجه می شوید.


حل مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون

اگر شما هم با مشکل ریست شدن تلویزیون مواجه هستید و هیچ یک از روش های خانگی برای برطرف کردن این مشکل جواب نداد، باید به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید. توصیه می کنیم به علت ظریف بودن قطعات داخلی تلویزیون، اگر از دانش کافی و ابزارآلات مناسب برخوردار نیستید، به هیچ عنوان خودتان اقدام به باز کردن تلویزیون و بررسی قطعات آن نکنید. تعمیرکاران تعمیرگاه های مجاز با بررسی تلویزیون شما مشکل را عیب یابی کرده و با استفاده از دانش خود به برطرف کردن آن می پردازند.

 

حل مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون در زودکمک انجام میشه ، کافیه توی سایت ثبت نام کنی و یا با کارشناس زودکمک تماس بگیری، کارشناس تعمیر تلویزیون به محل مورد نظر شما اعزام می شه!

نظر خود را بنویسید