تلویزیون‌ها همه شبیه به هم نیستند؛ در واقع آن‌ها از فناوری‌های مختلفی برای به نمایش درآوردن تصویر روی صفحه استفاده می‌کنند؛ اما «مین برد» در تمام آن‌ها مشترک است. مین برد یک قطعه الکترونیکی است که تمام قسمت‌های یک تلویزیون را کنترل می‌کند و همه پورت‌ها و ... روی آن نصب شده‌اند. در صورت خرابی مین برد تلویزیون، تعمیر آن بسیار دشوار است و برای تعمیر آن به یک فرد متخصص نیاز است. اما علت خرابی برد تلویزیون های مختلفی مثل ال جی، سامسونگ یا سونی چیست؟ چرا این قطعه خراب می‌شود، خرابی مین برد تلویزیون چه علائمی دارد و بعد از کشف علت خرابی برد تلویزیون چگونه باید برای تعمیر آن اقدام کرد؟

بررسی علت خرابی برد تلویزیون

دلایل مختلفی می‌تواند باعث خرابی مین برد تلویزیون باشد. مین برد، قطعه الکترونیکی بسیار حساسی است که اگر از تلویزیون خود در شرایط کاملاً‌ استاندارد و ایمن استفاده نکنید، احتمال آسیب دیدن آن بسیار زیاد است. خراب شدن آن به محیطی که در آن از تلویزیون خود استفاده می‌کنید نیز بستگی دارد. نفوذ گرد و غبار داخل تلویزیون و نشستن این گرده‌های ریز روی مین برد می‌تواند اصلی‌ترین علت خرابی برد تلویزیون باشد. استفاده از کابل غیر استاندارد HDMI یکی دیگر از دلایل مهم خرابی مین برد است. بنابراین هنگام خرید یک کابل HDMI برای اتصال به تلویزیون، حتماً از استاندارد بودن آن اطمینان پیدا کنید. آب خوردگی تلویزیون و ورود رطوبت داخل آن نیز می‌تواند دلیل دیگری برای آسیب دیدن برد تلویزیون باشد.

 

علت خرابی برد تلویزیون

 


بررسی علت خرابی برد تلویزیون برای تعمیر آن

قبل از هر چیزی باید علت خرابی برد تلویزیون شما کشف شود و سپس به تعمیر آن پرداخت. به عنوان مثال در صورتی که از یک کابل HDMI نامرغوب و غیر استاندارد استفاده کرده باشید که باعث خرابی برد تلویزیون شده باشد، احتمال سوختن برد تلویزیون شما وجود دارد. آب خوردگی تلویزیون نیز می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری را برای تلویزیون شما به همراه داشته باشد. بنابراین ابتدا باید یک تعمیرکار متخصص برد آسیب دیده تلویزیون شما را بررسی کند و ایراد را پیدا کند. سپس در صورت امکان اقدام به تعمیر آن قطعه آسیب دیده روی برد خواهد کرد. یا اگر راهی وجود نداشته باشد، به ناچار آن قطعه را تعویض می‌کند.

 

 


علائم خرابی برد تلویزیون

اما علائم خرابی برد تلویزیون چیست و بعد از دیدن چه نشانه‌هایی در تلویزیون باید به دنبال علت خرابی برد تلویزیون بگردیم؟ در ادامه به معرفی اصلی‌ترین علائمی می‌پردازیم که به محض رویت آن‌ها، می‌توانید متوجه خرابی مین برد تلویزیون خود شوید.

۱- صدا نداشتن تلویزیون

یکی از اصلی‌ترین علائم خرابی برد تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی ، نداشتن صدا است. اگر تلویزیون خود را روشن کردید، تصویر مثل همیشه دیده می‌شد اما صدایی شنیده نمی‌شد، احتمال اینکه مشکل از برد تلویزیون شما باشد وجود دارد. علت خرابی برد تلویزیون در چنین مواقعی می‌تواند سوختن کنترلر خروجی صدا روی برد باشد که با تعویض آن مشکل برطرف می‌شود.

--------------------------------

۲- نداشتن تصویر هنگام روشن شدن تلویزیون

اگر تلویزیون روشن می‌شود اما تصویری روی صفحه نمایش داده نمی‌شود، مشکل می‌تواند از خرابی برد اصلی باشد. با توجه به حضور قطعات الکترونیکی که وظیفه انتقال تصویر را دارند روی برد اصلی، احتمال اینکه آسیب دیدن آن‌ها علت خرابی برد تلویزیون شما باشد زیاد است.

--------------------------------

۳- کار نکردن پورت‌های HDMI

همانطور که گفته شد پورت‌های HDMI نیز روی مین برد تلویزیون قرار دارند. اگر از کابل‌های نامرغوب HDMI روی تلویزیون خود استفاده می‌کنید، احتمال اینکه اختلال در کنترلر‌های آن علت خرابی برد تلویزیون شما باشد وجود دارد. ابتدا یک کابل سالم را امتحان کنید، اگر باز هم پورت HDMI کار نکرد، مشکل اساسی است و باید تلویزیون تعمیر شود.

--------------------------------

۴- خاموش شدن تلویزیون

اگر تلویزیون شما به طور کامل خاموش شده و به هیچ عنوان روشن نمی‌شود، احتمالاً علت روشن نشدن تلویزیون این است که برد اصلی مشکل پیدا کرده است. علت خرابی برد تلویزیون شما در این صورت می‌تواند آسیب دیدن IC حافظه و یا ولتاژ نامناسب DC باشد. توصیه می‌کنیم حتماً از یک محافظ ولتاژ سر راه تلویزیون خود به پریز برق استفاده کنید.

--------------------------------

۵- هنگ کردن تصویر تلویزیون

اگر تصویر تلویزیون شما به یک باره هنگ می‌کند و در همان حالت باقی می‌ماند، احتمالاً برد تلویزیون شما خراب شده است. یک کارشناس بعد از بررسی علت خرابی برد تلویزیون متوجه خواهد شد که با تعویض قطعه مشکل حل می‌شود یا باید به طور کامل برد تلویزیون تعویض شود.

نظر خود را بنویسید