تصویر ندادن ویدئو پروژکتور به دلایل مختلفی نظیر اتصال نادرست کابل ها، عدم نصب کارت گرافیک رایانه و غیره ایجاد می شود. از آنجا که این تجهیزات در مراکز پژوهشی و دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، وقفه در پخش تصاویر می تواند چالش های بسیار زیادی را برای کاربران به وجود آورد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این نوشتار راه کارهای رفع مشکل عدم نمایش تصویر در ویدئو پروژکتور را بیان کنیم. همچنین پیشنهاد می شود مقاله تعمیر ویدئو پروژکتور را نیز مطالعه نمایید.

مشاوره انلاین زودکمک

چگونه مشکل تصویر ندادن ویدئو پروژکتور را رفع کنید؟

به منظور برطرف کردن مشکل تصویر ندادن ویدئو پروژکتور این راه کارها را امتحان کنید:

 • راه حل اول

نخست ببینید که درپوش لنز برداشته شده یا نه؟ اگر این کار انجام نشده بود، درپوش را بردارید.

 • راه حل دوم

دکمه A / V Mute را روی کنترل دستگاه بیابید و آن را فشار دهید. با فشردن این دکمه می توانید بفهمید که نشان ندادن تصویر به طور موقتی است یا خیر؟ ممکن است که ویدیو پروژکتور در حالت standby قرار گرفته باشد و به همین خاطر تصویر نشان داده نشود. برای خارج کردن دستگاه از این حالت دکمه پاور را بفشارید. همچنین ممکن است که کامپیوتر در حالت خواب باشد، پس اقدامات لازم را برای راه اندازی دوباره آن انجام دهید.

علت تصویر ندادن ویدئو پروژکتور

 • راه حل سوم

در مرحله بعد کابل ها را چک کرده و از اتصال صحیح آن ها مطمئن شوید. احتمال دارد که ایراد از جانب پورت و یا اتصال کابل باشد. هنگامی که مشکل در پورت باشد، با فشار دادن دکمهMenu ، لیست منوی دستگاه نمایش داده می شود.

 • راه حل چهارم

تنظیمات دستگاه را بررسی کنید. به این منظور وارد قسمت Signal menu شده و اطمینان حاصل نمایید که کامپیوتر یا همان منبع ویدیویی را درست انتخاب کرده اید. در مرحله بعد تنظیمات مربوط به روشنایی را چک کنید. برای این کار گزینه Brightness را انتخاب کرده و سپس روی  Normal Power Consumption کلیک نمایید. سپس تنظیمات بخش Display را مورد بررسی قرار دهید. پیام های این قسمت را بر روی حالت on بگذارید.

 • راه حل ششم

یک راه کار بسیار سریع برای حل مشکل تصویر ندادن ویدئو پروژکتور این است که کلید ویندوز و کلید p رایانه را به طور همزمان فشار دهید و بعد گزینه duplicate را برگزینید. با این کار تصویر ایجاد شده در لپ تاپ در پروژکتور مشاهده می شود.

 • راه حل پنجم

اگر از برنامه Windows Media Center استفاده می کنید، سایز صفحه را روی حالت تمام صفحه قرار ندهید.

 • راه حل ششم

در صورتی که هیچ یک از این روش ها عمل نکرد، ویدیو پروژکتور را ریست کنید.


تصویر ندادن پروژکتور هنگامی که پیغام No Signal مشاهده می شود

هنگامی که تصویر ندادن ویدئو پروژکتور با پیام No Signal همراه است، برای رفع مشکل مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا دکمه Source Search را فشرده و به مدت چند ثانیه در همان حالت نگه دارید. هنگامی که تصویر مشاهده شد، می توانید دکمه را رها کنید.
 2. سپس دکمه Home را روی کنترل دستگاه پیدا کرده و فشار دهید، تا منویی از منابع مختلف نشان داده شود. منبع یا همان رایانه مورد نظر را انتخاب نمایید.
 3. کامپیوتری که به ویدیو پروژکتور متصل است را روشن کرده و دکمه play را فشار دهید. سپس اتصالات منبع ویدیویی به پروژکتور را چک کنید.
 4. کامپیوتر و پروژکتور را یک بار خاموش روشن نمایید و ببینید که مشکل برطرف شده یا نه؟
 5. در صورتی که منبع HDMI را به کار برده اید، از یک کابل HDMI با طول کوتاه تر استفاده نمایید.
 6. در گام بعدی رایانه را به طور مستقیم به پروژکتور متصل کنید.
 7. چنانچه هیچ کدام از راه کارهای ذکر شده جواب نداد، بهتر است که پروژکتور را ریست کنید.

عدم نمایش تصویر در ویدئو پروژکتور به دلیل مشکل در کارت گرافیک لپ تاپ

در بسیاری از مواقع عدم نمایش تصویر در ویدئو پروژکتور به دلیل ایراداتی است که در کابل و یا کارت گرافیک لپ تاپ ایجاد می گردد. چنانچه کابلی که در پروژکتور مورد استفاده قرار گرفته، از نوع RGB باشد، باید برای متصل کردن به لپ تاپ حتماً از پورت VGA استفاده کنید. در صورتی که دستگاه شما فاقد این پورت است، بهتر است یک تبدیل مناسب به کار ببرید.

در گام بعدی لازم است که از نصب بودن کارت گرافیک بر روی سیستم اطمینان حاصل کنید. اگر کارت گرافیک به درستی بر روی لپ تاپ نصب شده، اما همچنان تصویر نشان داده نمی شود، کامپیوتر را ریستارت  نمایید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران