سرویس لپ تاپ می تواند مزیت های زیادی داشته باشد و عمر مفید یک لپ تاپ را به مراتب بیشتر کند. یک راننده خوب و آگاه همیشه خودروی خود را به موقع و در بازه های زمانی مشخص سرویس می کند تا به این ترتیب از خرابی احتمالی قطعات و بروز مشکلات جدی در ماشین جلوگیری کند. لپ تاپ ها نیز در واقع نوعی ماشین هستند و قطعا به مرور زمان و بعد از گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده به سرویس شدن نیاز دارند. این دستگاه ها هم درست مانند هر دستگاه دیگری در معرض استهلاک قرار دارند که همین امر می تواند روی کارایی و عملکردشان به مرور زمان تاثیر منفی بگذارد. با سرویس کردن لپ تاپ می توان آثار مخرب این موارد را برطرف کرد و مانع از بروز آسیب های جدی در دستگاه شد. در ادامه بیشتر با اهمیت سرویس لپ تاپ و نحوه انجام آن آشنا می شویم.

مشاوره آنلاین زودکمک

چرا سرویس لپ تاپ اهمیت دارد؟

اهمیت سرویس عمومی لپ تاپ از حیث افزایش عمر مفید دستگاه و ارتقای کیفیت آن بعد از گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده است. لپ تاپ ها دستگاه های حساسی هستند و ساختار بسیار پیچیده ای دارند. از آنجایی که این دستگاه ها به دفعات زیادی در روز مورد استفاده قرار می گیرند، قطعا همیشه در معرض آلاینده ها، ذرات و گرد و غبار و استهلاک های روزانه هستند. از طرفی قیمت شان با توجه به افزایش نرخ ارز بسیار بالاست و برای بسیاری امکان خرید یک لپ تاپ جدید وجود ندارد. حتی تعمیر لپ تاپ یا تعویض قطعات مهم آن نیز بسیار هزینه بر است و می تواند هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشد. اما با سرویس سالیانه می توان این هزینه ها را کاهش داد. یعنی کاربرانی که می خواهند کمتر درگیر تعمیرات لپ تاپ یا خرابی های متفاوت دستگاه شان باشند، می توانند با اهمیت دادن به سرویس لپ تاپ خود، به مراتب در هزینه ها صرفه جویی کرده و از این طریق عمر دستگاه شان را افزایش دهند.

سرویس لپ تاپ


سرویس لپ تاپ شامل کدام قطعات می شود؟

حال که به اهمیت سرویس کردن لپ تاپ پی بردیم، آیا می دانید سرویس عمومی لپ تاپ شامل کدام قطعات می شود؟ سرویس کردن این دستگاه در واقع مربوط به سرویس بخش هایی است که احتمال نفوذ گرد و خاک و آلاینده در آنها بسیار بالاست. این یعنی اسپیکرهای لپ تاپ، بخش فن دستگاه که معمولا روی زمین قرار می گیرد و پرزهای فرش و ... وارد آن می شوند، پورت ها و سایر ورودی های دستگاه. از این رو معمولا سرویس لپ تاپ شامل سرویس فن، سرویس خمیر سیلیکونی، سرویس هیت سینک، سرویس پورت ها، کیبورد و تمیز کردن بخش های داخلی دستگاه می شود.

سرویس فن لپ تاپ

یکی از بخش های مهم در سرویس لپ تاپ، سرویس فن هاست. فن های یک لپ تاپ به شدت در معرض استهلاک قرار دارند و جزو پرکارترین بخش های این دستگاه هستند. سلامت فن و صحت عملکرد آن نیز بسیار مهم است و در صورت آسیب دیدن فن ها و درست کار نکردن شان سایر قطعات حساس مانند سی پی یو، برد و هارد آسیب می بیند. به تدریج که فن دائما کار می کند و سرویس نمی شود، عملکرد آن مختل شده و با دور پایین تری می گردد. بنابراین برای عملکرد بهتر به سرویس و بازبینی نیاز دارد. در زمان انجام سرویس عمومی لپ تاپ، تعمیرکاران ماهر فن را باز کرده، آن را به دقت بررسی می کنند و تمامی اجزای آن را به دقت تمیز می کنند. تمامی پرزها و گرد و غبارهای جمع شده در آن بخش را نیز تمیز کرده و یک سرویس کامل را انجام می دهند. یکی دیگر از کارهایی که برای سرویس فن لپ تاپ انجام می شود، روغن کاری محور فن است. به این ترتیب گردش و کارایی آن بهبود می یابد و روان تر کار می کند. سرویس کردن فن لپ تاپ می تواند در عین سادگی و کم هزینه بودن، تاثیر بسیار زیادی روی افزایش عمر مفید دستگاه و قطعات مهم و حساس آن داشته باشد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تعویض و سرویس پورت ها

بخش های دیگری که احتمال نفوذ آلودگی به آنها بالاست و در طول روز زیاد از آنها استفاده می شود، پورت های مختلف لپ تاپ از جمله پورت USB و پورت HDMI  هستند. این قسمت ها نیز به شدت حساس اند و در صورت جمع شدن ذرات در آنها، ممکن است قطع شوند یا اینکه درست کار نکنند. از این رو یکی دیگر از بخش های مد نظر در سرویس لپ تاپ، سرویس کردن و بازبینی پورت های دستگاه است. این بخش ها توسط تعمیرکار باز شده، بررسی می شوند و در صورت نیاز با یک شست و شوی کامل، تمیز می شوند. تمامی اتصالات و سلامت پورت ها نیز در این بازبینی بررسی می شوند. یکی از مزیت های بازبینی و شست و شوی پورت ها در سرویس عمومی لپ تاپ این است که با این کار، اتصال کوتاه در پورت ها برطرف می شود. این اتصال کوتاه می تواند مهمترین دلیل در آسیب رسیدن به بخش های مختلف لپ تاپ باشد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سرویس هیت سینک لپ تاپ

هیت سینک قطعه دیگری است که در سرویس لپ تاپ مد نظر قرار می گیرد و با بازبینی آن، از بروز مشکلات جدی تر در دستگاه جلوگیری به عمل می آید. این قطعه تماما فلزی در ارتباط با فن و خمیر سیلیکون عمل می کند و تمامی گرمای محیط و خمیر سیلیکونی را به خود جذب می کند. هیت سینک معمولا با گرد و غبار مسدود شده و کارایی آن کاهش می یابد. در نتیجه این امر، گرمای درون لپ تاپ بیش از حد نرمال بالا می رود و در نتیجه بخش های مختلف دستگاه از جمله فن آسیب می بینند. در سرویس عمومی لپ تاپ، هیت سینک را نیز بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تمیز می کنند. در صورت بی توجهی به عملکرد هیت سینک، از آنجایی که این قطعه در ارتباط با پردازنده لپ تاپ کار می کند، احتمال خرابی سی پی یو وجود دارد. از این رو در بررسی و رفع تخصصی مشکل CPU لپ تاپ، هیت سینک نیز در نظر گرفته می شود.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سرویس خمیر سیلیکونی لپ تاپ

خمیر سیلیکونی در ارتباط با هیت سینک عمل می کند. در واقع این خمیر نوعی ماده شیمیایی است که حرارت و گرمای پردازنده لپ تاپ را گرفته و آن را به هیت سینک انتقال می دهد. در نتیجه نقش آن در جلوگیری از بالا رفتن دمای پردازنده و آسیب دیدن این قطعه اهمیت زیادی دارد. هیت سینک به صورت معمول در ارتباط با پردازنده است، اما در برخی مدل ها برای کارت گرافیک نیز از این خمیر سیلیکونی و هیت سینک استفاده می شود. در سرویس لپ تاپ، بخش دیگری که مورد بررسی قرار می گیرد، همین خمیر سیلیکونی است. این خمیر بعد از مدتی کارایی خود را از دست می دهد و در نتیجه فضای بین هیت سینک و پردازنده خالی می ماند. همین امر می تواند به مرور زمان آسیب بیشتری را به قطعات وارد کند. به همین دلیل برای افزایش عمر لپ تاپ یکی از کارهایی که به عنوان سرویس دستگاه انجام می شود، بررسی خمیر سیلیکونی و تعویض آن در صورت نیاز است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سرویس اسپیکرهای لپ تاپ

بخش مهم دیگر در سرویس عمومی لپ تاپ، سرویس کردن اسپیکرهاست. این بخش ها نیز به مرور زمان با گرد و غبار و پرزها مسدود می شوند و همین امر روی کیفیت و کارایی که دارند تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه صدای لپ تاپ بعد از مدتی کاهش می یابد، صدا با کیفیت بالایی پخش نمی شود و حجم صدای دستگاه به شدت افت می کند. برای اینکه مشکلی برای اسپیکرها به وجود نیاید و کیفیت صدای آنها مانند روز اول شود، در سرویس کردن لپ تاپ این بخش ها را نیز بازبینی کرده و تمیز می کنند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سرویس کیبورد لپ تاپ

کیبورد قسمت دیگری است که در سرویس لپ تاپ مورد بررسی قرار می گیرد. کیبورد نیز به شدت در معرض آلودگی قرار دارد و ممکن است در زیر کلیدهای آن، ذرات ریز و درشتی گیر کند. همین امر می تواند به تدریج روی عملکرد کلیدهای کیبورد تاثیر منفی بگذارد و آنها را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل در سرویس عمومی لپ تاپ کیبوردها نیز بررسی شده و تمیز می شوند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران