گوشی های آیفون ساختار نرم افزاری و سخت افزاری به خصوصی دارند. به همین دلیل هم معمولا مشکلات آن ها حتی اگر مشابه سایر گوشی های هوشمند نیز باشد، معمولا راه کار رفع آن متفاوت است و هر کسی نمی تواند تعمیرات این دستگاه ها را انجام دهد. یکی از مشکلات دردسر ساز این دستگاه ها در بین انواع گزینه های تعمیر موبایل اپل، مشکل بوت نشدن گوشی آیفون است. مشکل خاموشی آیفون را می توان در دلایل مختلفی جست و جو کرد. خرابی و بروز مشکل در قسمت های مختلف نرم افزاری و سخت افزاری گوشی می تواند عامل بروز مشکل در بوت شدن دستگاه شود. به این ترتیب در این جا می خواهیم دلایل و راه حل های رفع مشکل بوت نشدن گوشی آیفون را بررسی کنیم. زود کمک به عنوان یک سامانه تعمیراتی آنلاین می تواند در زمینه رفع مشکلات مختلف گوشی های آیفون سرویس های با کیفیت در محل را به کاربران این دستگاه ها ارائه دهد.

ثبت درخواست در زودکمک

بوت نشدن گوشی آیفون به چه معنا است ؟

زمانی که گوشی با مشکل بوت شدن مواجه می شود، در واقع به نوعی هنگ می کند. در این حالت دستگاه روی لوگوی سازنده قفل می کند و عملکرد آن متوقف می شود. گوشی در این حالت خاموش است و نمی توان هیچ کاری با آن انجام داد. هیچ کدام از دکمه ها کار نمی کنند و تنها لوگوی سازنده روی نمایشگر دستگاه نمایش داده می شود. به این ترتیب مشکل بوت نشدن گوشی آیفون عملا دستگاه را بلا استفاده می کند و نمی توان با آن هیچ کاری انجام داد.

 

بوت نشدن گوشی آیفون

 


دلایل بوت نشدن گوشی اپل چیست؟

همان طور که گفتیم مشکل خاموشی آیفون و قفل شدن روی لوگوی سازنده دستگاه می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در بسیاری از موارد کارشناسان دلیل مشکل در پروسه بوت شدن گوشی را به جیلبریک کردن دستگاه مرتبط می دانند. این فرایندی است که کاربران گوشی های اپل برای دور زدن محدودیت های شرکت اپل و سیستم عامل iOS روی دستگاه های خود انجام می دهند و همین کار در مواردی می تواند مشکل ساز شود. از طرفی برخی نیز معتقدند در این حالت گوشی به شکل درستی خاموش نشده است. استفاده و نصب برنامه های مخرب یکی دیگر از دلایل مهم بوت نشدن گوشی آیفون است که به دنبال نصب و اجرای آن، گوشی در بخشی از پروسه بوت شدن گیر می افتد و به این ترتیب قفل می کند. بروز باگ های نرم افزاری و برخی خرابی های سخت افزاری از دلایل دیگر بروز مشکل بوت شدن در آیفون است. از مهم ترین دلایل سخت افزاری می توان به خرابی و بروز مشکل در مدار پاور گوشی یا خرابی هارد آن اشاره کرد. همچنین لازم به یادآوری است که زودکمک جهت عیب یابی و تعمیرات موبایل به صورت تخصصی در کنار شماست.


راه کار های رفع مشکل خاموشی آیفون

زمانی که گوشی روی لوگوی سازنده گیر می کند، برای رفع این مشکل ابتدا باید مشخص شود که این ایراد به چه دلیلی رخ داده است. در نتیجه بسته به این که ایراد بوت نشدن گوشی آیفون ریشه نرم افزاری دارد یا به دلیل خرابی های سخت افزاری است، راه کار های کاربردی متفاوت است. در ادامه برخی روش های موثر برای رفع مشکل بوت نشدن آیفون را بررسی می کنیم

  ⚠                             آپدیت iOS

گوشی آیفون را ریستارت کنید

در این جا منظور از ریستارت کردن آیفون، Force Restart است. به این روش هارد ریستارت یا ریستارت سخت نیز گفته می شود و برای مواقعی کاربرد دارد که گوشی بالا نمی آید و اصلاحا گیر کرده و روشن نمی شود، درست مانند زمانی که آیفون با مشکل بوت شدن مواجه شده است. در این روش بسته به مدل آیفون، باید از دکمه های فیزیکی روی گوشی استفاده کرد و با گرفتن و فشار دادن همزمان آن ها گوشی را ریستارت کرد. این راه کار ساده در بیشتر موارد برای رفع مشکل بوت نشدن گوشی آیفون موثر است.

--------------------------------------------------------------------------

رفع مشکل خاموشی آیفون با استفاده از ریکاوری مود

این روش برای رفع اکثر باگ های نرم افزاری کارایی دارد. این گزینه ای است که توسط شرکت اپل برای رفع مشکلات مختلف نرم افزاری که موجب قفل کردن دستگاه یا بالا نیامدن آن می شود، در نظر گرفته شده است. برای استفاده از این روش جهت برطرف کردن مشکل بوت نشدن گوشی آیفون باید آن را به یک سیستم PC وصل کنید. سپس به کمک نرم افزار اختصاصی آیفون یعنی آیتونز، گوشی را بازیابی کرده و مشکلات احتمالی آن را برطرف کنید. برای استفاده از این روش باید از آخرین ورژن نرم افزار آیتونز روی سیستم استفاده کرد. از طرفی نیز گوشی باید به کمک یک کابل به کامپیوتر وصل شود. در نهایت بعد از دسترسی به صفحه ریکاوری می توان از بین گزینه های آپدیت یا ریستور یکی را انتخاب و مشکلات و باگ های نرم افزاری احتمالی را برطرف کرد.

--------------------------------------------------------------------------

رفع مشکل بوت نشدن گوشی اپل با استفاده از حالت DFU

اپل یک گزینه دیگر را هم برای بازیابی و رفع مشکل خاموشی آیفون در اختیار کاربران قرار داده است. در این شرایط می توان از DFU Mode نیز استفاده کرد. این روش خصوصا برای رفع مشکل بوت نشدن گوشی آیفون می تواند کارامدی بالایی داشته باشد و می توان بدون نیاز به بارگذاری بوت لودر، از آیتونز استفاده کرد. درست مانند روش قبلی باید آخرین نسخه آیتونز روی سیستم نصب باشد و گوشی نیز با کابل به کامپیوتر وصل شود. بعد از ورود به حالت DFU می توان از بین گزینه های بازگشت به تنظیمات کارخانه یا ریستور کردن یک فایل بکاپ یکی را جهت بازیابی و رفع مشکل آیفون مورد نظر انتخاب کرد. طبیعتا در ریست فکتوری کردن گوشی تمامی داده ها، تنظیمات و برنامه ها پاک شده و گوشی به تنظیمات اولیه کارخانه بر می گردد. دست آخر هم با یک ریستارت کردن ساده گوشی، معمولا مشکل قفل شدن گوشی روی لوگوی سازنده برطرف شده و شاهد مشکل خاموشی آیفون نخواهید بود.

--------------------------------------------------------------------------

استفاده از safe mode برای رفع مشکل بوت نشدن موبایل اپل

حالت دیگری که می توان از آن برای رفع مشکل گیر کردن گوشی آیفون استفاده کرد، حالت safe mode است. در این حالت دستگاه بدون سایر نرم افزار ها و برنامه های مخرب لود شده و دیگر چیزی مانع روند بوت شدن گوشی نخواهد شد. علاوه بر این می توان در حالت safe mode بسیاری از باگ های نرم افزاری را نیز تشخیص داد و آن ها را برطرف کرد. برای ورود به این حالت کافی است ده ثانیه همزمان دکمه های پاور و هوم را نگه دارید تا گوشی خاموش و روشن شود و سپس همزمان با روشن شدن گوشی و نمایش لوگوی اپل، با فشار دادن دکمه vol+، صفحه قفل گوشی را بالا بیاورید. در این حالت می توان دلیل بروز مشکل بوت نشدن گوشی آیفون را بررسی کرد و در صورت امکان آن را برطرف کرد. معمولا برنامه های ناسازگار و مخرب عامل بروز مشکل خاموشی آیفون یا boot loop گوشی است که می توان با حذف آن ها و ریستارت کردن آیفون مشکل را برطرف کرد. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، می توانید از مقاله آموزش ورود به safe mode کمک گرفت.

 

                      تعمیر تاچ ال سی دی موبایل اپل

--------------------------------------------------------------------------

گوشی تان را شارژ کنید

اگر آب خوردگی گوشی علت بوت نشدن آیفون شما نیست، به احتمال زیاد شارژ آن تمام شده است. اولین کاری که باید انجام دهید، زدن گوشی به شارژ است. فوراً بعد از زدن گوشی به شارژر، روشن کردن آن را امتحان نکنید. بگذارید حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به خوبی شارژ شود و سپس آن را روشن کنید. همچنین اگر از یک آیفون قدیمی استفاده می کند، ممکن است باتری آن فاسد شده باشد و دیگر توانایی نگه داشته شارژ یا شارژ مجدد را نداشته باشد. بنابراین مدت بیشتری آن را شارژ کنید.

--------------------------------------------------------------------------

آیفون آب خورده خود را خشک کنید

اگر آیفون شما به صورت اتفاقی خیس شده و به یک باره خاموش شده است، احتمالاً با مشکل بوت نشدن آیفون مواجه شده اید. در این مواقع به هیچ عنوان روشن شدن گوشی تان را امتحان نکنید. اول از هر چیزی باید به خوبی گوشی تان را خشک کنید. قاب بیرونی و نمایشگر آن را با یک حوله مناسب خشک کنید. سپس اجازه دهید گوشی به مدت ۴۸ ساعت در فضای آزاد بماند تا قطعات داخلی آن نیز به خوبی خشک شود. برای تسریع در خشک شدن آن می توانید از یک مکنده نیز استفاده کنید. فقط مراقب باشید که برای خشک کردن به هیچ عنوان از سشوار استفاده نکنید یا گوشی تان را داخل گونی برنج نیندازید!

--------------------------------------------------------------------------

رفع مشکل بوت نشدن موبایل اپل با استفاده از نرم افزار

روش های کامل تری هم می تواند برای رفع مشکل خاموشی آیفون کارایی داشته باشد. در این روش ها از یک سری نرم افزار های تخصصی جهت رفع مشکل آیفون استفاده می شود که این نرم افزار ها اختصاصا برای گوشی های اپل کارایی دارند. خصوصا زمانی که سایر روش های بالا نتواند مشکل بوت نشدن گوشی آیفون را برطرف کند، می توان از این نرم افزار ها برای بازیابی آیفون استفاده کرد. از جمله این نرم افزار ها می توان به برنامه های Dr.Fone iOS System Recovery و نرم افزار Tenorshare ReiBoot اشاره کرد. برای مثال نرم افزار Tenorshare ReiBoot می تواند تمامی مشکلاتی که می توانند در بوت شدن آیفون اختلال ایجاد کنند را شناسایی کرده و برطرف کند. برای استفاده از آن کافی است نرم افزار را دانلود و روی سیستم نصب کنید و سپس گوشی آیفون را با کابل به کامپیوتر متصل کرده و از برنامه برای رفع مشکلات گوشی استفاده کرد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران