رم ، مخفف random access memory، یکی از اجزای حیاتی برای کامپوتر یا لپ تاپ و حتی تلفن هوشمند یا تبلت به شمار می رود. با این حال ، تقریباً هر دستگاه هوشمند دارای مقدار متفاوتی از RAM است که علی رغم اهمیت آن، متاسفانه تولیدکنندگان محصولات فناوری هیچ وقت به آسانی به این نکته که رم مورد نیاز کامپیوتر یا دستگاه های دیگر چقدر است، اشاره نمیکنند. در ادامه به اهمیت RAM ، میزان احتمالی حافظه مورد نیاز کامپیوتر شما و همچنین آیا افزایش رم کامپیوتر واقعا ارزش دارد یا خیر، پرداخته خواهد شد.

مشاوره آنلاین زودکمک

رم مورد نیاز کامپیوتر

اگر نیاز دارید که به طور همزمان چند کار و یا حتی باز کردن چندین برنامه را در کامپیوتر خود انجام دهید، حتما باید از رم سیستم خود استفاده کنید. اما بدون داشتن رم کافی در کامپیوتر، انجام همزمان چند کار در سیستم دشوار خواهد بود و حتی باعث کاهش پردازش ها بر روی کامپیوتر می شود.

شما می توانید RAM را به عنوان حافظه کوتاه مدت سیستم خود تصور کنید. به این صورت که، وقتی برنامه ای را در پس زمینه کامپیوتر خود در حال اجرا می گذارید، رم می تواند مسیری که شما برنامه را رها یا متوقف کرده اید را ذخیره کند. بنابراین می توانید بدون اینکه منتظر بارگیری مجدد آن برنامه باشید دوباره از همانجایی که برنامه را رها کرده بودید، آن را اجرا کنید. حتی این مورد برای برگه های (tab) مرورگر نیز صدق می کند.

بنابراین دانستن رم مورد نیاز کامپیوتر نسبت به کاری که بر روی انجام می شود، حائز اهمیت است زیرا هنگامی که می خواهید کارهای خود را انجام دهید، سیستم نمیتواند تمامی خواسته های شما را با سرعت و به بهترین شکل انجام دهد.

رم مورد نیاز کامپیوتر


ربط میزان رم مورد نیاز کامپیوتر و نحوه ی استفاده از سیستم

8 گیگابایت مقداری استاندارد رم برای استفاده روزمره و عادی از کامپیوتر است. گذشته از این، بسیاری از افراد تا رم 16  گیگابایت و یا گهگاه 32 گیگابایت رم سیستم خود را افزایش می دهند.

رم در داخل کارت حافظه کامپیوتر قرار دارد و هنگام خرید RAM، کارت های حافظه در ترکیبات مختلفی وجود دارند به عنوان مثال :

  • یک کارت حافظه 16 گیگابایتی
  • دو  کارت حافظه 8 گیگابایت
  • چهار کارت حافظه 4 گیگابایتی

و ... ترکیبی که برای کارت های حافظه انتخاب می کنید خیلی مهم نیست، فقط باید اطمینان حاصل کنید که تمامی ترکیب های کارت حافظه با کیس کامپیوتر مناسب و با بقیه قطعات سیستم سازگار می باشد.


میزان حافظه ی مورد نیاز برای بازی های کامپیوتری

اگر بیشتر وقت خود را صرف نوشتن و یا انجام بازی های ساده می کنید، کامپیوتر شما احتمالاً به مقدار قابل توجهی از RAM نیاز ندارد. 8 گیگابایت رم استاندارد رم مورد نیاز کامپیوتر شما است که می تواند به خوبی کار شما را راه بیاندازد.

از طرف دیگر، اگر قصد دارید که روی سیستم خود بازی های کامپیوتری نصب کرده و از بازی خود لذت ببرید، به 16 گیگابایت یا احتمالاً حتی 32 گیگابایت رم نیاز خواهید داشت.

و البته ، اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که دوست دارند ده ها برنامه را برای همیشه به طور همزمان بر روی سیستم خود باز نگه دارند ، داشتن رم بیشتر مهم است.


برای ارتقا رم کامپیوتر و لپ تاپ چه کاری انجام دهیم؟

RAM یکی از آسانترین قسمتهای کامپیوتر برای ارتقا است. تنها کافی است که رم مورد نیاز کامپیوتر را تعیین کنید ، آن را بخرید و در قسمت مناسب در کیس قرار دهید. اینکه رم دقیقاً در کدام قسمت کیس قرار بگیرید، به مادربرد سیستم شما بستگی دارد.

اگر با لپ تاپ کار می کنید باید توجه داشته باشید که در اکثر لپ تاپ های مدرن حافظه رم به صورت لحیم شده در سیستم کار شده است، بنابراین بدون جدا کردن تمام قطعات داخلی نمی توان حافظه رم را عوض کرد. اگر می خواهید RAM را در لپ تاپ خود ارتقا دهید، بهتر است یک رم جدید بخرید و آن به همراه لپ تاپ خود به یک مرکز تعمیرات حرفه ای برای ارتقا ارسال کنید. زود کمک خدمات تخصصی در زمینه ی ارتقا رم کامپیوتر و ارتقا رم لپ تاپ را انجام می دهد.


بازدهی ارتقا رم

پس از مشخص شدن رم مورد نیاز کامپیوتر و لپ تاپ و ارتقا رم سیستم شما می تواند بازدهی کمتری داشته باشد. ارتقا رم از 8 گیگابایت به 16 گیگابایت کاملاً مناسب است و برای سیستم شما مشکلی پیش نخواهد آمد. اما به این نکته توجه کنید که اگر رم کامپیوتر خود را از  16 گیگابایت به 32 گیگابایت ارتقا دهید سیستم شما تقویت نخواهد شد و همچنین اگر ارتقا رم از 32 گیگابایت بیشتر شود تاثیری جزئی بر عملکرد سیستم خواهد گذاشت.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران