ریختن آب روی لپ تاپ، یکی از غیر منتظره ترین اتفاقاتی است که ممکن است در هنگام کار، برای هر کسی رخ دهد. چون این اتفاق ساده می تواند منجر به سوختن و از دست رفتن لپ تاپ شود. اما اگر اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ را بلد باشید، آن را فورا از این وضعیت نجات می دهید! اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ شامل چند کار ساده و سریع است که تا حد زیادی از خراب شدن لپ تاپ و سوختن مدار های الکتریکی آن پیشگیری می کند. بنابر این، ما در این مقاله، برای تان شرح داده ایم کدام اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ، را انجام دهید تا از آسیب جدی و نیاز به تعمیرات لپ تاپ جلوگیری کنید.

 

مشاوران آنلاین زودکمک

 

قبل از اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ، خونسردی تان را حفظ کنید

سریع باشید. اگر بعد از ریختن آب بر روی لپ تاپ، شوکه شوید و به خاطر این کار غیر عمد افسوس بخورید، دیگر امیدی به لپ تاپ نیست. اما اگر بلافاصله بعد از ریختن آب بر روی لپ تاپ، دست به کار شوید و اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ را انجام دهید، می توانید اطلاعات تان را نجات دهید. درست است که  هارد لپ تاپ ها قابلیت ضد آب بودن ندارد ولی فشرده بودن قطعات لپ تاپ باعث می شود، نفوذ آب به هارد کمی با تاخیر باشد.

 

اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ

اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ شامل چند کار ساده است که تا حد زیادی از خراب شدن لپ تاپ پیشگیری می کند.

 


اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ

لپ تاپ را خاموش و اتصالات آن را قطع کنید

آب در تجهیزات الکترونیکی اتصال کوتاه ایجاد می کند و به همین دلیل جدا کردن آن از جریان برق، موقع ریختن آب روی لپ تاپ، از این اتصالات جلوگیری می کند. بنابر این، یکی از اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ، خاموش کردن و جدا کردن آن از برق است و اگر لپ تاپ به برق وصل نبود، باتری آن را فورا جدا کنید. به طور کلی، همه ی وسایلی که به لپ تاپ  وصل هستند مانند کابل یو اس پی، موس و کیبورد یا دستگاه های اکسترنال را از پورت جدا کنید. اگر  لپ تاپ تان از نوعی است که باتری آن قابل جداشدن است، باتری را نیز از لپ تاپ جدا کنید. در صورت امکان، حافظه ی رم و هارد درایو را هم جدا کنید.

 

 

لپ تاپ را خاموش و اتصالات آن را قطع کنید

 

از نفوذ آب به داخل تجهیزات جلوگیری کنید

یکی از اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ، این است که فورا لپ تاپ تان را برگردانید و حتی یک ثانیه را هم از دست ندهید.  چون در این صورت، آب ریخته شده روی لپ تاپ به درون مدارهای آن نفوذ نمی کند. البته طبیعی است که کمی از مایعات از طریق فاصله های بین کلید های کیبورد به قسمت های پایین تر نفوذ کند و به مدارهای داخلی برسد. اما هرچه سریع تر لپ تاپ را برگردانید، این احتمال کاهش پیدا می کند. نفوذ رطوبت به داخل لپ تاپ باعث اتصالات کوتاه و آسیب قطعات الکتریکی می شود. حتی در صورت لزوم، می توانید چند ضربه آرام و آهسته به پشت کیبورد بزنید اما دقت کنید تا خود ضربه باعث آسیب بیشتر نشود!

 

از نفوذ آب به داخل تجهیزات جلوگیری کنید

 

حواستان به شوک الکتریکی باشد!

اگر آب روی دکمه POWER ریخته، یک دستمال خشک بردارید و روی دکمه را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید تا لپ تاپ خاموش شود. برای این از پارچه استفاده می کنید که اگر با دست خیس تان آن دکمه را لمس کنید، باعث  ایجاد شوک الکتریکی می شود.

 

حواستان به شوک الکتریکی باشد!

 

لپ تاپ را با دقت خشک کنید

اگر روی لپ تاپ تان فقط چند قطره ریخته است، بهترین کار این است که لپ تاپ را در هوای آزاد قرار دهید تا با روند طبیعی خشک شود. اما اگر مقدار آب ریخته شده بیشتر بود، لپ تاپ تان را به حالت عدد هشت و به صورت وارونه روی جایی بگذارید تا هوا بین کلید های کیبورد جریان پیدا کند. چون خشک کردن درست لپ تاپ، یکی از مهم ترین اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ است.

 

 

لپ تاپ را با دقت خشک کنید

 

همچنین بعد از ریختن آب روی لپ تاپ، برای خشک کردن آن، می توانید لپ تاپ را جلوی فن هم قرار دهید اما هیچ گاه از هوای گرم یا سشوار با باد گرم استفاده نکنید. چون ممکن است باعث ذوب شدن قطعات پلاستیکی داخل لپ تاپ یا حتی باعث وارد شدن فشار به سی پی یو شود. از اسپری هوای فشرده هم می توان برای خشک کردن رطوبت لپ تاپ استفاده کنید. اگر لپ تاپ تان کاملا خیس شده، فقط خشک کردن قطعات آن کافی نیست و بهتر است با استفاده از یک محلول  تمیزکننده خالص مانند  الکل ایزوپروپیل، مایع ریخته شده روی آن را تمیز کنید و از بین ببرید. اگر درصد الکل تان کم است، امکان دارد بعد از تبخیر شدن، الکل به طور کامل از بین نرود و بماند.

از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ تان جلوگیری کنید

روش هایی که به آن اشاره کردیم، اقدامات لازم هنگام ریختن آب روی لپ تاپ بود. اما برای اینکه از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ تان جلوگیری کنید، نباید به هیچ وجه قهوه، آب و مایعات دیگر را در نزدیکی لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی بگذارید و حتما محافظ پلاستیکی مخصوص کیبورد تهیه کنید و روی آن بکشید. این محافظ از ریختن مایعات و نفوذ سریع آن به داخل لپ تاپ جلوگیری می کند.

 

از ریختن آب و مایعات روی لپ تاپ تان جلوگیری کنید

 

اگر نتوانستید جلوی نفوذ آب به داخل لپ تاپ را بگیرید، لپ تاپ را خاموش کرده و به سرعت با زودکمک تماس بگیرید، رفع مشکل آبخوردگی لپ تاپ در زودکمک به کمک کارشناسان و متخصصین این مجموعه در سریع ترین زمان ممکن انجام شده و مشکل حل خواهد شد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران