کار کردن با باتری‌های شارژی، بزرگ‌ترین حسن لپ تاپ‌ها نسبت به کامپیوترهای دسکتاپی است. چرا که شما می‌توانید با خودتان آن‌ها را به راحتی به این طرف و آن طرف ببرید و چندین ساعت بدون نیاز به پریز برق بتوانید از کامپیوتر خود استفاده کنید. اما همانطور که می‌دانید باتری لپ تاپ هم مثل هر قطعه الکترونیکی دیگری عمر مفید مشخصی دارد. در نتیجه بعد از مدتی به باز کردن باتری لپ تاپ و تعویض آن با یک باتری جدید نیاز پیدا خواهید کرد. اما افزایش سرسام‌آور قیمت قطعات سخت افزاری باعث شده بسیاری به جای تعویض باتری، به تعمیر باتری روی بیاورند.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

باز کردن باتری لپ تاپ به قصد تعمیر لپ تاپ

انواع مختلفی از باتریها توسط تولیدکنندگان لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته بیشتر تولیدکنندگان از باتری های قابل تعویض توسط کاربر روی لپ تاپ خود استفاده می کردند. اما در لپ تاپ های مدرن شاهد حضور باتری ها در زیر قاب هستیم و باز کردن باتری لپ تاپ در این محصولات جدید سخت شده است. در هر دو مورد، باتری لپ تاپ دارای چندین سلول است که مجموع آن ها ظرفیت قابل توجهی را برای روشن نگه داشتن لپ تاپ فراهم میکند. گاهی اوقات یک یا دو مورد از این سلول ها دچار آسیب می شوند که با تعویض سلولهای لیتیوم یونی آن میتوان مشکل را برطرف کرد و باتری را تعمیر کرد. اگر لپ تاپ شما فول شارژ میشود ولی یک ساعت هم شارژ نگه نمی دارد، این می تواند خبر از سوختگی سلول های داخل باتری دهد. بنابراین میتوانید به جای تعویض کلی باتری، سلول معیوب آن را تعویض کنید.

 

باز کردن باتری لپ تاپ

 


نحوه باز کردن باتری لپ تاپ

در صورتی که می خواهید به قصد تعویض سلول ها، باتری لپ تاپ خود را باز کنید، باید از دانش کافی و ابزارآلات مناسب برخوردار باشید، در غیر این صورت ممکن است به باتری آسیب بزنید. در ادامه به نحوه کامل باز کردن باتری لپ تاپ خواهیم پرداخت.

گام اول: قاب سلول را باز کنید

بعد از باز کردن باتری از خود لپ تاپ، شما باید قاب سلول باتری را به آرامی و با استفاده از ابزار مناسب باز کنید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گام دوم: اتصال بین سلول ها را جدا کنید

سپس باید با احتیاط کامل اتصال بین سلول ها را بدون آسیب رساندن به آن ها جدا کرد. در اینجا باید مدار و کابل هایی که بین سلول ها وجود دارد را از هم جدا کنید. در طول انجام این فرآیند مراقب قطعات الکترونیکی و برد باتری باشید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گام سوم: سلول معیوب را پیدا کرده و با سلول سالم جایگزین کنید

شاید پیچیده ترین مرحله در باز کردن باتری لپ تاپ و تعویض سلول های آن، پیدا کردن سلول معیوب باشد. مطمئن ترین راهی که می ;توانید از آن برای پیدا کردن سلول معیوب باتری استفاده کنید، استفاده از مولتی متر است. هر سلولی که خراب شده باشد، زودتر از موعود شارژ خالی می کند. در صورتی که شدت جریان یا ولتاژ باتری ضعیف شده باشد، باتری معیوب می شود. برای بررسی، کلید مولتی متر را به حالت V DC و ولتاژ ۲۰ ولت تنظیم کنید. سپس دو سری دستگاه را به قطب های مثبت و منفی باتری متصل کنید. اگر باتری ولتاژی کمتر از ۲ ولت را به نمایش بگذارد، این یعنی باتری معیوب است و باید یک باتری جدید را با آن جایگزین کنید.

 

 

================================================================

نکته: گاهی اوقات ممکن است هنگام بررسی سلول باتری، ولتاژی بیشتر از ۱.۵ ولت را مشاهده کنید ولی باتری به درستی کار نکند. برای اطمینان از سلامتی باتری می توانید از مقاومت ۱۰۰ اهم و به صورت موازی استفاده کنید. هرگاه اگر باتری زود شارژ خالی کند، یعنی معیوب است.  

نکته ۲: در صورتی که قصد تعویض باتری لپ تاپ خود را دارید، اگر شارژ آن به صورت کامل تخلیه نشده باشد، ممکن است دچار آتش سوزی شود.


تعمیر یا تعویض باتری؛ کدام به صرفه تر است؟

توجه داشته باشید که باز کردن باتری لپ تاپ به شدت خطرناک است و به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم بدون دانش کافی این کار را انجام دهید. در صورتی که شارژ باتری لپ تاپ شما به طور کامل تخلیه نشده باشد و شما اقدام به باز کردن آن کنید، احتمال آتش سوزی و انفجار هم وجود دارد. اما اگر بخواهید این کار را به یک تعمیرکار بسپارید، قطعاً تعمیر باتری لپ تاپ به صرفه تر است. حتی ممکن است آسیب از سلول های باتری نباشد و قطعات ریزی که در اتصال بین سلول ها وجود دارد آسیب دیده باشند که هزینه تعمیر را پایین تر نیز خواهند آورد و نیازی به تهیه سلول جداگانه نیست.


کدام باتری ها قابل تعمیر نیستند؟

اما اگر به قصد تعمیر به دنبال باز کردن باتری لپ تاپ خود هستید، لازم به ذکر است که باتری های جدید لیتیوم پلیمری تعمیرپذیر نیستند و تنها راه تعمیر آن ها، تعویض با یک باتری جدید است. باتری های لیتیوم پلیمری زمانی که آسیب ببینند، باد می کنند و این باد کردن می تواند باعث آسیب رسیدن به سایر قطعات زیر قاب لپ تاپ شود. بنابراین تا دیر نشده، باتری آسیب دیده لپ تاپ خود را تعویض کنید.

 

برای تعمیر و تعویض باتری لپ تاپ درخواست خود را در سامانه ی جامع تعمیرات زود کمک ثبت کنید و یا با شماره های موجود در صفحه ی تماس با ما تماس بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران