نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و از کار افتادن آن، یکی از آزار دهنده ترین اتفاقاتی است که می تواند در خانه رخ بدهد، مخصوصا وقتی حجم زیادی از لباس ها را برای شستشو، کنار گذاشته اید. عوامل زیادی از ایراد در برق و اتصالات گرفته تا قرار دادن بار بیش از حد، فرسودگی قطعات و موارد دیگر، باعث ایجاد این مشکل می شوند. دستگاه شما از هر برندی که باشد، آشنایی با علائم سوختن موتور ماشین لباسشویی می تواند به شما کمک کند تا فورا برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. با شناختن نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی، می توانید تا حد زیادی از ایجاد مشکل برای قطعات دیگر و متحمل شدن هزینه های اضافی، خودداری کنید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

بسته به برند و مدل ماشین لباسشویی شما، موتور دستگاه شما ممکن است دچار مشکلاتی جدید شود که باعث نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی شود. کار نکردن ماشین لباسشویی مانند گذشته، آبگیری نکردن یا آبگیری ناقص ماشین لباسشویی، نچرخیدن آبکش لباسشویی، خیس ماندن لباس ها بعد از شستشو، سر و صدای غیر عادی ماشین لباسشویی در هنگام شستشو، بلند شدن بوی سوختگی از لباسشویی، خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در هنگام شستشو و ایراد در سیستم برقی موتور و داغ شدن ماشین لباسشویی، از علائم سوختن موتور ماشین لباسشویی هستند که در این مقاله آنها را بررسی می کنیم.

 

نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی و از کار افتادن آن، یکی از آزار دهنده ترین اتفاقاتی است که می تواند در خانه رخ بدهد.

کار نکردن ماشین لباسشویی مانند گذشته

هر تغییری در فرایند شستشوی ماشین لباسشویی، ممکن است نشانه ای از خرابی موتور دستگاه باشد. اگر بعد از چندین سال استفاده از ماشین لباسشویی، آن را سرویس نکرده اید، یا لباسشویی شما بعد از روشن شدن، هیچ واکنشی نشان نمی دهد، احتمال بروز مشکل در موتور وجود دارد و ممکن است دستگاه شما دچار نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی یا حتی سوختن شده باشد.


آبگیری نکردن یا آبگیری ناقص ماشین لباسشویی

اگر بعد از روشن کردن ماشین لباسشویی، محفظه آن آبگیری نمی‌ کند یا به طور ناقص آبگیری می کند و پس از چند لحظه از کار می ‌افتد، دو احتمال وجود دارد. ممکن است بار وزنی مخزن ماشین زیاد باشد و باید آن را کم کنید. چون در این حالت احتمال فشار روی موتور زیاد است و احتمال سوختن آن نیز بالا می رود.

 

آبگیری نکردن یا آبگیری ناقص ماشین لباسشویی

 

احتمال بعدی سوختن یا نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی است که در این حالت نشانه هایی از عدم کارکرد درست موتور لباسشویی مشاهده می شود. اما به هر صورت اگر با این مشکل مواجه شدید، قبل از هر کاری، ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید، سپس برای برطرف کردن این ایراد به یک تعمیرکار متخصص یا مرکز معتبر مراجعه کنید.


نچرخیدن آبکش لباسشویی

نچرخیدن آبکش لباسشویی ممکن است یکی از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی باشد. چون در این شرایط، موتور نمی تواند نیروی لازم و کافی برای چرخاندن آبکش را فراهم کند. اگر به جز نچرخیدن آبکش لباسشویی، آب هم وارد محفظه شست و شو نمی ‌شود یا آب وارد محفظه می شود اما آبکش نمی‌چرخد، باید به خرابی موتور ماشین لباسشویی شک کنید. چون در حالت دوم، لباس‌ها به خوبی شسته نمی ‌شوند. بنابراین اگر بعد از تمام شدن فرایند شستشو، مشاهده کردید که لباس‌ ها بیش از اندازه کثیف یا خیس هستند، احتمالاً دستگاه شما با مشکل نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی مواجه شده است.

 

 


خیس ماندن لباس ها بعد از شستشو

در صورت نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی، لباس‌ها به خوبی خشک نمی‌ شوند. چون قدرت موتور در دور آخر مرحله شستشو باعث چرخش محفظه و آبکش کردن لباس ‌ها می شود. اما نیم سوز شدن موتور لباسشویی باعث عدم توانایی آن در چرخش سریع محفظه می ‌شود.

 

خیس ماندن لباس ها بعد از شستشو

 

در این شرایط علاوه بر خیس ماندن لباس ها، حتی احتمال دارد که محفظه لباسشویی همچنان پر از آب باشد. البته این مشکل ممکن است در اثر تمام شدن زغال موتور، بروز شکستگی در قطعات موتور یا خرابی آهنربای آن نیز باشد. اما به هر حال شما باید برای تعمیر موتور ماشین لباسشویی خود، آن را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید.


سر و صدای غیر عادی ماشین لباسشویی در هنگام شستشو

سر و صدای غیر عادی ماشین لباسشویی در هنگام شستشو، به دلیل چرخش سریع آبکش لباسشویی ایجاد می شود. اما اگر موتور ماشین لباسشویی دچار مشکل شده باشد، این سر و صدا از حالت عادی خارج می ‌شود. به همین دلیل، شنیدن صداهای بلند و گوش خراش از این دستگاه، می تواند یکی از نشانه‌ های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی باشد. همچنین اگر این صداها همراه با صدای وزوز و بوی سوختگی باشند حتما باید به خرابی موتور شک کنید و فورا برای تعمیر آن دست به کار شوید.


بلند شدن بوی سوختگی از لباسشویی

اگر از ماشین لباسشویی بوی سوختگی به مشام برسد، خبر از سوختگی موتور یا نقص دیگری در آن می دهد. بوی سوختگی یکی از مهم ترین نشانه های نیم سوز شدن موتور لباسشویی است. بنابراین، اگر این بو را از دستگاه خود حس کردید، باید فورا برای تعمیر آن اقدام کنید.

 

بلند شدن بوی سوختگی از لباسشویی

 


خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در هنگام شستشو

خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی دلایل زیادی دارد، اما یکی از مهم ترین نشانه های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی است. چون داغ شدن بیش از حد موتور دستگاه، باعث به وجود آمدن این وضعیت می شود. در ماشین‌ های لباسشویی دیجیتالی، کامپیوتر دستگاه با گرم شدن بیش از حد موتور به طور اتوماتیک، دستگاه را خاموش می کند تا از سوختن آن جلوگیری شود. این شرایط واضح ترین نشانه نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی یا سوختن آن است. بنابراین بهتر است فورا برای تعمیر موتور این دستگاه یا تعویض آن اقدام کنید.

 

 


ایراد در سیستم برقی موتور و داغ شدن ماشین لباسشویی

در بیشتر موارد، نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی ناشی از تنظیم نبودن اتصالات برقی آن است. چون وارد شدن جریان اضافه به سیم پیچ موتور، باعث ایجاد اضافه بار الکتریکی در آن می‌شود و موتور لباسشویی با سرعت بیشتری می چرخد. همین چرخش اضافه موتور، باعث تولید گرمای زیاد در این قطعه و اتصالات آن می شود. در نتیجه این اتفاق، نیم سوز شدن موتور را به دنبال دارد.

 

ایراد در سیستم برقی موتور و داغ شدن ماشین لباسشویی

 

داغ شدن ماشین لباسشویی یکی از دلایلی است که همواره منجر سوختن موتور ماشین لباسشویی می شود. به همین دلیل مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه، مطالعه دقیق آن و انجام دادن تنظیمات دستگاه با توجه به راهنمایی های این دفترچه، بسیار اهمیت دارد. اما در شرایطی که موتور شما با مشکل مواجه شده است، بهترین راه مراجعه به یک تعمیرکار متخصص یا مرکز معتبر برای تعمیر یا تعویض آن است.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران