انتخاب پرینتر لیزری یا جوهر افشان، قطعا یکی از فکرهایی است که اگر قصد خرید پرینتر دارید، به ذهن شما خطور می کند. انتخاب بین پرینتر لیزری یا جوهر افشان، به نحوه چاپ آن ها و نیاز شما بستگی دارد. انتخاب هر یک از این موارد بر هزینه چاپ اسناد و عکس ها و هزینه اولیه شما تأثیر می گذارد. هنگام خرید چاپگر لیزری یا جوهر افشان، شاید مشاهده کنید که چاپگرهای جوهر افشان ارزان تر هستند، اما شما باید هزینه جوهر این چاپگرها را نیز در نظر بگیرید. به هر حال، برای خرید چاپگر جدید، شما باید از بین پرینتر لیزری یا جوهر افشان، با توجه به مزایا و معایب آنها، یکی را انتخاب کنید.

مشاوران آنلاین زودکمک

انتخاب پرینتر لیزری یا جوهر افشان؟

بزرگترین تفاوت بین پرینتر لیزری یا جوهر افشان این است که چاپگر جوهر افشان از جوهر استفاده می کند، مناسب چاپ کم حجم است و انتخاب سنتی کاربران خانگی است. در حالی که چاپگر لیزری، از تونر استفاده می کند، برای چاپ با حجم بالا کاربرد دارد و بیشتر از پرینتر جوهر افشان، در چاپ استفاده می شود. خرید چاپگرهای جوهر افشان ارزان تر است. اگر زیاد چاپ نمی کنید ، می توانید یک جوهر افشان ارزان قیمت خریداری کنید. اما دقت کنید که این باید هزینه ای اضافی را هم صرف خرید جوهر پرینتر کنید. موارد مصرف مهم، فناوری چاپ، هزینه های اولیه، کیفیت چاپ، هزینه چاپ و اندازه چاپگر، از موارد تفاوت میان پرینتر لیزری یا جوهرافشان به شمار می روند که ما در این مقاله به آنها می پردازیم.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

هنگام خرید پرینتر لیزری یا جوهر افشان، شاید مشاهده کنید که چاپگرهای جوهر افشان ارزان تر هستند، اما شما باید هزینه جوهر این چاپگرها را نیز در نظر بگیرید.


موارد مصرف مهم پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان

در مقایسه بین پرینتر لیزری یا جوهر افشان، چاپگرهای لیزری برای پرینت متن و اسناد بهتر از پرینترهای جوهر افشان هستند. یک چاپگر لیزری، می تواند صفحه به صفحه فایل مورد نظر را با کیفیتی بهتر از پرینتر جوهر افشان، چاپ کند. اما پرینترهای جوهر افشان، در چاپ عکس، کاربرد بهتری دارند. معمولا چاپگرهای لیزری، هزینه کمتری دارند و تونر آنها بسیار ارزان است و مانند کارتریج های جوهر قدیمی، خشک نمی شود.

از طرفی دیگر، تعدادی از چاپگرهای جوهر افشان وجود دارند که قابل پر شدن از جوهر هستند و می توانند چاپ های مقرون به صرفه ای داشته باشند. در میان پرینتر لیزری یا جوهر افشان، پرینترهای جوهر افشان، فشرده تر هستند و به طبل ها و غلطک های مختلف داخلی نیاز ندارند. همچنین آنها، می توانند صفحه ها را بدون جا گذاشتن رد کوچکی، چاپ کنند و حتی قابلیت کپی و اسکن را هم دارند.

چاپگر لیزری یا جوهر افشان

فناوری چاپ پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان

یکی از تفاوت های میان پرینتر لیزری و جوهر افشان، نحوه انتقال جوهر آنها به کاغذ است. پرینترهای جوهر افشان، با جوهر مایع کار می کنند که از طریق یک سَری پرینت، با تعداد زیادی نازل میکرو، روی صفحه قرار می گیرند. این پرینترها، بسته به رنگ یا رنگدانه دار بودن جوهر، می توانند رنگ کاغذ را تغییر دهند یا به عنوان رسوب، روی سطح کاغذ خشک شوند.

از طرف دیگر چاپگرهای لیزری، به تونر متکی هستند که بصورت پودر است. در چاپ لیزری، از لیزر برای تولید بار الکترواستاتیک استفاده می شود که این کار برای انتقال تونر به کاغذ استفاده می شود. سپس تونر، با استفاده از گرما، به سطح صفحه چسبانده می شود. هر دو فناوری، همراه با قابلیت اسکن، کپی و فکس، در چاپگرهای تک کاره یا همه کاره، پیدا می شوند. همین فناوری ها، باعث می شوند انتخاب میان پرینتر لیزری یا جوهر افشان، کمی دشوار شود.

پرینترجوهر افشان یا لیزری

هزینه های اولیه خرید چاپگر لیزری و جوهر افشان

در هنگام خرید پرینتر لیزری یا جوهر افشان، هزینه چاپگر، قطعا نقش بزرگی در تصمیم گیری شما دارد. قیمت چاپگرهای جوهر افشان، بسیار کمتر از چاپگرهای لیزری است و هزینه کمتری برای تولید آنها صرف می شود. علاوه بر این، بیشتر تولیدکنندگان، چاپگرهای جوهر افشان را با ضرر می فروشند، زیرا تفاوت قیمت را به راحتی با فروش جوهر، جبران می کنند. به صورتی که گاهی اوقات، خرید چاپگر جدید، ارزان تر از خرید یک مجموعه کامل از کارتریج های جوهر است! بنابراین، اگر دیر به دیر از چاپگر استفاده می کنید یا اسکن و فکس چاپگر، استفاده بیشتری برای شما دارند، از بین چاپگر لیزری یا جوهر افشان، پرینتر جوهر افشان، گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تعمیر پرینتر

کیفیت چاپ چاپگر لیزری در مقایسه با چاپگر جوهر افشان

ویژگی های خاص جوهر مایع و پودر تونر، یکی دیگر از عوامل انتخاب میان پرینتر لیزری یا جوهر افشان است که در کیفیت چاپ تأثیر می گذارد. در پرینترهای جوهر افشان، برای چاپ تصاویر و عکس ها، که طیف رنگی گسترده ای دارند مناسب هستند، اما چاپگرهای لیزری، معمولا برای چاپ عکس استفاده نمی شوند. حتی آن دسته از چاپگرهای لیزری که می توانند رنگ های باکیفیت تر را برای چاپ عکس به کار ببرند، برای انجام این کار، به کاغذ مخصوص چاپگر لیزری نیاز دارند. به طور کلی، چاپگرهای لیزری، برای چاپ متن مناسب تر هستند و حروف را به صورت واضح تر چاپ می کنند. چاپگرهای جوهر افشان، معمولا کمی خرابکاری می کنند و ممکن است در چاپ حروف، به خوبی عمل نکنند و کیفیت خوبی نداشته باشند.

یکی از دلایل تردید کاربران در خرید پرینتر لیزری یا جوهر افشان، این است که احتمال اینکه پرینترهای جوهر افشان، روی برگه های پرینت، لکه جوهر بر جای بگذارند، زیاد است. بنابراین، کاربران پرینتر جوهر افشان، باید احتمال وجود اسناد لکه دار را در نظر بگیرند. از آنجا که چاپگرهای لیزری از روش انتقال حرارت برای تثبیت جوهر روی کاغذ استفاده می کنند، برگه چاپ در لحظه ای که از چاپگر خارج می شود، تنظیم شده و ضد لک است. چاپگرهای لیزری برای اسناد متنی، به ویژه در حجم بالا، بهتر هستند، اما پرینترهای جوهر افشان، اینگونه نیستند.

چاپگر جوهرافشان یا لیزری

هزینه چاپ پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان

در جریان انتخاب پرینتر لیزری یا جوهر افشان، باید هزینه جوهر و تونر را هم در نظر گرفت. جوهر چاپگر جوهر افشان، به عنوان یکی از گران ترین مایعات جهان و محصولی بسیار مهندسی شده است. چون این جوهرها، برای سرعت جریانی خاص، ترکیب شدن، قوام مناسب و خشک شدن در کوتاه ترین زمان، ساخته شده اند. بنابراین، صاحبان چاپگر مجبور می شوند بارها و بارها آن را خریداری کنند. به همین دلیل، هزینه چاپ در هر چاپگر جوهر افشان متفاوت است.

البته چندین مدل چاپگرهای جوهر افشان هم وجود دارند که مخازن قابل پر شدن با جوهر دارند که باعث صرفه جویی در هزینه های جوهر می شوند. از طرف دیگر، قیمت چاپگرهای لیزری برای هر صفحه هزینه کمتری دارد. همچنین کارتریج این پرینترها، ظرفیت چاپ صدها صفحه را دارد که بسیار بیشتر از بازده چاپ در پرینترهای جوهر افشان است. بنابراین، در انتخاب بین پرینتر لیزری یا جوهر افشان، تونر پرینتر لیزری، برای استفاده در مدت طولانی، انتخاب بهتری است، زیرا بهتر از جوهر کارتریج پرینتر جوهر افشان، ذخیره می شو

بیشتر بخوانید: پرینت نگرفتن پرینتر

اندازه چاپگر لیزری و جوهر افشان

یک عامل متمایز کننده دیگر که خریداران چاپگر هنگام مقایسه انواع چاپگر ممکن است به آن توجه نکنند، اندازه است. بدیهی است که چاپگرها از نظر اندازه و طراحی متفاوت هستند، اما به طور کلی، چاپگرهای چند منظوره لیزری، بزرگتر و سنگین تر از نمونه های جوهر افشان هستند. اگر فضای کوچکی روی میز یا قفسه دارید، پرینتر جوهر افشان، برای جا دادن در آن فضا، راحت تر است. حتی برخی از مدل ها مانند HP Tango X بسیار کوچک و قابل حمل هستند. از طرف دیگر، چاپگرهای لیزری با توجه به نوع عملکرد خود، باید درام چاپ بزرگتر، ماژول لیزری و عنصر حرارتی را در خود جای دهند که همه آنها حجم زیادی از دستگاه را اشغال می کند. اگر ویژگی های چند منظوره مانند اسکن و کپی را هم به لیست اضافه کنید، چاپگرهای لیزری همه کاره، بسیار حجیم هستند.

اندازه چاپگر لیزری و جوهر افشان

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران