طول عمر باتری تبلت، همانند گوشی های هوشمند، در دو جنبه تعریف می شود. یکی طول عمر باتری در هر بار شارژ باتری و دیگر طول عمر کل چرخه کاربری باتری. در این مقاله نیز راهکارهای ارائه شده برای افزایش عمر باتری تبلت، برای هر دو مورد بیان شده مفید هستند. اما پیش از بهتر است راجع منابعی که بیشترین مصرف توان باتری را در تبلت به خود اختصاص داده اند، صحبت کنیم. در تبلت ها برخلاف گوشی ها، صفحه نمایش بزرگتر، مصرف باتری زیادی را به تبلت تحمیل می کند. علی رغم بزرگ تر بودن باتری تبلت، این صفحه نمایش بزرگ، در زمان استفاده از حداکثر روشنایی بیشترین مصرف توان باتری را به خود اختصاص می دهد. به همین دلیل، مدیریت روشنایی صفحه نمایش نقش مهمی در افزایش عمر باتری تبلت بازی می کند. اما فناوری هایی همچون، موقعیت یابی، روشن بودن اتصال دیتا، همگام سازی دائمی اطلاعات، روشن بودن دائمی بلوتوث و وای فای از دیگر مواردی است که می تواند در افزایش طول عمر باتری تاثیرگذار باشد.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

راهکارهای افزایش عمر باتری تبلت

برای افزایش عمر باتری تبلت، راهکارهای مشخصی وجود دارند که می توان آنها را به دوسته تقسیم کرد. حفظ و نگهداری فیزیکی تبلت و نوع و شیوه کاربری. منظور از حفظ و نگهداری فیزیکی دستگاه، قرار دادن دستگاه در شرایط فیزیکی تحت فشار است. برای مثال تابش مستقیم نور آفتاب، مخصوصا در فضای داخلی خودرو برای مدت طولانی، می تواند تا حد زیادی منجر به افزایش دمای کلی تبلت شود. افزایش دما می تواند در طولانی مدت و همچنین هر بار شارژ، سلامت باتری را کاهش داده و از طول عمر باتری بکاهد. نکته دیگر مراقبت از تبلت در برابر ضربه و رطوبت در محیط های شرجی است که می تواند به مرور زمان به باتری آسیب بزند. اما در ادامه به بررسی راهکارهای مرتبط با شیوه کاربری توضیح خواهیم داد.

 

افزایش عمر باتری تبلت

مدیریت روشنایی صفحه نمایش نقش مهمی در افزایش عمر باتری تبلت بازی می کند.

خاموش کردن سرویس مکان یاب

برای افزایش عمر باتری تبلت، سرویس موقعیت یاب (Location) خود را خاموش کنید و تنها زمانی از آن استفاده کنید که در یک نرم افزار مشخص، مثل مسیریاب و یا تاکسی اینترنتی به ان نیاز دارید. در حقیقت در اکثر مواقع ما نیازی به فعال بودن این سرویس نداریم، و علاوه بر مباحث امنیتی، بخشی از توان باتری را فداری موقعیت یابی سخت افزار GPS و اتصال دیتا یا وای فای برای موقعیت یابی می کنیم. شما میتوانید این سرویس را از منوی تنظیمات سریع با پایین کشیدن صفحه از لبه بالایی خاموش کنید.

 

خاموش کردن سرویس مکان یاب

 

کاهش روشنایی صفحه نمایش

راه حل دیگر افزایش عمر باتری تبلت، کاهش روشنایی صفحه نمایش است که بیشترین مصرف باتری را به خود اختصاص می دهد. در مقایسه با نمایشگر گوشی ها، صفحه نمایش بزرگ و البته در مواردی با کیفیت تر، مستقیما حجم بسیار بالاتری از توان باتری را مصرف می کند. کاهش نور صفحه نمایش در مواقعی که به نور زیاد نیازی نداریم، به خصوص در تاریکی محیط، علاوه بر سلامت بینایی و طول عمر باتری نیز تاثیرگذار است.

 

 

کاهش روشنایی صفحه نمایش

 

خاموش کردن همگام سازی خودکار برنامه

مسلماً همگام سازی خودکار کار ما را برای انتقال اطلاعات به سیستم کلود و دسترسی به آنها را بسیار ساده تر می کند، اما باید در نظر داشته باشید که این همگام سازی خودکار، به علت فعال بودن و بررسی مکرر نرم افزارها در طول روز، فشار زیادی را به باتری و اتصالات اینترنت گوشی وارد می کند. با غیر فعال کردن این قابلیت، شما باید در بازه های زمانی مشخص به صورت دستی و یا با فعال کردن همگام سازی خودکار برای مدت محدود، اطلاعات خود را در کلود بروزرسانی کنید. برای افزایش عمر باتری تبلت، می توانید در گوشی های اندرویدی، در بخش تنظیمات سریع به این قابلیت دسترسی داشته باشید.

 

خاموش کردن همگام سازی خودکار برنامه

 

غیر فعال کردن بلوتوث و وای فای

واقعیت این است که در بیشتر مواقع ما از بلوتوث استفاده نمی کنیم مگر آنکه از هندزفری بی سیم استفاده کنید. اما حتی در این حالت هم، بسیاری از کاربران دائما در حال تماس با دوستان نیستند و شاید در کل 2 تا 3 ساعت در روز به کار با گوشی خود مشغول باشند. همین اتفاق در رابطه با وای فای نیز رخ می دهد. برای مثال وقتی از خانه خارج می شوید و وای فای گوشی خود را روشن نگه می دارید، در تمام این مدت وای فای برای اتصال و تشخیص شبکه های موجود در اطراف شما در حال کار و مصرف باتری است. به همین دلیل، برای افزایش عمر باتری تبلت تنها زمانی این دو سخت افزار را فعال کنید که قصد استفاده از آنها را داشته باشید.

 

غیر فعال کردن بلوتوث و وای فای

 

بررسی میزان مصرف نرم افزارها

برخی از اپلیکیشن ها، به علت نوع برنامه نویسی و یا به علت کاربری در پس زمینه تاثیر زیادی بر مصرف باتری تبلت دارند. آنتی ویروس ها نیز به علت کاربری دائمی در پس زمینه، میزان زیادی از توان باتری را مصرف می کنند. شما میتوانید برای افزایش عمر باتری تبلت، به بخش باتری در تنظیمات اندروید بروید و میزان مصرف نرم افزارهای مختلف را بررسی کنید و برنامه های غیر استاندارد یا با مصرف بالا را مدیریت کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران