جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش، پس از شستشوی ظرف ها، تا اندازه ای طبیعی است. اما اگر مقدار آب باقی مانده در داخل دستگاه، بیش از حد مجاز باشد، احتمالا یکی از قطعات این دستگاه دچار مشکل شده است. در صورت مواجه شدن با این مشکل، باید فورا برای برطرف کردن آن اقدام کنید چون بی توجهی به آن باعث بروز مشکلات بیشتر در این دستگاه می شود. ضمن اینکه جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش، باعث ایجاد بوی بد و آلودگی در دستگاه شما می شود. آشنایی با دلایل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش، به شما این امکان را می دهد تا در هنگام مواجه شدن با این مشکل، بتوانید دستگاه را عیب یابی کنید و به فرایند تعمیر ظرفشویی کمک کنید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش

زمانی که دستگاه شستشوی ظرف ها را تمام کرده است یا خاموش شده است، باقی ماندن مقدار کمی آب در آن، طبیعی است. اما اگر مقدار آب قابل توجهی در محفظه ظرفشویی وجود دارد، باید به وجود مشکلی دردسرساز در دستگاه شک کنید. آب موجود در داخل ماشین ظرفشویی، ممکن است تمیز یا کثیف باشد. اگر آب کثیف باشد، نشان دهنده این است که ظرفشویی نتوانسته آب را تخلیه کند یا آب تخلیه شده دوباره از طریق شیلنگ تخلیه به درون ظرفشویی بازگشته است. اما در صورتی که اگر آب تمیز باشد، نشان دهنده این است که مشکلی در مسیر ورود آب به داخل ظرفشویی وجود دارد. مشکل در لوله فاضلاب، مشکل شیلنگ تخلیه آب ماشین ظرفشویی، مشکل فیلتر تخلیه ظرفشویی، مسدود شدن پوشش شکاف هوا ماشین ظرفشویی، مشکل پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی و اختلال در برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی، از دلایل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش هستند که در این مطلب آنها را شرح داده ایم.

 

 جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش

جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش، پس از شستشوی ظرف ها، تا اندازه ای طبیعی است.


مشکل در لوله فاضلاب ظرفشویی

در بسیاری از موارد، علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی و تخلیه نشدن آن، به خود دستگاه مرتبط نیست، بلکه به مسیر تخلیه فاضلاب خانه ارتباط دارد. چون اگر لوله فاضلاب دچار گرفتگی باشد، امکان عبور آب و تخلیه آن وجود ندارد. در این شرایط باید از یک لوله کش یا متخصص تاسیسات برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید.

مشکل شیلنگ تخلیه آب ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند باعث تخلیه نشدن آب درون ماشین ظرفشویی شود، مشکل در لوله تخلیه دستگاه است. شیلنگ یا لوله تخلیه ماشین ظرفشویی، در پشت این دستگاه قرار دارد و از یک طرف به پمپ تخلیه و از طرف دیگر به سینک ظرفشویی و لوله فاضلاب خانه شما متصل است. به همین دلیل، اگر با مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش مواجه شدید، ابتدا باید شیلنگ تخلیه را بررسی کنید و هرگونه پیچ و خم در شیلنگ تخلیه را رفع کنید. همچنین باید بررسی کنید که شیلنگ تخلیه به درستی نصب شده باشد. برای رعایت ارتفاع، حلقه یا پیچ جهت کمک به پمپ و برنگشتن فاضلاب، قرارگیری درست شیلنگ در داخل لوله فاضلاب، اتصال صحیح به بدنه و موارد دیگر، باید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید. همچنین، باید شیلنگ تخلیه را از دستگاه باز کنید و آن را امتحان کنید تا مسدود نشده باشد. در صورتی که شیلنگ تخلیه شما دچار مشکل باشد، باید آن را تعویض کنید.

  تعمیر ظرفشویی در تهران در بالاترین کیفیت ، دقت و سرعت. همین حالا با ما تماس بگیر!

مشکل فیلتر تخلیه ظرفشویی

فیلتر تخلیه، برای جلوگیری از ورود قطعات غذا و خرده ریزها به داخل پمپ و شیلنگ تخلیه نصب شده است و مانع از گرفتگی و آسیب رسیدن به پمپ می شود. اما گاهی ورود آشغال های کوچک و باقیمانده های غذا به داخل فیلتر و گیر کردن آنها، باعث جمع شدن آب در داخل محفظه ماشین ظرفشویی و تخلیه نشدن آن است. فیلتر ظرفشویی به صورت یک سیلندر پلاستیکی در کف دستگاه و در زیر بازوی آبپاش قرار دارد. برای برطرف کردن مشکل جمع نشدن آب در ماشین ظرفشویی، باید فیلتر را جدا کنید و آن را به دقت تمیز کنید. برای این کار، باید فیلتر را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانید و آن را به سمت بالا بکشید تا از جای خود خارج شود. سپس آن را به خوبی تمیز کنید و بشویید. در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی، یک فیلتر صفحه ای درشت نیز در زیر فیلتر استوانه ای، قرار داده شده است تا جلوی قطعات مواد غذایی درشت تر را بگیرد. این فیلتر را نیز باید تمیز کنید و بشویید تا گرفتگی آن برطرف شود.

مسدود شدن پوشش شکاف هوا ماشین ظرفشویی

مسدود شدن شکاف هوا به دلیل گیر کردن قطعات کوچک مواد غذایی اتفاق می افتد. این پوشش در کنار شیر آب ظرف شویی و به صورت یک سیلندر کوچک نقره ای رنگ وجود دارد. برای تمیز کردن و رفع گرفتگی این پوشش، باید روکش بالایی آن را بردارید و آن را به صورت مستقیم به سمت بالا بکشید. هر خرده غذا و آشغالی که در این قسمت جمع شده است را تمیز کنید. سپس درپوش را دوباره در جای خود ببندید و عملکرد ماشین ظرفشویی را بررسی کنید.

 

  سرویس ماشین ظرفشویی ال جی در بالاترین کیفیت ، دقت و سرعت. همین حالا با ما تماس بگیر!

مشکل پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش می شود، خرابی پمپ تخلیه این دستگاه است که در زیر آن و در پشت پنل قرار گرفته است. این قطعه، به همراه یک بازو و یک قطعه الکترومغناطیسی، آب داخل دستگاه را تخلیه می کند. اگر مسیر تخلیه آب از ماشین ظرفشویی به سینک فاضلاب باز باشد، مشکل تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی به دلیل خراب بودن پمپ تخلیه است. خرابی و تعمیر این قطعه، تنها با خارج کردن پمپ تخلیه از ماشین ظرفشویی و بررسی فنی آن انجام می شود. بنابراین در این شرایط، باید به یک تکنسین متخصص، برای تعمیر و تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید.

 

مشکل پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

اختلال در برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی و هر دستگاه دیگری، وظیفه ارسال فرمان ها به قطعات مختلف ظرفشویی را به عهده دارد. این قطعه با ارسال دستورات و برقرار کردن جریان الکتریکی به قطعات دستگاه، باعث می شود هر کدام از آنها در زمان خاص خود، کار مخصوص خود را انجام دهند. به همین دلیل، اگر برد الکترونیکی دچار اختلال یا خرابی شود، یکی از مشکلاتی که این دستگاه با آن رو به رو می شود، جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خواهد بود. در این مواقع، تنها یک متخصص با تجربه می تواند برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی را تعمیر یا تعویض کند.

ایراد در شیر برقی ماشین ظرفشویی

شیر برقی یا شیر الکترونیکی، قطعه ای مغناطیسی است که در پشت دستگاه قرار می گیرد و قطع و وصل کردن جریان آب به داخل ظرفشویی را بر عهده دارد. وقتی مقدار آب داخل دستگاه به سطح استاندارد می رسد، شیر برقی جریان آب ورودی را قطع می کند. این قطعه معمولاً در پشت ماشین ظرفشویی قرار می گیرد. برای بررسی این قطعه شما نباید دست به کار شوید چون بررسی سلامت این قطعه نیاز به دانش الکترونیکی دارد. در اغلب موارد، تعویض این قطعه مشکل دستگاه را حل می کند.

 

ایراد در شیر برقی ماشین ظرفشویی

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران