صدای ماشین لباسشویی، در حالت عادی ترسناک یا نگران کننده نیست،؛ اما صداهای غیر عادی مانند کوبیدن، ضربه زدن یا چرخش با صدای بلند، می تواند نشان دهنده مشکلات داخلی در این دستگاه باشد. این درست است که انتخاب یک برند محبوب و با کیفیت بالا باعث می شود دستگاهی خوش ساخت، بادوام و محکم داشته باشید، اما تضمینی برای خراب نشدن لباسشویی نیست. بنابراین، اگر صدای ماشین لباسشویی شما به طور ناهنجاری زیاد بود، آن را نادیده نگیرید. دلایل ایجاد سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی زیاد هستند و شما با آشنا شدن با آنها، در مواقع لازم می توانید به سرعت مشکل را عیب یابی کنید و برای تعمیر آن دست به کار شوید.

مشاوره آنلاین زودکمک

علت صدای ماشین لباسشویی

منظور از صدای ماشین لباسشویی، صداهایی مانند کوبیدن، ضربه زدن یا خراشیدن، به ویژه در طول فرایند چرخش لباس ها است که طبیعی نیستند و نیاز به بررسی بیشتر دارند. به همین دلیل، هرچه زودتر به این عوامل رسیدگی شود، برطرف کردن آنها آسان تر است و احتمال آسیب طولانی در این مدت، کمتر می شود. در اغلب موارد، عواملی مانند صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی، صدای کلیک در ماشین لباسشویی، صدای وزوز، صدای تق تق، صدای جیر جیر ماشین، صدای پمپ تخلیه، صدای شکستگی یا ساییدگی و خرابی بالشتک و کمک فنر از دلایل ایجاد سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی هستند که در این مقاله آنها را بررسی می کنیم.

صدای ماشین لباسشویی

خرابی کدام قطعات باعث سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می شود؟

آسیب رسیدن به بعضی از قطعات موجب می شود که صداهای غیر طبیعی از دستگاه شنیده شود. سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی اغلب ناشی از خرابی این قطعات است:

خرابی کمک فنر

در لباسشویی هایی که درب آن ها در قسمت جلوی دستگاه قرار دارد، کمک فنرهایی تعبیه شده که وظیفه دارند ارتعاشات ناشی از چرخیدن دیگ را خنثی کنند. چنانچه کمک فنرها صدمه ببینند، صداهای غیر معمول و نامتعارفی را از دستگاه خود خواهید شنید.

آسیب رسیدن به پمپ تخلیه

پمپ تخلیه موظف است که آب را به داخل دیگ پمپاژ کرده و پس از به اتمام رسیدن آبکشی لباس ها، آب را تخلیه کند. در صورتی که پمپ خراب شود، صداهای بلندی از ماشین لباسشویی به گوش می رسد. برای رفع این مشکل حتما باید از یک تعمیرکار حرفه ای بخواهید که دستگاه شما عیب یابی کرده و نواقص آن را برطرف نماید.

ایراد در دریچه ورودی آب

به مرور زمان یک سری رسوبات داخل شیر ماشین تجمع پیدا کرده و دریچه ورودی آب را مسدود می کنند. در این حالت مخصوصا به هنگام پر کردن دستگاه، صداهای غیر طبیعی از آن شنیده می شود. بهترین راه حالت برای رفع این مشکل تعویض دریچه ورودی آب است.

معیوب شدن بالشتک موتور

بالشتک موتور در دستگاه هایی که درب آن ها در بخش بالایی قرار دارد، تعبیه می شود. این قطعه وظیفه دارد که نیرو را از موتور به شفت منتقل کند. با گذشت زمان بالشتک دچار استهلاک شده و باعث سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می گردد.

صدمه دیدن موتور

موتور یکی از اصلی ترین قطعات لباسشویی است و در صورت آسیب دیدن آن، از وسیله صدای هووم یا وزوز شنیده می شود. البته لازم به ذکر است که در این حالت بوی سوختگی نیز به مشام می رسد. برطرف کردن این مشکل کار ساده ای نیست و حتما باید توسط یک تکنسین ماهر انجام شود. بنا به تشخیص کارشناس، موتور باید تعمیر و یا تعویض گردد.

خراب شدن کلاچ

کلاچ موظف است که بین دیگ و گیربکس ارتباط برقرار کند. این قطعه نیز مانند سایر اجزای لباسشویی پس از مدتی فرسوده و مستهلک شده و نمی تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. اگر کلاچ خراب شود، تعمیر آن امکان پذیر نیست و حتما باید تعویض گردد.

ایرادات مربوط به پولی ها

پولی های شفت، موتور و پمپ با گذشت زمان لایه هایی از خاک، گریس و سایر مواد را روی هم جمع می کنند که موجب شنیده شدن صدای جیغ مانندی می گردد. در چنین شرایطی بهترین گزینه برای رفع مشکل، تعویض این قطعات است.

ایرادات مربوط به پولی ها

شکستن سه ‌نظام نگهدارنده درام

شکسته شدن سه ‌نظام نگهدارنده درام، علاوه براین که موجب سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می شود، خرد شدن یاتاقان را نیز به دنبال خواهد داشت. توصیه می شود که در این شرایط لباسشویی را فورا خاموش کنید و از یک تکنسین بخواهید که آن را تعمیر نماید.

مشکلات مربوط به تسمه کاهش حرکت دیگ

از آنجا که جنس تسمه های کاهش حرکت لاستیکی هستند، پس از مدتی فرسوده شده و کارایی خود را از دست می دهند. همچنین با ریختن حجم زیادی البسه درون دیگ، به این تسمه ها فشار وارد شده و خراب می شوند. در این مواقع دیگ لباسشویی هنگام چرخیدن به اتاقک برخورد کرده و تولید سر و صداهای زیاد می کند. راه حل رفع مشکل نیز تعویض تسمه است.

آسیب رسیدن به تسمه پمپ

پس از این که عمر مفید تسمه پمپ به پایان می رسد، احتمال پاره شدن آن زیاد است. در چنین شرایطی صدای ضربات سنگین یا جیغ هایی از دستگاه به گوش می رسد. در صورتی که این سر و صدا همراه با بوی سوختگی باشد، احتمال می رود که تسمه پمپ خراب شده باشد.

خرابی بلبرینگ های دیگ

بلبرینگ ها باعث حرکت آزادانه دیگ ماشین لباسشویی می شوند. حال اگر این قطعات دچار شکستگی شوند، صداهایی شبیه ناله به گوش می رسد. از جمله عواملی که موجب خرابی بلبرینگ ها می گردد، می توان ریختن البسه زیاد و به کار بردن مواد شوینده بی کیفیت را نام برد.

ایراد پیدا کردن گیربکس

در ساختار گیربکس لباسشویی دنده هایی وجود دارد که در صورت خراب شدن، باعث سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می شوند. هنگامی که با این مشکل روبرو شدید، از یک تکنسین درخواست کنید که دستگاه شما را مورد بررسی قرار دهد.

انواع صدای غیر طبیعی لباسشویی چه می گویند؟

صدای خرخر در ماشین لباسشویی

صدای خرخر ماشین لباسشویی، معمولا نشان دهنده گرفتگی یا انسداد قسمت بزرگی از مسیر لوله تخلیه است. به همین دلیل، پس از عیب یابی مشکل صدای ماشین لباسشویی، قبل از اینکه این مورد به یک مشکل دردسرساز تبدیل شده و منجر به ترکیدن لوله شود، دست به کار شوید و آن را تعمیر کنید.

صدای کلیک لباسشویی

اگر لباسشویی شما، صدای کلیک مانندی از خود بروز می دهد، ممکن است به دلیل گیر کردن جسم خارجی در واشر تخلیه یا لاستیک دور درب آن باشد. همچنین گیر کردن اشیا دیگری مانند سکه، کلید، سنجاق یا چیزهای دیگری که در جیب لباس های شما قرار داشته اند، از عوامل مهم گرفتگی شلنگ تخلیه و واشر درب لباسشویی هستند. بنابراین، برای حل مشکل صدای ماشین لباسشویی، اگر به اندازه کافی مهارت دارید، مسیر شیلنگ تخلیه را بررسی کنید و در صورت وجود جسم خارجی، آن را خارج کنید. در غیر این صورت، از یک تعمیرکار کمک بخواهید.

صدای کلیک لباسشویی

صدای وزوز ماشین لباسشویی

شنیدن صدای ماشین لباسشویی به صورت وزوز ، در بیشتر موارد ناشی از قرار گرفتن اشیا یا اجسام خارجی در پمپ دستگاه است. اگر جسم خارجی به داخل پمپ راه پیدا کند، این قطعه امکان عبور دادن آن را ندارد. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، ممکن است به پمپ لباسشویی شما آسیب جدی برسد؛ به‌ طوری که ناچار به تعویض آن شوید.

صدای تق تق ماشین لباسشویی

تق تق کردن ماشین لباسشویی ممکن است به این دلیل باشد که این دستگاه را بیش از حد با لباس پر کرده باشید. خراب شدن بلبرینگ های لباسشویی، پولی و موتور هم از عوامل این مشکل هستند. اما شنیدن صدای تق تق از ماشین لباسشویی، در هنگام خشک کردن لباس ها، معمولا به دلیل گیر کردن یک جسم خارجی در موتور تخلیه است. علاوه بر اینها، خراب بودن موتور یکی از عوامل مهم صدای ماشین لباسشویی به شمار می رود. در این شرایط، تنها باید از یک کارشناس کاربلد برای تعمیر صدای ماشین لباسشویی خود کمک بگیرید.

صدای تق تق ماشین لباسشویی

صدای جیر جیر ماشین لباسشویی

صدای جیرجیر ماشین لباسشویی، یکی از صداهایی است که برخی کاربران از آن گلایه دارند و علت آن می تواند پر کردن بیش از حد مخزن لباسشویی از لباس یا تراز نبودن آن باشد. از طرف دیگر، وجود مشکل فنی در دستگاه، وجود اشکال در تسمه، کمک فنرها، بلبرینگ، موتور، کوپلینگ موتور، پمپ تخلیه، دریچه یا شیر ورودی آب و خرابی لاستیک دور درب لباسشویی نیز می توانند علت صدای ماشین لباسشویی و جیر جیر کردن آن باشند.

صدای پمپ تخلیه لباسشویی

صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی اغلب باعث آزار و اذیت افراد می‌شود. این صدا می تواند مربوط به فرسوده شدن قطعات متحرک پمپ باشد. در صورتی که هنگام تخلیه آب ماشین لباسشویی، صداهای آزار دهنده و غیرطبیعی از این دستگاه به گوش رسید، بی تردید، پمپ تخلیه دچار مشکل شده است. تنها راه برطرف کردن مشکل صدای ماشین لباسشویی در این مورد، مراجعه به تکنسین های حرفه ای و تعویض قطعات معیوب موتور و پمپ است. توجه داشته باشید که شما نباید به هیچ عنوان برای تعمیر این قطعات، دست به کار شوید.

صدای شکستگی یا ساییدگی ماشین لباسشویی

صدای شکستگی یا ساییدگی ماشین لباسشویی

اگر هنگام شستشوی لباس‌ ها و کار کردن ماشین لباسشویی، صدای شکستگی یا ساییدگی می شنوید، باید این مورد را جدی بگیرید. چون این صدای ماشین لباسشویی، در بیشتر موارد، خبر از خرابی موتور و ایجاد جرقه در برس‌های زغالی موتور می دهد. اگر می‌خواهید اطمینان پیدا کنید که صدای شکستگی یا ساییدگی مربوط به موتور است، مخزن ماشین لباسشویی را با دست بچرخانید. اگر هنگام خاموشی موتور، صدایی نشنیدید، مطمئن شوید که مشکل مربوط به موتور لباسشویی است؛ بنابراین باید از یک تعمیرکار متخصص و حرفه ای تعمیر لباسشویی کمک بگیرید.

خرابی بالشتک و کمک فنر لباسشویی

نقش بالشتک و کمک فنرهای ماشین لباسشویی، جذب ارتعاشات و کاهش صدای لباسشویی است. به همین دلیل خراب شدن هر کدام از این قطعات، می ‌تواند صدای زیادی هنگام روشن شدن ماشین لباسشویی تولید کند. استفاده طولانی مدت از بالشتک و کمک فنرها از دلایل مهم صدای ماشین لباسشویی هستند. همچنین خراب شدن این قطعات، تولید صداهای آزاردهنده، فرسودگی لباسشویی، بوی بد قطعات و تمیز نشدن لباس ‌ها را نیز در پی دارد. در هنگام خرابی بالشتک و کمک فنرها، باید فورا برای تعویض این قطعات اقدام کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران