صدای زیاد ماشین ظرفشویی، ممکن است در ابتدا عجیب به نظر نرسد، اما اگر ادامه پیدا کند و بلندتر و مهیب تر شود، قطعا باید وضعیت آن را بررسی کنید؛ چون ممکن است دلایلی غیر از چیدن نامناسب ظروف باعث بروز چنین مشکلاتی شده باشند. اگر تولید صدای زیاد ماشین ظرفشویی، به دلیل وجود اجسام خارجی در آن بود، شما می توانید با داشتن اطلاعات درباره سر و صدای این دستگاه، پس از یک بررسی کلی، اجسام گیر کرده در داخل دستگاه را از آن خارج کنید تا مشکل آن رفع شود. اما اگر سر و صدای ماشین ظرفشویی ناشی از خراب شدن قطعه باشد، بهتر است برای تعمیر ماشین ظرفشویی با تعویض قطعه، به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. همچنین در این مقاله، دلایل صدا دادن ماشین ظرفشویی را بررسی کرده ایم تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

علت ایجاد صدای زیاد ماشین ظرفشویی

در بسیاری از مواقع، صداهای جدید و عجیبی که انواع وسایل خانه از جمله ماشین ظرفشویی تولید می کنند، می تواند نشانه ای از یک مشکل و یا خرابی باشد. به همین دلیل است که نباید به راحتی از صدای زیاد ماشین ظرفشویی یا سوت کشیدن آن گذر کنید و باید آن را به دقت بررسی کنید. بررسی نحوه نصب ماشین ظرفشویی، زیاد شدن فشار آب به صورت ناگهانی، ظروف شکسته، احتمال خراب شدن موتور، خراب شدن پمپ تخلیه، خراب شدن بازوی اسپری یا بازوی آب پاش و خراب شدن یاتاقان، از دلایل صدا دادن ماشین ظرفشویی هستند که در این مقاله آنها را شرح می دهیم.

 

صدای زیاد ماشین ظرفشویی

صدای زیاد ماشین ظرفشویی، ممکن است در ابتدا عجیب به نظر نرسد، اما اگر ادامه پیدا کند و بلندتر و مهیب تر شود، قطعا باید وضعیت آن را بررسی کنید.

بررسی نحوه نصب ماشین ظرفشویی

تراز نبودن دستگاه و قرار نداشتن آن در مجل مناسب، از اصلی ترین دلایل بروز مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی است. بنابراین، حتما تراز بودن ماشین ظرفشویی خود را بررسی کنید. چون در صورت عدم رعایت این نکته، این دستگاه نمی تواند به درستی کار کند و صدای زیادی تولید می کند.

 

 


زیاد شدن فشار آب به صورت ناگهانی

چکش آبی یا ضربه قوچ، زمانی است که فشار آب به صورت ناگهانی زیاد می شود. لوله های ماشین ظرفشویی که به عبور این حجم از آب پر فشار عادت ندارند، با شدت زیادی شروع به تکان خوردن می کنند و به اطراف خود ضربه می زنند. همین مورد باعث منجر به صدای زیاد ماشین ظرفشویی شما می شود. خوشبختانه این مشکل به راحتی با خرید نگهدارنده چکش آبی و نصب آن در داخل دستگاه، برطرف می شود.

 

زیاد شدن فشار آب به صورت ناگهانی

 


ظروف شکسته

یکی دیگر از دلایل صدا دادن ماشین ظرفشویی، ظروف شکسته هستند. زمانی که ظروف شکسته می شوند و آب به آنها می خورد، تکه های شکسته جدا می شوند و همراه با آب می روند. آب، این قطعات شکسته را به قسمت تخلیه پمپ می اندازد و آنها با برخورد به پره های پمپ خروجی باعث تولید صدای زیاد ماشین ظرفشویی می شوند.

 

 


احتمال خراب شدن موتور

نشانه های بسیاری خبر از خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی یا نیاز آن به تعمیر خبر می دهند. به همین دلیل، توجه به کارکرد دستگاه و دقت به این نشانه ها، اهمیت زیادی دارد. در صورتی که از ماشین ظرفشویی صدای جیغ مانند و همهمه می آید، به احتمال زیاد، موتور دستگاه شما دچار مشکل شده است. همچنین، صدای تق تق، تلق و تلوق کردن و سوت کشیدن ماشین ظرفشویی نیز نشانه های دیگری از مشکل داشتن موتور دستگاه هستند. در این شرایط، شما باید پس از قطع کردن برق دستگاه، فورا از یک کارشناس حرفه ای کمک بگیرید تا اقدامات لازم برای حل این مشکل انجام شود.

 

احتمال خراب شدن موتور

 


خراب شدن پمپ تخلیه

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد ماشین ظرفشویی، خراب شدن پمپ است. پمپ ماشین ظرفشویی وظیفه پخش آب به وسیله آب پاش بر روی ظروف و تخلیه آب کثیف پس از شستشوی ظروف را بر عهده دارد. پمپ ماشین ظرفشویی، در قسمت کف دستگاه قرار دارد و در هنگام تخلیه آب، ممکن است اشیائی مانند قطعات شکسته ظروف یا پسماند غذا، در آن گیر کرده باشند که باید فورا از پمپ خارج شوند. اگر علت سر و صدای ماشین ظرفشویی به دلیل وجود جسم خارجی در آن باشد، شما باید محفظه پمپ تخلیه را بررسی کنید و اجسام موجود در آن را خارج کنید. چون این اجسام به پروانه پمپ گیر می کنند و باعث تولید صداهای زیاد در ماشین ظرفشویی می شوند. در صورت مواجه شدن با این مشکل، باید هرچه سریع تر برق دستگاه را قطع کنید و به بررسی آن بپردازید. برای رفع این مشکل باید پمپ تخلیه قدیمی تعویض را تعویض کنید و پمپ جدیدی را جایگزین پمپ قبلی کنید.

 

 


خراب شدن بازوی اسپری یا بازوی آب پاش

بازوی آب پاش یکی از بخش های مهم ماشین ظرفشویی است که وظیفه پخش کردن آب بر روی ظروف داخل ماشین ظرفشویی را به عهده دارد. در صورتی که هر چیزی به آن گیر کند و اجازه ندهد این قطعه به درستی بچرخد، باعث تولید صدا در بازوی آب پاش می شود. همچنین اگر با مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی مواجه شدید، باید توجه کنید که ظروف، جلوی بازوی آب پاش قرار نگرفته باشند یا اینکه دستگاه را بیشتر از حد مجاز پر نکرده باشید. چون احتمال دارد که این بازو در هنگام چرخش، به ظرف های کثیفی که در جای بدی قرار گرفته اند برخورد کند و باعث تولید صداهای آزار دهنده شود. اگر این مشکل همچنان ادامه پیدا کند، باید بررسی کنید که بازوی آب پاش لق شده است یا نه. شما می توانید برای تشخیص خراب بودن یا سالم بودن بازوی اسپری، آن را با دستان خود بچرخانید. اگر بازوی اسپری به راحتی چرخید، این قطعه مشکلی ندارد و سالم است. اما اگر در چرخش بازوی اسپری ماشین ظرفشویی مشکلی وجود داشته باشد، باید برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

 

خراب شدن بازوی اسپری یا بازوی آب پاش

 


خراب شدن یاتاقان ظرفشویی

یاتاقان ها حلقه های پلاستیکی هستند که برای نگهداری اسپری و یا آب پاش از آنها استفاده می شود. گاهی اوقات، صدای زیاد ماشین ظرفشویی، ناشی از خرابی یاتاقان ها است. چون زمانی که یاتاقان ها ساییده شوند، دیگر نمی توانند به طور درست وظیفه خود را انجام دهند و سر و صدای زیادی تولید می کنند. در این شرایط، این قطعات باید تعمیر یا تعویض شوند. برای تشخیص سالم بودن این قطعه نیز باید بازوی اسپری را بچرخانید و چرخش آزادانه این قطعه را بررسی کنید.اگر مهارت کافی برای این کار ندارید، حتمااز یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران