انواع مختلف دستگاه کپی، برای زمانی که می خواهید فایل ها، اسناد یا تصاویر خود را چاپ کنید، کاربرد دارند و با ارزان ترین قیمت، این کار را انجام می دهند. انواع مختلف دستگاه فتوکپی در بازار موجود است که همگی آنها، ویژگی های متفاوتی دارند. شناخت این دستگاه ها و دانستن ویژگی های آنها، به شما کمک می کند تا در صورت نیاز، بهترین دستگاه را برای چاپ انتخاب کنید. به همین دلیل ما در این مقاله، انواع مختلف دستگاه کپی را معرفی کرده ایم و به بررسی کاربرد آنها پرداخته ایم.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

بررسی انواع مختلف دستگاه کپی

بخش عمده ای از فعالیت های سازمان ها، مجموعه ها و شرکت های مختلف، به عملکرد دستگاه کپی بستگی دارد. بنابراین، آشنایی با مشخصات فنی و کاربرد هر کدام از این دستگاه ها، باعث می شود کاربران، راحت تر با آنها کار کنند. انواع مختلف دستگاه کپی، در اندازه ها و کاربری های مختلف، عرضه شده اند و ویژگی های مختلفی دارند. دستگاه های دیجیتال، دستگاه تک رنگ یا مونو، دستگاه رنگی، دستگاه چند منظوره، دستگاه آنالوگ و دستگاه دسکتاپ، از جمله انواع مختلف دستگاه کپی هستند که در این مطلب، به آنها می پردازیم.

 

 انواع مختلف دستگاه کپی

انواع مختلف دستگاه کپی، برای زمانی که می خواهید فایل ها، اسناد یا تصاویر خود را چاپ کنید، کاربرد دارند.

دستگاه های کپی دیجیتال

دستگاه های کپی دیجیتال، یکی از انواع مختلف دستگاه کپی چندکاره ای هستند که علاوه بر کپی کردن، می توانند فکس، اسکن و پرینت را نیز انجام دهند. این دستگاه ها کارکردهای مختلفی دارند و معمولا ظرفیت کاغذ و ابزارهای آنها بیشتر است و فرایندهای روزانه را آسان تر می کنند. دستگاه های کپی دیجیتال، علی رغم ویژگی های پیشرفته ای که دارند استفاده از آنها آسان است. دستگاه دیجیتال، رایج ترین نوع از انواع مختلف دستگاه کپی است.

 

دستگاه های کپی دیجیتال

 

دستگاه کپی تک رنگ یا مونو

دستگاه کپی تک رنگ یا مونو، تنها از یک رنگ تونر که رنگ سیاه است، استفاده می کنند. به همین دلیل به آنها تک رنگ یا مونو می گویند. این دستگاه از انواع دستگاه کپی، برای استفاده در دفترهای اداری کاربرد دارند. آنها در ظرفیت های مختلف از حجم کم گرفته تا حجم بالا، عرضه شده اند. بعضی از مدل های دستگاه کپی تک رنگ، می توانند 100 صفحه را در یک دقیقه کپی کنند. ضمن اینکه هر کسب وکاری می تواند از چنین دستگاه هایی استفاده کند.

 

دستگاه کپی تک رنگ یا مونو

 

دستگاه کپی رنگی

دستگاه کپی رنگی، نوع دیگری از انواع دستگاه کپی هستند که کپی های رنگی تولید می کنند. این دستگاه ها می توانند کپی های سیاه و سفید هم چاپ کنند و به طور کلی، چند منظوره هستند. دستگاه کپی رنگی، 4 درام و 4 کارتریج  دارند. بعضی از مدل های این دستگاه ها، تعداد درام یا کارتریج بیشتری دارند. چهار رنگ اصلی دستگاه کپی رنگی، در برگیرنده CMYK یا Cyan است که دستگاه، این رنگ ها را برای ایجاد رنگ های دیگر، با هم ترکیب می کند.

 

دستگاه کپی رنگی

 

دستگاه کپی چند منظوره

این نوع از انواع دستگاه کپی می تواند علاوه بر کپی کردن، عملکردهای متعدد دیگری را نیز در اختیار شما قرار دهد. اخیرا، تولید کنندگان دستگاه های کپی، در تلاش برای افزایش تولید این نوع از انواع دستگاه فتوکپی هستند. کپی، اسکن، چاپ و فکس، از مهم ترین کارهای دستگاه کپی چند منظوره هستند. حتی جدیدترین مدل های این دستگاه ها، مجهز به اینترنت  نیز هستند و شما با وصل کردن آنها به شبکه اینترنت دفتر خود، می توانید اسناد یا تصاویر را با استفاده از اسکن، برای ارسال ایمیل به کار ببرید.  

 

 

هر چه دستگاه کپی شما پیشرفته تر باشد، ویژگی های اسکن دیگری نیز در اختیار شما قرار می گیرد و شما می توانید با استفاده از اتصال USB یا اتصال بی سیم، فرایند چاپ را انجام دهید. اگر دستگاه شما قابلیت نصب نرم افزار مدیریت سفارشی سازی شده را داشته باشد، حتی می تواند کاغذهای کپی را به هم متصل کند.

 

دستگاه کپی چند منظوره

 

دستگاه کپی دسکتاپ

دستگاه های کپی دسکتاپ نوع کوچکی از انواع دستگاه فتوکپی هستند که در فضای کمی جا می شوند و حتی می توانید آنها را بر روی میز قرار دهید. این دستگاه ها می توانند دستگاه های ساده یا چند منظوره باشند. آنها معمولا برای کاغذهای A4 طراحی می شوند. این دستگاه ها نمی توانند با کاغذهای A3 کار کنند. دستگاه های فتوکپی که با کاغذ A3 کار می کنند معمولا استند یا فضایی دارند که می توان از آن، به عنوان فضای ذخیره سازی استفاده کرد. شما می توانید دستگاه خود را به گونه ای پیکربندی کنید که با ماژول های اضافی سینی کاغذ، سازگار باشد و به دستگاه اجازه بدهد به ارتفاع طبیعی خود برسد.

 

دستگاه کپی دسکتاپ

 

دستگاه کپی آنالوگ

قدیمی ترین نوع از انواع دستگاه کپی، دستگاه کپی آنالوگ است. قدیمی بودن آنها باعث می شود، بیشتر از سایر دستگاه ها، دچار مشکل و خرابی شوند. همچنین، این دستگاه ها، برای کپی کردن، از بخش های متحرک زیادی باید استفاده کنند. دستگاه های کپی آنالوگ از نور، آینه و لنز برای انعکاس تصویر سندی که بر روی صفحه قرار می گیرد استفاده می کنند. البته استفاده از این دستگاه ها، دیگر رایج نیست و در حال منسوخ شدن است. چون یافتن قطعات مختلف و پشتیبانی پس از فروش آن، بسیار سخت است. بنابراین، شرکت ها و ادارات و مشاغل مختلف دیگر، نباید این مدل را خریداری کنند، مخصوصا اگر کارکرده باشد. ممکن است با خرید این دستگاه ها، در هزینه های خود صرفه جویی کنید، اما استفاده از آنها در مدت طولانی، دردسرساز است.

 

 

دستگاه کپی آنالوگ

 


دستگاه کپی مناسب برای شما

برای انتخاب یک دستگاه فتوکپی، چندین معیار وجود دارد. اگر قصد خرید یک نوع از انواع دستگاه کپی را دارید، حجم کپی هایی که هر روز نیاز دارید را باید تعیین کنید. همچنین باید میزان کارهای چاپی خود را در 6 ماه آینده یا بیشتر از آن ، در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می کند مدلی انتخاب کنید که مطابق با خواسته های آینده شما باشد. بنابراین، بهتر است در هنگام خرید، به جز توجه به بودجه خرید، مدل های بالاتر را انتخاب کنید تا در آینده مجبور به تغییر دستگاه خود نشوید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران