کاغذ مناسب دستگاه کپی، یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در سلامت و عملکرد دستگاه کپی است. چون بسیاری از مشکلاتی که برای دستگاه کپی به وجود می آید، به دلیل استفاده از کاغذ غیر استاندارد و بی توجهی به ویژگی های کاغذ مناسب برای این دستگاه ها است. بروز اشکالاتی مانند گیر کردن کاغذ، مچاله شدن کاغذ و موارد مشابه، از مشکلاتی هستند که در اثر بی توجهی به جنس کاغذ مناسب دستگاه کپی، به وجود می آیند. بنابراین، استفاده از کاغذ مناسب دستگاه کپی، علاوه بر افزایش کیفیت چاپ، باعث زیاد شدن عمر مفید و کاری این دستگاه نیز می شود. ما هم در این مقاله، انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه فتوکپی را بررسی کرده ایم تا شما با نقش آن، بیشتر آشنا شوید.

کاغذ مناسب دستگاه کپی

کاغذ مناسب دستگاه کپی، یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در سلامت و عملکرد دستگاه کپی است.


اهمیت کاغذ مناسب دستگاه کپی

انتخاب کاغذ مناسب دستگاه فتوکپی، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان برای پیشگیری از خرابی کاغذکش دستگاه کپی انجام دهید. بنابراین، هنگام خرید کاغذ، باید به فاکتورهای موجود در دفترچه راهنمای دستگاه کپی، توجه کنید تا احتمال بروز خرابی در کاغذ کش و استهلاک قطعات دیگر را به حداقل برسانید.

بنابراین ما در این مطلب، به نکات مهم در انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه های فتوکپی رنگی و سیاه سفید، انتخاب کاغذ مناسب دستگاه کپی و کاغذهای روکش دار یا کاغذهای بدون روکش می پردازیم، تا در هنگام خرید کاغذ، بتوانید از آنها استفاده کنید.

کاغذ مناسب برای دستگاه های فتوکپی رنگی و سیاه سفید

  • استفاده از کاغذهایی که توسط برندهای معروف و خوش نام تولید شده اند احتمال تقلبی بودن کاغذ را کاهش می دهند. در صورتی که از برندهای ناشناخته کاغذ تهیه می کنید، ابتدا برگه ها را تست و امتحان کنید و بعد از اطمینان از کیفیت کاغذ، به صورت انبوه آن را خریداری کنید.

کاغذ مناسب برای دستگاه های فتوکپی رنگی و سیاه سفید

  • برخی کاغذها به خاطر نوع بافت آنها، در هنگام استفاده پرز می دهند و ذرات ریزی را در دستگاه های کپی بر جای می گذارند. همین باعث آسیب به سنسورهای عبور کاغذ، سلونوئیدها، کاغذکش ها و رول های هدایت کاغذ در دستگاه های کپی می شود. کاغذ از هنگام ورود به دستگاه کپی، تا لحظه خروج، با قطعات بسیاری در تماس است. بنابراین، یکی از مهم ترین موارد در حفظ و افزایش عمر مفید دستگاه‌ کپی، جنس کاغذ مناسب دستگاه کپی است.

بیشتر بخوانید:  تعمیر دستگاه کپی

نکات مهم در انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه فتوکپی

  • معمولا کاربران دستگاه های کپی، حجم عظیمی از کاغذ را خریداری می کنند و همین مورد، احتمال وجود کاغذ بی کیفیت را در میان دیگر کاغذها، افزایش می دهد.

  • هر گونه آلودگی جزئی کاغذ، می تواند سبب آسیب درام دستگاه کپی شود. بنابراین، اگر برگه دارای ایراد یا آلودگی باشد، علاوه بر آسیب به اجزای داخلی دستگاه کپی، باعث می شود فرایند چاپ و برگه چاپ شده، بی کیفیت باشند. به همین دلیل است که استفاده از کاغذ مناسب دستگاه کپی، بسیار اهمیت دارد. پس، پیش از شروع فرآیند چاپ، حتما برگه کاغذ را بررسی کنید و ببینید که منگنه و لاک غلط گیر، بر روی کاغذ نباشند.

  • اندازه کاغذ مناسب دستگاه کپی، باید دقیقا متناسب با ابعاد استاندارد دستگاه باشد.

  • در هنگام انتخاب کاغذ، باید به نکاتی مانند جنس، وزن، نوع بافت کاغذ و کیفیت کاغذ توجه کنید. کاغذ مورد استفاده در دستگاه های کپی، باید وزنی در حدود ۸۰ گرم داشته باشند و اندازه استاندارد آنها نیز، معمولا A3، A4 و A5 است.

نکات مهم در انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه فتوکپی

  • وزن و ضخامت کاغذ مناسب دستگاه کپی، باید استاندارد باشد. کاغذی که برای جلد کتاب استفاده می شود، باید ضخیم تر باشد و طبیعی است که وزن آن بیشتر است. اما کاغذ مناسب برای متن، سبک تر، نرم تر و نازک تر است.

  • میزان سفیدی و روشنایی و تیرگی، در انتخاب بهترین کاغذ برای دستگاه کپی موثر است. این مقدار، با استفاده از نور آبی رنگ مخصوصی تعیین می شود. خوب است بدانید که روشنایی و تیرگی برگه، روی تضاد رنگ یا کنتراست تاثیر می گذارد و میزان خوانا بودن محتوای کپی شده را تعیین می کند. درواقع، هر چقدر، عدد این معیار بیشتر باشد، یعنی مقدار خوانا بودن برگه کپی شده هم بیشتر است.

بیشتر بخوانید: مشکلات دستگاه کپی

  • به ظرفیت دستگاه کپی توجه کنید. ظرفیت کاغذ هر دستگاه کپی را می توانید در دفترچه راهنمای آن بخوانید.

  • تا حد امکان، برای کپی گرفتن، از کاغذ رنگی استفاده نکنید جز در مواقع خاص و ضروری. چون رنگدانه های کاغذهای رنگی، به دلیل عبور از یونیت های هیتر و یونیت درام دستگاه کپی، تاثیر می گذارند. بی‌توجهی به این نکات ساده در حین انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه‌های کپی سبب گیر کردن کاغذ و افزایش استهلاک کاغذکش دستگاه و سایر قطعات می‌گردد.

کاغذهای روکش دار یا کاغذهای بدون روکش؟

کاغذهای بدون روکش، خاصیت جذب بسیار بالایی دارند، چون هیچ پوششی بر روی الیاف طبیعی وجود ندارد. به همین دلیل، این کاغذها، جوهر دستگاه را به راحتی جذب می کنند. کاغذهای روکش دار، دارای یک لایه مواد اولیه هستند که باعث می شود، عکس و متن با کیفیت بهتری روی آنها چاپ شود.

این مدل هم می تواند به عنوان کاغذ مناسب برای دستگاه کپی مورد استفاده قرار بگیرد. اما به دلیل سطح صاف و صیقلی که دارند، نوشتن روی آنها، کمی دشوار است.

کاغذهای روکش دار یا کاغذهای بدون روکش؟

ویژگی های بارز کاغذ مناسب برای دستگاه های کپی

یکی از اصلی ترین دلایل گیر کردن کاغذ در دستگاه های کپی جنس، وزن و کیفیت نامناسب بافت کاغذ مورد استفاده است. عموما کاغذ مناسب برای دستگاه های کپی وزنی حدود 80 گرم داشته و در سایز دقیق و استاندارد A3, A4 و یا A5 قرار می گیرد.

یکی از نکات مهم که در هنگام انتخاب کاغذ باید به آن توجه کنید، عدم استفاده از کاغذهای رنگیست. چرا که رنگدانه های کاغذهای رنگی در طولانی مدت می توانند با عبور از قطعاتی چون یونیت هیتر و پونیت درام سیستم کپی را دچار اختلال کنند.

توصیه می کنیم برای خرید کاغذ از برندهای معتبر استفاه کنید. برخی از کاغذها بافت خاصی دارند که در حین چاپ ذرات ریزی از خود منتشر می کنند که می توانند موجب خرابی سنسورهای دستگاه کپی، کاغذکش سیستم و رول های هدایت کاغذ گردند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران