گزینه های متنوعی برای تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ وجود دارد. تغییر رزولوشن به یکی از رزولوشن های از پیش تنظیم شده کار بسیار آسانی است. اما گاهی کاربران به دنبال تغییر رزولوشن ویندوز به وضوح دلخواه خود هستند که این کمی کار را پیچیده می کند. ممکن است خود ویندوز به صورت پیش فرض رزولوشن صفحه مطلوبی را در اختیار شما قرار ندهد. ما در اینجا به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه قادر به تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ به یکی از رزولوشن های از پیش تنظیم شده توسط خود ویندوز یا یک رزولوشن دلخواه برای خود هستید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

دلیل تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰

ممکن است بنا به دلایل مختلفی به دنبال تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ باشید که یکی از آن ها گیمینگ یا همان بازی کردن است. معمولاً گیمرها وقتی قصد دارند بازی های قدیمی را روی کامپیوتر خود اجرا کنند، با تغییر رزولوشن به دنبال آن هستند که آن بازی ها را با وضوح اصلی خود تجربه کنند. مثل هر فناوری دیگری، صنعت مانیتورهای کامپیوتری نیز طی یک دهه گذشته با پیشرفت چشم گیری همراه بوده است. همین باعث شده بسیاری از بازی های قدیمی از رزولوشن های مدرن پشتیبانی نکنند. یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود دنبال تغییر رزولوشن ویندوز باشید، نرم افزارهای کاربردی هستند که برای بهره وری هر چه بهتر از آن ها باید از یک رزولوشن خاص استفاده کنید.

 

تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰

 


تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ از طریق Display Settings

اولین و ساده ترین راه برای تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰، استفاده از Display Settings است. با استفاده از این روش بدون نیاز به هرگونه مرحله پیچیده ای می توانید وضوح تصویر را تنظیم کنید. خبر خوب اینکه تمام رزولوشن هایی که در این منو قرار دارد، توسط کارت گرافیک سیستم شما پشتیبانی می شوند و در صورتی که علاقه ای به آن ها نداشته باشید، فوراً می توانید رزولوشن را به حالت اولیه خود بازگردانید. برای وضوح تصویر در ویندوز ۱۰ از این طریق، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی یک نقطه خالی از صفحه دسکتاپ کلیک راست کرده و از منوی آبشاری روی گزینه Display Settings کلیک کنید. شما همچنین می توانید با رفتن به منوی Settings و انتخاب گزینه System، سپس انتخاب بخش Display به این بخش دسترسی پیدا کنید.
 2. در پنجره تنظیمات Display روی گزینه ای به نام Advanced Display Settings کلیک کنید.
 3. در صفحه جدید از منوی زیر گزینه Resolution می توانید یکی از رزولوشن های مورد نظر را انتخاب کنید. خود ویندوز معمولاً بهترین رزولوشنی که متناسب با نمایشگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما است را با حرف Recommended مشخص کرده است. با این حال شما قادر هستید هر وضوح دیگری که در این لیست قرار دارد را نیز انتخاب کنید.
 4. در پایان روی دکمه Apply کلیک کنید تا رزولوشن مورد نظر شما اعمال شود.

 

تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ از طریق Display Settings

 


تغییر رزولوشن ویندوز ۱۰ در کامپیوترهایی با کارت گرافیک Intel

برای تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ روی کامپیوترهایی که به کارت گرافیک داخلی Intel مجهز هستند، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی یک نقطه خالی از صفحه دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه Graphics Properties را انتخاب کنید.

   

  تغییر رزولوشن ویندوز ۱۰ در کامپیوترهایی با کارت گرافیک Intel

   

 2. در صفحه تنظیمات باز شده روی گزینه Display کلیک کنید.
 3. به صورت پیش فرض تنظیمات خود سیستم در سمت راست صفحه دیده می شود. در بالای صفحه مانیتور خود را انتخاب کنید.
 4. سپس گزینه Resolution را انتخاب کنید و رزولوشن دلخواه خود را برگزینید.

   

  تغییر رزولوشن ویندوز ۱۰ در کامپیوترهایی با کارت گرافیک Intel

   

 5. اگر به رزولوشن سفارشی نیاز دارید، می توانید روی گزینه Custom Resolutions در منوی سمت چپ صفحه کلیک کرده و یک رزولوشن برای صفحه نمایش کامپیوتر خود بسازید.

 

 


تغییر رزولوشن ویندوز ۱۰ در کامپیوترهایی با کارت گرافیک Nvidia

برای تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ رو کامپیوترهای مجهز به کارت گرافیک انویدیا، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی منوی استارت کلیک کرده و عبارت Nvidia Control Panel را جستجو کنید. سپس روی اپلیکیشنی که آیکون شرکت انویدیا در کنارش قرار دارد کلیک کنید.
 2. در صفحه باز شده، از پنل درختی در زیرمجموعه Display روی گزینه Change resolution کلیک کنید.
 3. روی تصویری که مانیتور فعال کامپیوتر شما را نشان می دهد کلیک کنید.
 4. اگر هم چند مانیتور دارید، روی گزینه Connector list arrow کلیک کنید.
 5. در لیست مربوط به Resolution، رزولوشن مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Apply کلیک کنید.

   

  تغییر رزولوشن ویندوز ۱۰ در کامپیوترهایی با کارت گرافیک Nvidia

   

 6. اگر به رزولوشن سفارشی نیاز دارید، پایین این لیست روی دکمه Customize کلیک کنید و یک رزولوشن سفارشی ایجاد کنید.

تغییر رزولوشن ویندوز ۱۰ در کامپیوترهایی با کارت گرافیک AMD

در صورتی که کامپیوتر شما به کارت های گرافیک برند AMD مجهز است، برای تغییر رزولوشن در ویندوز ۱۰ کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی نقطه خالی از صفحه دسکتاپ کامپیوتر خود کلیک راست کرده و گزینه AMD Catalyst control center را انتخاب کنید.
 2. در صفحه باز شده، از پنل سمت چپ روی گزینه Desktop Management کلیک کرده و سپس از زیرمجموعه های آن روی گزینه Desktop Properties کلیک کنید.

   

  تغییر رزولوشن ویندوز ۱۰ در کامپیوترهایی با کارت گرافیک AMD

   

 3. از سمت راست صفحه از زیرمجموعه Settings و Desktop area، رزولوشن مورد نظر خود را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Apply کلیک کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران