تلویزیون‌ها همه شبیه به هم نیستند؛ در واقع آن‌ها از فناوری‌های مختلفی برای به نمایش درآوردن تصویر روی صفحه استفاده می‌کنند؛ اما «مین برد» در تمام آن‌ها مشترک است. مین برد یک قطعه الکترونیکی است که تمام قسمت‌های یک تلویزیون را کنترل می‌کند و همه پورت‌ها و ... روی آن نصب شده‌اند. در صورت خرابی مین برد تلویزیون، تعمیر آن بسیار دشوار است و برای تعمیر برد تلویزیون به یک فرد متخصص نیاز است. اما علت خرابی برد تلویزیون های مختلفی مثل ال جی، سامسونگ یا سونی چیست؟ چرا این قطعه خراب می‌شود، خرابی مین برد تلویزیون چه علائمی دارد و بعد از کشف علت خرابی برد تلویزیون چگونه باید برای تعمیر آن اقدام کرد؟

علت خرابی برد تلویزیون

ثبت سفارش آنلاین تعمیر برد تلویزیون

برای تعمیر برد تلویزیون به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر برد تلویزیون را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، برد تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات تلویزیون، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

تعمیر مین برد تلویزیون

پیش از هرگونه اقدامی برای تعمیر مین برد تلویزیون، باید مطمئن شد که این قطعه واقعا آسیب دیده است. گاهی مشکل تلویزیون ناشی از خرابی قطعه دیگری است و مین برد ایرادی ندارد. به همین دلیل تکنسین های تعمیر تلویزیون، اول مین برد را عیب یابی می کنند تا از خرابی و آسیب دیدگی آن مطمئن شوند. که برد سیگنال ها را از ورودی های مختلف دریافت کرده و آنها را توسط cpu پردازش می کند. به این ترتیب انواع سیگنال های دریافت شده تبدیل به تصویر شده و به پنل نمایشگر ارسال می شوند. وقتی تلویزیون در حالت آماده به کار یا استند بای است، CPU از طریق برد IR یا گیرنده امواج مادون قرمز یا کنترل فرمان، شروع به کار کرده و روشن می شود. برای تعمیر مین برد تلویزیون، باید اجزای این قطعه شامل پردازشگر تلویزیون، حافظه رم، ورودی و خروجی های مختلف از جمله ورودی صدا، تصویر، یو اس بی و HDMI و ... بررسی شده و در صورت نیاز، تعویض شوند.

هزینه تعمیر مین برد تلویزیون

قیمت تعمیر برد تلویزیون با توجه به شدت خرابی این قطعه متفاوت است. اگر در عیب یابی های اولیه مشخص شود که برد قابل تعمیر است، لازم نیست مبلغ چندان بالایی پرداخت کنید. اما گاهی امکان تعمیر مین برد تلویزیون وجود ندارد و باید این قطعه را تعویض کرد. در این صورت هزینه تعمیر به قیمت قطعه جدید بستگی دارد. بهتر است صبر کنید تا تعمیرکار تلویزیون و برد اصلی آن را عیب یابی کند. سپس با توجه به براورد اعلام شده از هزینه تعمیر مین برد تلویزیون، تصمیم به انجام دادن یا ندادن این کار بگیرید.

بررسی علت خرابی برد تلویزیون

دلایل مختلفی می‌تواند باعث خرابی مین برد تلویزیون باشد. مین برد، قطعه الکترونیکی بسیار حساسی است که اگر از تلویزیون خود در شرایط کاملاً‌ استاندارد و ایمن استفاده نکنید، احتمال آسیب دیدن آن بسیار زیاد است. خراب شدن آن به محیطی که در آن از تلویزیون خود استفاده می‌کنید نیز بستگی دارد. نفوذ گرد و غبار داخل تلویزیون و نشستن این گرده‌های ریز روی مین برد می‌تواند اصلی‌ترین علت خرابی برد تلویزیون باشد. استفاده از کابل غیر استاندارد HDMI یکی دیگر از دلایل مهم خرابی مین برد است. بنابراین هنگام خرید یک کابل HDMI برای اتصال به تلویزیون، حتماً از استاندارد بودن آن اطمینان پیدا کنید. آب خوردگی تلویزیون و ورود رطوبت داخل آن نیز می‌تواند دلیل دیگری برای آسیب دیدن برد تلویزیون باشد.

تعمیر برد تلویزیون

قبل از هر چیزی باید علت خرابی برد تلویزیون شما کشف شود و سپس به تعمیر آن پرداخت. به عنوان مثال در صورتی که از یک کابل HDMI نامرغوب و غیر استاندارد استفاده کرده باشید که باعث خرابی برد تلویزیون شده باشد، احتمال سوختن برد تلویزیون شما وجود دارد. آب خوردگی تلویزیون نیز می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری را برای تلویزیون شما به همراه داشته باشد. بنابراین ابتدا باید یک تعمیرکار متخصص برد آسیب دیده تلویزیون شما را بررسی کند و ایراد را پیدا کند. سپس در صورت امکان اقدام به تعمیر آن قطعه آسیب دیده روی برد خواهد کرد. یا اگر راهی وجود نداشته باشد، به ناچار آن قطعه را تعویض می‌کند.

بیشتر بخوانیم : تعمیر پنل تلویزیون

علائم خرابی برد تلویزیون

اما علائم خرابی برد تلویزیون چیست و بعد از دیدن چه نشانه‌هایی در تلویزیون باید به دنبال علت خرابی برد تلویزیون بگردیم؟ در ادامه به معرفی اصلی‌ترین علائمی می‌پردازیم که به محض رویت آن‌ها، می‌توانید متوجه خرابی مین برد تلویزیون خود شوید.

علائم خرابی برد تلویزیون

۱- صدا نداشتن تلویزیون

یکی از اصلی‌ترین علائم خرابی برد تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی ، نداشتن صدا است. اگر تلویزیون خود را روشن کردید، تصویر مثل همیشه دیده می‌شد اما صدایی شنیده نمی‌شد، احتمال اینکه مشکل از برد تلویزیون شما باشد وجود دارد. علت خرابی برد تلویزیون در چنین مواقعی می‌تواند سوختن کنترلر خروجی صدا روی برد باشد که با تعویض آن مشکل برطرف می‌شود.

۲- نداشتن تصویر هنگام روشن شدن تلویزیون

اگر تلویزیون روشن می‌شود اما تصویری روی صفحه نمایش داده نمی‌شود، مشکل می‌تواند از خرابی برد اصلی باشد. با توجه به حضور قطعات الکترونیکی که وظیفه انتقال تصویر را دارند روی برد اصلی، احتمال اینکه آسیب دیدن آن‌ها علت خرابی برد تلویزیون شما باشد زیاد است.

۳- کار نکردن پورت‌های HDMI

همانطور که گفته شد پورت‌های HDMI نیز روی مین برد تلویزیون قرار دارند. اگر از کابل‌های نامرغوب HDMI روی تلویزیون خود استفاده می‌کنید، احتمال اینکه اختلال در کنترلر‌های آن علت خرابی برد تلویزیون شما باشد وجود دارد. ابتدا یک کابل سالم را امتحان کنید، اگر باز هم پورت HDMI کار نکرد، مشکل اساسی است و باید تلویزیون تعمیر شود.

کار نکردن پورت‌های HDMI

۴- خاموش شدن تلویزیون

اگر تلویزیون شما به طور کامل خاموش شده و به هیچ عنوان روشن نمی‌شود، احتمالاً علت روشن نشدن تلویزیون این است که برد اصلی مشکل پیدا کرده است. علت خرابی برد تلویزیون شما در این صورت می‌تواند آسیب دیدن IC حافظه و یا ولتاژ نامناسب DC باشد. توصیه می‌کنیم حتماً از یک محافظ ولتاژ سر راه تلویزیون خود به پریز برق استفاده کنید.

۵- هنگ کردن تصویر تلویزیون

اگر تصویر تلویزیون شما به یک باره هنگ می‌کند و در همان حالت باقی می‌ماند، احتمالاً برد تلویزیون شما خراب شده است. یک کارشناس بعد از بررسی علت خرابی برد تلویزیون متوجه خواهد شد که با تعویض قطعه مشکل حل می‌شود یا باید به طور کامل برد تلویزیون تعویض شود.

تعویض مین برد تلویزیون

تیم تعمیر تلویزیون زودکمک، تلاش می کنند که برد را تعمیر کرده و از تعویض آن جلوگیری کنند؛ اما گاهی چنین امکانی وجود ندارد. یعنی مین برد سوخته و به هیچ عنوان نمی توان آن را تعمیر کرد. در این صورت باید هرچه زودتر از یک مین برد جدید در تلویزیون استفاده کرد تا عملکرد دستگاه به حالت عادی بازگردد. نکته بسیار مهم این است که در صورت تعویض مین برد تلویزیون، برد جدید باید اورجینال بوده و با مشخصات فنی تلویزیون، تطابق کامل داشته باشد. در غیر این صورت روی دیگر قطعات تلویزیون تاثیر منفی گذاشته و ممکن است موجب خرابی یا از کار افتادن آنها شود.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1402/12/13-17:51

درود بر شما آرش میری عزیز

برای دریافت خدمات میتوانید با شماره 1662 تماس بگیرید.

آرش میری
1402/12/10-00:59

مین برد تلویزیون فیلیپس مدل 47PFL7606H

سوخته است از کجا میتوانم تهیه کنم.

زودکمک
1402/01/30-12:12

درود بر شما علی قطبی عزیز

سپاس از همراهی شما

بله، مشکلات آنتن هم می‌تواند باعث سوختن برد تلویزیون شما شود. اگر آنتن شما به درستی نصب نشده یا خراب است، می‌تواند باعث کاهش کیفیت سیگنال و در نتیجه نویز و اختلال در تصویر شود که برای درست کردن آن، برد تلویزیون باید بیشتر کار کند و ممکن است باعث سوختن آن شود. جهت اطلاع بیشتر نیز می توانید با شماره های اعلام شده در سایت تماس بگیرید.

 

علی قطبی
1401/11/29-09:25

سلام تلوزیون ۴۲الجی دارم ۳بارتاحالابردعوض کردم بارآخرتعمیرکارمیگه مشکل ازآنتن پشت بام است آیاآنتن هم میتونه ازعلت های سوختن بردباشه؟.ممنون