فلت تلویزیون از جمله مهمترین رابط های به کار رفته در تلویزیون می باشد زیرا وظیفه رساندن سیگنال های تصویر به پنل صفحه نمایش را بر عهده دارد. خرابی فلت تلویزیون می تواند در اثر کارکرد زیاد و حرارت ناشی از آن و یا نفوذ مایعات به دستگاه اتفاق بیفتد. این خرابی در نهایت منجر به سوختگی فلت و در نهایت اختلال در تصویر تلویزیون خواهد شد. در این شرایط می توان با تعویض فلت تلویزیون مشکل را برطرف کرد،

توجه داشته باشید که تعویض فلت تلویزیون نیازمند دستگاه بندینگ و لیزر می باشد. اما در بعضی از مواقع در صورت جزئی بودن خرابی می توان با جدا کردن فلت و پاک کردن محل اتصال آن و بررسی و عیب یابی آن با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های اختصاصی عملیات تعمیر فلت تلویزیون را انجام داد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با پروسه تعویض فلت تلویزیون آشنا کنیم. لازم به ذکر زود کمک خدمات تخصصی تعمیر تلویزیون از جمله تعمیر و تعویض فلت تلویزیون را انجام می دهد.

از طریق لینک زیر می توانید جهت ثبت درخواست تعمیر فلت تلویزیون اقدام کنید

ثبت درخواست تعویض فلت تلویزیون

برای تعویض فلت تلویزیون به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعویض فلت تلویزیون را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، فلت تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات لوازم خانگی، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

آموزش  تعمیر و تعویض فلت تلویزیون

مشخص کردن محل خرابی تصویر تلویزیون

قبل از شروع پروسه تعمیر فلت تلویزیون محلی از پنل تلویزیون که ایراد تصویر در آن قسمت دیده می شود را نشانه گذاری کنید تا بعد از اتمام مراحل تعمیر و تعویض بتوانید مجددا بررسی کنید که آیا ایراد رفع شده است یا خیر.

 

تعمیر فلت تلویزیون

 

==========================================================

ایجاد مانع بین گلس و کناره PCB

قبل از شروع پروسه تعمیر و تعویض فلت تلویزیون به منظور جلوگیری از آسیب احتمالی به بقیه COF ها بین گلس و کناره PCB مانعی ایجاد کنید(به عنوان مثال با استفاده از یک طلق پلاستیکی)

==========================================================

محافظت از پلارایزر

همچنین یک گام دیگر قبل از شروع ایجاد محافظ برای پلارایزر دستگاه جهت جلوگیری از آسیب به آن در طول فرآیند تعمیر و تعویض فلت تلویزیون می باشد . بدین منظور با استفاده از یک طلق یا فیلم صاف و تخت و بدون زائده روی پلارایزر را بپوشانید.

==========================================================

تنظیم هیتر بادی برای جدا کردن فلت تلویزیون

هنگام تعویض و تعمیر فلت تلویزیون انجام تنظیمات صحیح دستگاه هیتر بادی می تواند از تغییر فرم فلت و کوچک شدن و ذوب شدن آن جلوگیری کند. بدین منظور رنج دما را بین 300 تا 330 درجه سانتیگراد قرار داده و قدرت هوا دهی را روی سه یا چهار قرار دهید همچنین در نظر داشته باشید برای COF  های ضخیمتر ممکن است رنج حرارتی بالاتری مورد نیاز باشد.

 

 

==========================================================

جدا کردن فلت تلویزیون

برای تعمیر و تعویض فلت تلویزیون قبل از جدا کردن فلت چسب پلمپ کننده را جدا کنید . برای اینکار با دست چپ دمنده را نگهدارید و با دست راست ابزار جدا کننده را در دست داشته باشید. سپس از سمت چپ به راست جداسازی را انجام دهید. لطفا در نظر داشته باشید ابتدا این کار را در سمت PCB و در مرحله دوم در سمت گلس انجام دهید.

==========================================================

حلال ACF در پروسه تعمیر و تعویض فلت تلویزیون

ACF  نوعی چسب زرینی است که برای متصل کردن قطعات الکترونیکی به کار می رود، به منظور تعویض فلت تلویزیون ابتدا باید این چسب را حل کرده تا بتوانید جدا کردن فلت تلویزیون را به راحتی انجام دهید. ابتدا مقدار مناسبی از حلال ACF را روی گلس ITO و COF بزنید. دقت کنید که مقدار بیش از حد یا کمتر از مقدار مورد نیاز باعث دردسر خواهد شد همچنین توجه کنید که از زدن حلال ACF به بقیه قطعات اجتناب کنید زیرا این حلال خاصیت خورندگی دارد و می تواند به پلارایزر و طلق محافظ آسیب جدی وارد کند. از لمس کردن مایع حلال ACF با انگشت و پوست خود اجتناب کنید و در صورت پاشیده شدن آن بر روی پوست با مقدار فراوان آب بشویید. توصیه می شود هنگام کار با حلال ACF از دستکش محافظ استفاده کنید.

==========================================================

واکنش شیمیایی حلال ACF

در هنگام جدا سازی فلت تلویزیون توجه داشته باشید که اساس کار حلال ACF بر مبنای واکنش شیمیایی می باشد که باعث نرم شدن و شل شدنACF  می شود و موجب می شود فراهم کردن امکان پاک کردن آن می شود. حتما قبل از جدا کردن فلت تلویزیون به اندازه کافی برای تکمیل شدن واکنش شیمیایی حلال صبر کنید. بعد از تکمیل شدن واکنش ACF را با استفاده از الکل یا استون پاک کنید. لطفا دقت کنید که مایع را فقط روی پین های برد PCB و ITO استفاده کنید در غیر این صورت شانس بالایی برای آسیب به طلق محافظ وجود دارد.

 

تعمیر فلت تلویزیون

 

پاک کردن ACF از روی ITO و PCB

برای تمیز کردن ITO و PCB به منظور تعمیر و تعویض فلت تلویزیون ابتدا باقیمانده ACF را با استفاده از سواپ پنبه ای و الکل پاک کنید، سپس همین کار را با پارچه پنبه ای(مخصوص قطعات الکترونیکی) و استون انجام دهید، آنقدر دو پروسه گفته شده را تکرار کنید تا ITOکاملا پاک شود.

==========================================================

تمیز کردن COF دست دوم

به خاطر ارزانتر بودن COF دست دوم نسبت به نو آن و به این دلیل که برای بعضی از مدل ها فقط دست دوم آن در بازار در دسترس است لازم است قبل از تعمیر و تعویض فلت تلویزیون از تمیز بودن و بدون آسیب بودن COF دست دوم مطمئن شوید مطمئن شوید. برای اینکار COF را روی میزکار تمیز و شیشه ای با دست چپ فیکس کرده و با دست راست خود با استفاده از سواپ پنبه ای آغشته به الکل پین ها را از داخل به خارج تمیز کنید.

هنگام پاکسازی دقت کنید که سواپ را در جهت عمودی به سمت خارج حرکت دهید و از حرکت دادن سواپ به صورت افقی و پاک کردن از سمت خارج به داخل جدا خودداری کنید، همچنین توجه داشته باشید که به هیچ وجه چیپ روی COF  را لمس نکنید زیرا باعث آسیب به آن می شود.

==========================================================

بررسی وضعیت ITO  زیر میکروسکوپ

مقادیر بسیار کوچک باقی مانده از چسب ACF و کثیفی های دیگر فقط زیر میکروسکوپ قابل رویت و پاکسازی هستند که برای تعمیر و تعویض فلت تلویزیون ضروری است. طبق روش گفته شده در پاراگراف قبل، تمیز کردن ITO را ادامه دهید تا زمانی که از پاک بودن کامل آن مطمئن شوید.

 

 

==========================================================

بررسی وضعیت COF زیر میکروسکوپ

بعد از چک کردن ITO نوبت به بررسی COF زیر میکروسکوپ جهت ادامه فرآیند تعمیر و تعویض فلت تلویزیون می رسد. مثل مرحله قبل COF را زیر میکروسکوپ چک کرده و هرگونه باقیمانده از ACF و دیگر کثیفی های باقیمانده روی پین ها را با استفاده از خلال دندان با دقت پاک کنید, دقت کنید که اگر یک پین را خم و یا بشکنید آن COF غیر قابل استفاده خواهد شد.

==========================================================

برش COF جدید در هنگام تعویض و تعمیر فلت تلویزیون

برای برش COF  جدید به منظور تعمیر و تعویض فلت تلویزیون هم می توانید با استفاده از یک کاتر اهرمی یا یک قیچی این کار را انجام دهید , برای اینکار قرقره COF را با دقت روی صفحه کاتر و در حالت درست و مناسب قرار داده و با حرکت سریع برش دهید, قبل از انجام اینکار از تیز بودن و سالم بودن تیغه کارت اطمینان حاصل کنید. پس از انجام برش COF را زیر میکروسکوپ بررسی کنید و اگر کثیفی روی آن مشاهده کردید با استفاده از دستمال مخصوص و الکل آن را پاک کنید.

==========================================================

نوع ACF (چسب رزینی)

چسب ACF برای تعمیر و تعویض فلت تلویزیون و بندینگ COF بسیار با اهمیت است. ACF اتصال COF به ITO و PCB برقرار می کند. قبل از انجام بندینگ باید نوع و مدل ACFرا به درستی انتخاب کنید. ACF مورد نیاز برای سمت ITO و PCB متفاوت است. ACF قبل از باز شدن باید در فریزر و بعد از باز شدن باید در دمای پایین در حد دمای یخچال و داخل کیسه مخصوص بدون منفذ و آب بندی شده نگهداری شود. همچنین به تاریخ انقضای نوشته شده روی قوطی آن توجه کنید و از به کار بردن ACF تاریخ انقضاء گذشته خودداری کنید.

==========================================================

اتصال ACF

برای ادامه مراحل تعویض و تعمیر فلت تلویزیون باید اتصال ACF را انجام دهید. ابتدا مقدار مورد نیاز از ACF را بوسیله قیچی و موچین از قرقره برش دهید و جدا کنید. دقت کنید که طول ACF باید کمی بلندتر از COF باشد و همچنین مطمئن شوید که ACF تخت و صاف است. به هنگام انجام اتصال COF را با دست چپ روی یک میز کار شیشه ای ثابت کنید،حالا با استفاده از موچین ACF را روی پین های COF قرار دهید و از تراز بودن آنها مطمئن شوید. در گام آخر با استفاده از یک هویه T شکل ACF را حرارت دهید و اتصال را انجام دهید، حالا COF را برگردانید و قسمت های اضافی ACF را با موچین از روی طلق محافظ جدا کنید.

 

دلایل خرابی فلت تلویزیون

 

قرار دادن ITO در دستگاه بندینگ

حالا در ادامه فرآیند تعویض فلت تلویزیون ، نوبت به قرار دادن ITO در دستگاه می رسد. ITO را با قرار دادن دو دست در مرکز آن بلند کرده و روی پلتفرم دستگاه قرار دهید , دقت کنید که هنگام انجام اینکار مانع از برخورد ITO با نگهدارنده ی کوارتز و سایر قطعات دستگاه شوید.

==========================================================

تنظیم دوربین و پارامترهای دستگاه بندینگ

در ابتدا اکثر پارامترهای دستگاه معمولا به طور پیش فرض به منظور تعمیر و تعویض فلت تلویزیون به درستی تنظیم شده اند و مگر در شرایط خاص معمولا نیازی به تغییر ندارند. حالا حالت عملیاتی دستگاه بندینگ را روی حالت دستی قرار داده و سر دستگاه را با استفاده از دست به آرامی پایین بیاورید. در این مرحله دوربین عملیاتی دستگاه را با استفاده از سه پیچ، چپ و راست ، جلو و عقب و فوکوس تنظیم کنید تا تصویر صاف و واضحی را روی صفحه مشاهده کنید.

==========================================================

ثابت کردن COF  گیره عملیاتی دستگاه بندینگ

در این مرحله از تعمیر و تعویض فلت تلویزیون باید COF داخل گیره عملیاتی قرار گرفته و توجه داشته باشید گیره به چیپ COF اتصال برقرار نکند، حالا طلق محافظ ACF را بردارید و COF را روی پین های ITO قرار داده و آنها را با هم تراز کنید. حالا گیره عملیاتی را در سه محور XYZ تنظیم کرده و کیفیت تنظیمات را انجام شده در نمایشگر دستگاه بررسی کنید , دقت داشته باشید که پین های ITO  و COF باید کاملا بر هم منطبق باشند.

==========================================================

قرار دادن نوار تفلن و تنظیم فشار

بعد از تنظیم موقیعت COF و ITO به منظور تعمیر و تعویض فلت تلویزیون ، یک نوار تفلن را روی COF قرار دهید ، این نوار باید پنج میلیمتر از COF بلندتر باشد، این نوار در طول پروسه بندینگ از COF محافظت می کند. فشار بندینگ باید بین 2Mpa  تا 4Mpa توسط فلکه تنظیم کننده تعیین شود.

==========================================================

اهمیت تنظیم تصویری بندینگ در زمان تعمیر و تعویض فلت تلویزیون

در مقوله تعمیر و تعویض فلت تلویزیون تنظیم صحیح موقعیت بسیار حیاتی می باشد ، تراز کردن دستگاه برای COF نو و جدید ساده می باشد اما برای COF دست دوم به علت موج داشتن و ... مقداری سختتر و پیچیده تر خواهد بود.

==========================================================

شروع عملیات بندینگ فلت تلویزیون

قبل از زدن استارت دستگاه به منظور تعمیر و تعویض فلت تلویزیون از صحیح بودن تنظیمات ،پارامترها و فشار دستگاه مطمئن شوید ، حالا وضعیت دستگاه را از حالت دستی به اتوماتیک تغییر داده و استارت دستگاه را بزنید ، در این حالت هد دستگاه داغ خواهد شد تا به دمای بندینگ برسد سپس با فشار تعیین شده به آرامی پایین می آید و شروع به حرارت دهی به منظور انجام بندینگ می کند.

پس از اتمام زمان تعیین شده حرارت دهی متوقف شده و فرآیند خنک سازی با استفاده از با هوا دهی خنک می شود. وقتی خنک سازی به اتمام رسید هد به جای خود بازگشته و پروسه بندینگ به پایان می رسد. پس از اتمام کار اتصالات انجام شده را در نمایشگر بررسی کنید, تمام پین های ITO و COF باید با کیفیت مناسب به هم متصل شده باشند, در غیر این صورت باید مجددا آن ها را جدا کرده و بندینگ دوباره انجام شود.

 

 

==========================================================

بندینگ سمت PCB  و نوار سیلیکونی

در ادامه پروسه تعمیر و تعویض فلت تلویزیون حالا نوبت بندینگ PCB می باشد, قسمت PCB را وسط هد دستگاه قرار دهید و همان پروسه ITO را تکرار کنید, دقت کنید که هد باید تمام قسمت بندینگ را پوشش دهد. پین های PCB و COF را با استفاده از یک ذره بین و علائم روی PCB  وCOF تراز کنید. بعد از انجام تنظیمات یک تکه نوار سیلیکونی بلندتر از طول COF جدا کرده و روی آن قرار دهید ، این نوار از COF محافظت کرده و حرارت را یکدست توزیع می کند.

==========================================================

تنظیمات سمت PCB و شروع بندینگ

به منظور انجام موفقیت آمیز تعمیر و تعویض فلت تلویزیون باید بدانید که تنظیمات دستگاه بندینگ برای سمت PCB نسبت به سمت ITO متفاوت است ، بدین شکل که معمولا حرارت مورد نیاز و زمان حرارت دهی برای این سمت بیشتر است. قبل از شروع بندینگ این سمت نیز همه پارامترها و حرارت و فشار و... را بررسی کنید و دکمه استارت را بزنید تا بندینگ فلت تلویزیون انجام شود.

==========================================================

تست بعد از اتمام بندینگ

بعد از اتمام مراحل تعمیر و تعویض فلت تلویزیون و بندینگ آن، تلویزیون را روشن کنید و تصویر را بررسی کنید در صورت وجود مشکل علل آن را ریشه یابی کنید و مجددا تعمیر تلویزیون را انجام دهید. معمولا خطوط روشن نشان دهنده اتصال کوتاه در مدار و خطوط تاریک نشان دهنده قطعی مدار می باشند.

نظر خود را بنویسید