تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون از جمله خدمات تخصصی ارائه شده در تیم زود کمک می باشد، برد تیکان تلویزیون یکی از مهمترین قطعات به کار رفته در تلویزیون است که وظیفه پردازش تصویر همچنین وظیفه برقراری ارتباط بین فلت پنل و مین برد تلویزیون را بر عهده دارد. به طور کلی پردازش اطلاعات در برد تیکان تلویزیون به همراه مین برد انجام می شود.

رویه کار به این صورت است که ابتدا سیگنال ها در مین برد تلویزیون پردازش شده سپس از طریق کابل فلت LVDS به برد تیکان تلویزیون منتقل می شوند، سپس برد تیکان تلویزیون اطلاعات مختلف سیگنال ها از جمله سیگنال های رنگ، سطح روشنایی و ... را پردازش می نماید، در طی این فرآیند اطلاعات برای نمایش در پنل آماده می شود و پس از طی مراحل نهایی در صفحه به نمایش در می آیند. برد تیکان تلویزیون به صورت آنبرد یا مجزا در داخل تلویزیون به کار می رود که باعث می شود رویه تعمیرات تلویزیون نیز تغییر کند.

از طریق لینک زیر می توانید جهت ثبت درخواست تعمیر برد تیکان تلویزیون اقدام کنید.

ثبت درخواست تعویض برد تیکان تلویزیون

برای تعویض برد تیکان تلویزیون به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر برد تیکان تلویزیون را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، برد تیکان تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات تلویزیون، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

علل خرابی برد تیکان تلویزیون

برد تیکان تلویزیون دارای ساختار حساسی بوده که در اثر عواملی چون فرسودگی، آب خوردگی ، ضربه و نوسانات برق و نفوذ مایعات شیمیایی دچار اختلال در عملکرد و خرابی می شود. بسته به میزان خرابی ممکن است تعمیر برد تیکان تلویزیون قابل تعمیر باشد، در غیر این صورت تعویض برد تیکان تلویزیون تنها راه حل خواهد بود.

 

تعمیر برد تیکان تلویزیون

 

علائم خرابی برد تیکان تلویزیون

خرابی برد تیکان تلویزیون می تواند خود را به صورت های زیر نشان دهد:

  • تقسیم شدن تصویر به قسمت های تاریک و روشن
  • نگاتیو مانند شدن تصویر
  • دیده شدن خطوط سیاه و سفید روی تصویر
  • دیدن الگوهای منظم بافت مانند روی تصویر
  • اعوجاج در تصویر
  • کاهش کنتراست و تغییر رنگ

 

 

آموزش تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون

باز کردن کاور پشت تلویزیون

قبل از شروع  پروسه تعمیر و تعویض  برد تیکان تلویزیون ، دستگاه را از برق جدا کنید ، در هنگام انجام پروسه تعمیر به خازن های روی برد دست نزنید زیرا می توانند به شما شوک وارد کنند ، ترجیحا از پروب تخلیه خازن استفاده کنید. صفحه تلویزیون را رو به زمین روی یک سطح صاف قرار دهید. تمام پیچ های پشت دستگاه را با دقت و حوصله کافی باز کنید و در یک محل امن جهت جلوگیری از گم شدن قرار دهید ، مراقب چهار پیچ قسمت پایینی باشید زیرا آنها نگهدارنده پایه تلویزیون هستند.کاور پشت را بدون وارد کردن فشار بیش از حد جدا کنید.

-------------------------------

جدا کردن برد تیکان تلویزیون

بعد از باز کردن کاور پشت برای تعمیر برد تیکان تلویزیون و یا تعویض برد تیکان تلویزیون ابتدا برد منبع تغذیه دستگاه و همچنین مین برد را مشاهده خواهید کرد، معمولا برد تیکان تلویزیون به وسیله یک غلاف فلزی پوشانده شده ، برای رسیدن به برد تیکان باید پیچ های محفظه فلزی را باز کرده و آن را جدا کنید ، در بعضی مدل ها ممکن است نیاز داشته باشید که پیچ های پنل اتصال دیواری دستگاه را باز کرده و آن را نیز جدا کنید ، حالا در صورت دسترسی به برد تیکان تلویزیون کابل های متصل کننده آن به مین برد را با دقت بسیار جدا کنید. حالا پیچ های خود برد تیکان را باز کرده سپس کابل های فلت متصل شده از پنل نمایش تلویزیون به برد تیکان را با دقت جدا کنید ، توجه داشته باشید که این کابل ها بسیار ظریف و حساس هستند، به یاد داشته باشید ابتدا باید با یک اهرم پلاستیکی ظریف یا ناخن قفل سوکت نگهدارنده کابل را باز کنید.

-------------------------------

تعمیر برد تیکان تلویزیون

در این مرحله اگر هدف شما(تعمیرکار) تعویض برد تیکان تلویزیون است از روی بدنه برد تیکان تلویزیون، شماره آن را پیدا کرده و با استفاده از آن به منظور یافتن قطعه یدکی دستگاه اقدام کنید ، اما اگر قصد تعمیر برد تیکان تلویزیون را دارید در صورت محرز شدن خرابی از سوی چیپ برد تیکان باید برای تعویض چیپ اقدام کنید مثلا چیپ AS15 (در تلویزیون های سامسونگ) همان چیپی است که برای تعویض آن باید اقدام کنید .

 

 

-------------------------------

گام نهایی تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون

در این گام پس از تعویض چیپ و یا جایگزینی برد تیکان تلویزیون نوبت به آن رسیده که برد را در جای خود قرار داده ، تمام مراحل را برعکس آنچه که گفته شد طی کنید و در هنگام جا زدن کابل فلت بسیار محتاط باشید ، پس از بستن مجدد دستگاه آن را تست کنید ، در صورتی که خطوط افقی در تصویر مشاهده می کنید احتمالا کابل فلت را به درستی جا نزده اید.

 

تعویض برد تیکان تلویزیون

 

نکته کلیدی در مورد تعمیرات برد تیکان

*به یاد داشته باشید مراحل انجام کار و محل قرارگیری قطعات و نوع آنها در مدل ها و برند های مختلف متفاوت است و این مطلب در مورد یکی از مدل های تلویزیون سامسونگ عنوان شده*

در آخر توجه داشته باشید تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون امری تخصصی بوده و این مطلب صرفا جهت بالا بردن سطح معلومات و آگاهی کاربر از شیوه انجام کار به صورت مختصر به اشتراک گذاشته شده ، جهت جلوگیری از هرگونه آسیب به دستگاه تعمیر آن را به نمایندگی تعمیرات تلویزیون واگذار کنید. تیم زود کمک در کمترین زمان و با کمترین هزینه مشکل تلویزیون شما را برطرف می کنند.

نظر خود را بنویسید