نقاط سفید روی تصویر تلویزیون، یکی از مشکلاتی است که به صورت ناگهانی در صفحه نمایش تلویزیون ظاهر می شود و لذت تماشای تصاویر و محتوای تصویری را از همه سلب می کند. در صورتی که متوجه نقاطی نورانی در پس زمینه تصویر تلویزیون خود شدید، اصلا نگران نشوید و تصور نکنید فاجعه ای برای تلویزیون شما رخ داده است. علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون، بروز اشکال در بک لایت یا نور پس زمینه تلویزیون است. ظاهر شدن نقاط سفید روی تصویر تلویزیون، یکی از ایرادهای متداول در بک لایت تلویزیون ها است که با سپردن تلویزیون به تکنسین های متخصص یا مراکز معتبر، علت آن باید به طور دقیق شناسایی و برطرف شود.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

دلایل ظاهر شدن نقاط سفید روی تصویر تلویزیون

اصلی ترین علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون، ایجاد مشکل در نور پس زمینه تلویزیون است. در تمام نمایشگرهای LCD و LED مانند انواع تلویزیون ها و صفحه نمایش های موبایل، تصویر سازی به کمک نوری که از پس زمینه تلویزیون به صفحه تابیده می شود انجام می شود. به این نور Backlight یا نور پس زمینه گفته می شود. این نور باید در تمام سطح صفحه نمایش، به طور یکنواخت پخش شود، تا نوری یک دست ملایم ایجاد کند. در این میان، افتادن منشور روی لامپ ها، به هم خوردن فاصله بین لامپ ها با صفحات پلاریزه و خرابی پیکسل ها، باعث اشکال در این فرایند و ظاهر شدن ظاهر شدن نقاط سفید روی تصویر تلویزیون است که در ادامه درباره آنها و نحوه تعمیر این ایراد می خوانید.

 

نقاط سفید روی تصویر تلویزیون

ظاهر شدن نقاط سفید روی تصویر تلویزیون، یکی از ایرادهای متداول در بک لایت تلویزیون ها است

افتادن منشور روی لامپ ها و بروز نقاط سفید روی تصویر تلویزیون

برای پخش یکنواخت نور در صفحه، از منشورهایی برای پخش کردن نور ال ای دی ها استفاده می شود. نوع و جنس این منشورها در مدل های مختلف و با توجه به نوع و ساختار صفحات پلاریزه متفاوت است و با فاصله کمی از لامپ ها قرار می گیرند. قرار گرفتن منشورها به صورتی است که نور تولید شده توسط لامپ را پخش می کند و به جای تمرکز نور به رو به رو، آن را در محیط اطراف پخش می کنند. اگر این فرایند پخش یکنواخت نور در صفحه دچار اشکال شود، نور در قسمت هایی از تصویر، بیشتر تابیده و متمرکز می شود و حالتی شبیه تمرکز نور ذره بین را در تصویر تلویزیون ایجاد می کند. در این مواقع، کاربران شاهد ظاهر شدن نقاط سفید روی صفحه تلویزیون هستند.

 

 


به هم خوردن فاصله بین لامپ ها با صفحات پلاریزه

در بخش بک لایت، فاصله ها بسیار اهمیت دارند. فاصله بین منشور ها با لامپ های ال ای دی و فاصله بین صفحات پلاریزه نسبت به منشورها و لامپ ها از آن جمله هستند. ایجاد مشکل در این بخش ها به علت های مختلفی مانند شکستن پایه های نگهدارنده صفحات، عدم دقت لازم در تعمیر تلویزیون، عدم تنظیم درست تلویزیون و کهنه شدن لامپ های ال ای دی، می توانند اتفاق بیفتند. هر کدام از این اتفاقات باعث می شوند نور لامپ ها تمرکز خود را از دست بدهد. بنابراین، هر ایرادی که باعث ایجاد مشکل در نور بک لایت شود، باعث ایجاد اشکال در تصویر و ایجاد نقاط سفید روی تصویر تلویزیون می شود.

 

به هم خوردن فاصله بین لامپ ها با صفحات پلاریزه

 


خرابی پیکسل ها علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

خرابی پیکسل ها ممکن است علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون باشد. هر تلویزیون LED و LCD از میلیون ها پیکسل تشکیل شده است. پیکسل ها واحد های کوچک و حاوی بخشی از تصویر هستند که کنار هم قرار دارند و تصویر را می سازند. اگر بعضی از این پیکسل ها آسیب ببینند یا به درستی کار نکنند، ممکن است بخشی از تصویر به درستی ساخته نشود و نقاط سفید روی تصویر تلویزیون به وجود بیایند.

 

خرابی پیکسل ها علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 


تعمیر مشکل نقاط نورانی روی تصویر تلویزیون

  • برای رفع مشکل نقاط سفید روی تصویر تلویزیون، ابتدا باید وضعیت سلامت لامپ های بک لایت تلویزیون بررسی شود. مجموعه بک لایت تلویزیون، از تعدادی لامپ تشکیل می شود که همه آنها عمر یکسانی دارند و به یک اندازه کار کرده اند. بنابراین، اگر یکی از آنها آسیب ببیند یا عمر آن پایان یافته باشد، لامپ های دیگر هم در معرض همین آسیب و خرابی هستند. در واقع این اتفاق را باید نوعی هشدار در نظر بگیرید.
  • اگر لامپ های بک لایت، با کیفیت و سالم باشند نیازی به تعویض آنها نیست. فقط می توان لامپ های معیوب را تعمیر و یا تعویض کرد. اما اگر کیفیت و کارکرد لامپ ها طوری باشد که احتمال خرابی دوباره بک لایت وجود داشته باشد باید فرایند تعویض بک لایت انجام شود.
  • تجدید چسب لامپ های بک لایت، یکی از راه های رفع مشکل نقاط سفید روی تصویر تلویزیون است. بازسازی دوباره چسب حرارتی بک لایت، حرارت تولید شده در بک لایت تلویزیون را بهتر منتقل می کند و باعث کاهش استهلاک این بخش می شود.

 

تعمیر مشکل نقاط نورانی روی تصویر تلویزیون

 

نظر خود را بنویسید