آیا استفاده از لپ تاپ بدون باتری ممکن است؟ پاسخ به این سوال مشخص است، بلی. اگرچه این رویکرد مفهوم اساسی طراحی لپ تاپ (استفاده از باتری تا قابل حمل باشد) را زیر سوال می برد، اما استفاده از لپ تاپ با برق مستقیم یا همان استفاده از لپ تاپ بدون باتری نه تنها ممکن است، بلکه بسیاری از کاربران از این روش استفاده میکنند! اما سوال دومی که در این میان مطرح می شود این است که مزیت و مضرات استفاده از لپ تاپ بدون باتری چیست؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

آیا استفاده از لپ تاپ بدون باتری ممکن است؟

پاسخ به این سوال نیز ساده است و لپ تاپ های موجود را به دو دسته مشخص تقسیم می کند. استفاده از لپ تاپ بدون باتری در مدل های قدیمی که در آنها باتری لپ تاپ جدا شونده است، امکان پذیراست و کافی است باتری لپ تاپ را با آزاد کردن ضامن خارج کنید و بعد از وصل کردن آداپتور برق اصلی خود لپ تاپ، دستگاه را روشن کنید. اما در مدل های جدید اکثر برندها، به علت استفاده از باتری لپ تاپ در درون بدنه و عدم امکان جدا کردن باتری، مجبور به استفاده از لپ تاپ با باتری هستید. استفاده از لپ تاپ بدون باتری ساده است، اما آیا استفاده از این روش خطری برای لپ تاپ ایجاد میکند؟

 

استفاده از لپ تاپ بدون باتری

استفاده از لپ تاپ با برق مستقیم یا همان استفاده از لپ تاپ بدون باتری نه تنها ممکن است، بلکه بسیاری از کاربران از این روش استفاده میکنند!

چرا از لپ تاپ با با برق مستقیم استفاده می کنیم؟

استفاده از لپ تاپ بدون باتری، همیشه هم همراه با ضرر نیست. همه ما از این نکته آگاهیم که شارژ بیش از حد باتری می تواند برای سلامت باتری مضر باشد و موجب تخریب سلول های باتری شود. این موضوع می تواند دلیل خوبی برای استفاده از لپ تاپ بدون باتری باشد. مسئله دیگر موقعیت های زمانی وابسته به کار است. بیان یک مثال می تواند به درک بهتر این موضوع کمک کند. فرض کنید که یک دانشجو باید تا دو ساعت دیگر مطلبی را با استفاده از لپ تاپ خود ارائه دهد. باتری لپ تاپ این فرد در حال حاضر کاملا پر است، اما تا فرا رسیدن زمان ارائه، بخشی از توان باتری از بین می رود. اولین راهی که به ذهن این فرد می رسد، وصل کردن شارژر تا آن زمان و کار کردن با لپ تاپ در حالی است که باتری لپ تاپ همواره در حال شارژ شدن است.

 

چرا از لپ تاپ با با برق مستقیم استفاده می کنیم؟

 

اما این کار نیز باعث شارژ بیش از حد باتری و کاهش عمر باتری می شود. علاوه بر این که موقعیت های این چنینی ممکن است به دفعات تکرار شود. استفاده از لپ تاپ بدون باتری، می تواند بهترین انتخاب کاربر در چنین وضعیتی باشد. زیرا با این کار شارژ باتری تا دو ساعت آینده برای ارائه پیش رو کامل باقی می ماند. نکته دیگر مربوط به آن دسته از کاربرانی می شود که از لپ تاپ بیشتر شبیه یک سیستم دسکتاپ استفاده می کنند. به این معنی که لپ تاپ در جایی ثابت از دفتر کار و یا خانه مورد استفاده قرار می گیرد. در این صورت نیز می توانید از لپ تاپ بدون باتری استفاده کنید. پس در کل استفاده از لپ تاپ بدون باتری بسیار پرکاربرد است، اما نکاتی وجود دارد که بهتر است به آنها توجه داشته باشید.

 

 


مضرات استفاده از لپ تاپ بدون باتری

استفاده از لپ تاپ بدون باتری بسیار وسوسه کننده به نظر میرسد، اما نکاتی در این رابطه وجود دارد که بهت است از آنها مطلع باشید. در لپ تاپ، نوسانات برقی موجود در سیم کشی و برق ساختمان، می تواند به آرامی و یا در برخی موارد به یکباره به اجزای الکترونیکی لپ تاپ آسیب وارد کند.

 

مضرات استفاده از لپ تاپ بدون باتری

 

نکته بعدی این است که در صورت قطع شدن برق و یا کشیده شدن سوکت شارژ نه تنها تمام اطلاعات ذخیره نشده خود را از دست می دهید، بلکه می تواند شوک های الکترونیکی سنگینی را به کل سیستم وارد کند. نکته دیگر این است که عدم استفاده از باتری، برخلاف تصور بسیاری از کاربران می تواند به کاهش طول عمر باتری منجر شود. پس در کل تنها زمانی از لپ تاپ بدون باتری استفاده کنید که در موقعیتی اجتناب ناپذیر قرار گرفته اید.

 

 


توصیه هایی در رابطه با استفاده از لپ تاپ بدون باتری

اگر قصد استفاده از لپ تاپ بدون باتری را دارید، مطمئن شوید که در مسیر منبع برق تا لپ تاپ از محافظ استفاده میکنید. علاوه بر این تنها از آداپتور اصلی خود لپ تاپ استفاده کنید. در صورتی که در محل کار خود به UPS دسترسی دارید، برق لپ تاپ را مستقیما از UPS و از طریق آداپتور دریافت کنید.

 

توصیه هایی در رابطه با استفاده از لپ تاپ بدون باتری

 

برای حفظ سلامت باتری، در صورتی که از باتری به صورت دائمی استفاده نمیکنید، مطمئن شوید که باتری را با شارژ 40 درصد از لپ تاپ خارج می کنید و یا باتری لپ تاپ را هفته ای یک بار کاملا شارژ کرده و با کار با باتری شارژ آن را کاملا تخلیه کنید. استفاده از حالت Power Saver در ویندوز در زمان انجام پروژه های سیک مانند وبگردی نیز می تواند به افزایش طول عمر باتری کمک کند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

فرزانه چاهی
1401/05/12-01:27

با سلام و سپاس از توضیحات مفید شما. مدل لپ تاپ من طوریست که ظاهرا باتری خارج نمیشه و اصلا جایی برای خروج باتری نداره و من در طول شبانه روز بیش از 6 ساعت از آن استفاده می کنم. اگر ممکنه در مورد نگهداری صحیح آن و آیا روشی برای استفاده مستقیم ار برق وجود داره یا نه ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

زودکمک
1401/05/12-11:34

سلام دوست عزیز. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله فوت و فن استفاده درست از شارژر و باطری لپ تاپ (https://zoodkomak.com/pages/FreeContent/Proper-use-of-charger-and-laptop-battery) را مطالعه فرمایید.