اگر خاموش و روشن شدن تلویزیون تلویزیون هوشمند شما به کابوسی ترسناک تبدیل شده است و نصفه شب ها با صداهایی که در پذیرایی خانه صحبت می کنند از خواب بیدار می شوید، حتما باید جعبه جادویی خود را به طور دقیق عیب یابی و بررسی کنید. اگر تلویزیون شما به طور تصادفی روشن یا خاموش می شود، احتمالاً به یکی از فناوری هایی ربط دارد که با خواب تلویزیون شما تداخل دارند. خبر خوب این است که رفع مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون، در صورت یافتن منشا ایراد آن، بسیار راحت است و مشکل حادی نیست. در اغلب موارد نیز، علت خاموش روشن شدن ناگهانی تلویزیون، بسیار ساده و پیش پا افتاده است و انجام آن بدون تعمیر امکان پذیر خواهد بود.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون

تلویزیونی که خود به خود روشن یا خاموش می شود، لزوما خراب نیست. در بیشتر موارد، پای یک مشکل ساده و قابل حل در میان است! ممکن است دکمه روشن/خاموش کنترل از راه دور گیر کرده باشد یا باتری ریموت در حال اتمام باشد. ممکن است به طور تصادفی یک تایمر داخلی برای روشن کردن تلویزیون تنظیم شده باشد یا یک دستگاه متصل مانند هر دستگاه متصل به اینترنت یا آداپتور بی سیم USB ممکن است دلیل این مشکل باشد. علاوه بر این، یک تنظیم داخلی HDMI یا CEC می تواند تلویزیون را روشن کند. اما از رایج ترین دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون، می توان به متصل بودن تلویزیون به برق، روشن بودن HDMI-CEC، متصل بودن به وای فای، فعال بودن تایمر تلویزیون، تداخل دستورات تلویزیون های مشابه و آپدیت نبودن فریم ور اشاره کرد که در این مقاله آنها را شرح می دهیم.

 

خاموش و روشن شدن تلویزیون

رفع مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون، در صورت یافتن منشا ایراد آن، بسیار راحت است.

متصل بودن تلویزیون به برق

در صورت مواجه شدن با مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون، قبل از انجام هر کار دیگری، آن را خاموش و دوباره روشن کنید. سپس، تلویزیون خود را به طور کامل از برق بکشید، دکمه پاور را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و آن را رها کنید. تلویزیون را دوباره وصل کنید تا ببینید آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا نه. اگر از محافظ برق استفاده می کنید، آن را کنار بگذارید و تلویزیون را به طور مستقیم به پریز برق وصل کنید. پریز دیگری را نیز امتحان کنید. اگر مشکل از پریز برق نبود، احتمالا محافظ برق شما دچار ایراد شده است.

 

 


روشن بودن HDMI-CEC

CEC یا Consumer Electronics Control، قابلیتی است که به دستگاه های شما امکان می دهد از طریق HDMI یکدیگر را کنترل کنند. به عنوان مثال، وقتی پلی استیشن خود را روشن می کنید، CEC می تواند به طور خودکار تلویزیون شما را روشن کند و آن را به ورودی صحیح تغییر دهد و متصل کند، بدون اینکه نیازی به گرفتن کنترل دیگر خود داشته باشید. این ویژگی ممکن است بعضی اوقات درست کار نکند و تلویزیون شما در اثر سیگنال های نادرست، دچار روشن و خاموش شدن های ناگهانی شود. بنابراین، به تنظیمات تلویزیون خود بروید و CEC را غیرفعال کنید تا ببینید مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون شما حل می شود یا نه.

 

روشن بودن HDMI-CEC

 

برخی از تولیدکنندگان، نام تجاری خاص خود را برای CEC دارند؛ به عنوان مثال، سونی آن را Bravia Sync، سامسونگ آن را Anynet+ و ال جی آن را SimpLink می نامد. بنابراین شاید مجبور شوید برای آشنایی با نام تنظیمات CEC تلویزیون خود، به گوگل سر بزنید و سپس به حل مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون خود بپردازید. اگر همچنان اصرار دارید از CEC استفاده کنید، باید این ویژگی را در دستگاه های دیگر خود غیرفعال کنید. به این صورت می توانید متوجه شوید کدام یک از آنها سیگنال تصادفی را ارسال می کند.


متصل بودن به وای فای

اگر تلویزیون شما به سایر دستگاه های خانه هوشمند مانند SmartThings، Alexa، Google Home متصل است، ممکن است برخی از دستورات روتین یا دیگر فرمان ها، به طور تصادفی تلویزیون شما را روشن یا خاموش کنند. اگر تلویزیون شما دارای قابلیت casting داخلی است، ممکن است هر بار که می خواهید یک ویدیوی YouTube را در گوشی خود تماشا کنید، گوشی شما تلویزیون را به صورت خودکار روشن کند. بنابراین، قبل از اینکه هر یک از برنامه های مشابه یوتیوب را جستجو کنید، تنظیمات تلویزیون خود را باز کنید و آن را برای چند روز از Wi-Fi جدا کنید. چون، اگر سرویس های هوشمند نتوانند به وای فای وصل شوند، نمی توانند سیگنال های تصادفی را ارسال کنند و باعث بروز مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون شوند. البته ممکن است برای حل مشکل خود مجبور شوید سایر برنامه ها و دستگاه های هوشمند خود را نیز جستجو کنید تا ببینید کدام یک از آنها با تلویزیون شما مشکل دارد.

 

 


فعال بودن تایمر تلویزیون

بسیاری از تلویزیون های مدرن دارای ویژگی هایی هستند که به شما امکان می دهند تلویزیون را در زمان خاصی از روز روشن یا خاموش کنید. تنظیمات تلویزیون خود را بررسی کنید و تایمر را پیدا کنید و از غیرفعال بودن آن مطمئن شوید. اگر باتری ریموت شما در حال اتمام است، ممکن است به دلیل نوسانات برق، سیگنال های اشتباهی را ارسال کند. بنابراین، یک جفت باتری جدید را در کنترل خود قرار دهید تا ببینید آیا مشکل آن حل می شود یا نه. همچنین باید دکمه ها را به خوبی تمیز کنید. دقت کنید که اگر روی دکمه پاور خوراکی یا نوشیدنی ریخته باشد و پاک نشده باشد، بعد از مدتی به دکمه پاور می چسبد و به عامل خاموش و روشن شدن تلویزیون تبدیل می شود.

 

فعال بودن تایمر تلویزیون

 


تداخل دستورات تلویزیون های مشابه

یکی دیگر از عوامل خاموش و روشن شدن تلویزیون، تداخل سیگنال دو تلویزیون مشابه است. درست است که تلویزیون ها نباید با یکدیگر تداخل سیگنال داشته باشند، اما گاهی اوقات اتفاق می افتد که تلویزیون هایی با ساخت مشابه، در صورتی که در فاصله ای نزدیک به هم قرار داشته باشند، به راحتی دستورات یکدیگر را رهگیری و اجرا می کنند. برای مثال، اگر تلویزیونی در پذیرایی و تلویزیونی در اتاق رو به روی پذیرایی دارید، سیگنال های کنترل تلویزیون اتاق شما، می تواند بر تلویزیون دیگر تأثیر بگذارد.

 

 


تنظیم نبودن Eco Mode

بسیاری از تلویزیون های هوشمند، با فشار دادن دکمه پاور به طور کامل خاموش نمی شوند و در عوض، به حالت خواب کم مصرف می روند. این حالت، به آنها اجازه می دهد از بسیاری از ویژگی هایی که در موارد قبلی گفته شد، استفاده کنند. در این شرایط می توانید با استفاده از حالت Eco Mode، تلویزیون خود را فعال کنید. این حالت ممکن است در هر برند نام متفاوتی داشته باشد، اما عملکرد Eco Mode به این صورت است که وقتی تماشای تلویزیون شما تمام شد، این دستگاه را به طور کامل خاموش می کند. البته این حالت ممکن است مانع از عملکرد چند ویژگی جزئی در تلویزیون شود، اما مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون شما را حل می کند. همچنین می توانید حالت Eco Mode را در سایر دستگاه ها نیز بررسی کنید. چون برخی دستگاه ها ممکن است هنگامی که به حالت خواب می روند، سیگنال هایی را به تلویزیون ارسال کنند.

 

تنظیم نبودن Eco Mode

 


آپدیت نبودن فریم ور

مشکلات نرم افزاری مانند آپدیت نبودن فریم ور، یکی از عواملی است که منجر به بروز مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون می شود. البته این مشکلات، تنها با یک به روزرسانی ساده برطرف می شوند. البته به روزرسانی های تلویزیونی گاهی اوقات می توانند مشکلات خاص خود را ایجاد کنند. بنابراین تنها در صورت لزوم، تلویزیون خود را به روزرسانی کنید. اگر هنوز منشا مشکل را شناسایی نکرده اید، به تنظیمات تلویزیون خود بروید و ببینید آیا به روز رسانی سیستم عامل موجود احتیاج است یا نه. چون برخی از تلویزیون ها ممکن است از شما بخواهند که به روزرسانی را با استفاده از درایو فلش و به صورت دستی نصب کنید. در این صورت، باید سایت پشتیبانی سازنده را بررسی کنید تا ببینید آیا برای مدل تلویزیون شما، به روز رسانی منتشر شده است یا نه.

نظر خود را بنویسید