پریدن تصویر تلویزیون، یکی از آزاردهنده ترین مشکلاتی است که ممکن است هنگام تماشای برنامه، فیلم یا مستند مورد علاقه خود، با آن مواجه شوید. البته، در صورتی که این اتفاق یک بار رخ دهد، جای نگرانی نیست اما اگر پرش تصویر تلویزیون مدام تکرار شود، باید دلیل بروز آن به دقت بررسی شود. نوسانات برق یا نزدیک بودن یک دستگاه الکترونیکی پرقدرت در نزدیکی تلویزیون، از رایج ترین دلایل بروز این مشکل هستند، اما گاهی ممکن است این ایراد، ناشی از خراب بودن یک قطعه باشد. همچنین، ممکن است با ادامه تماشای تلویزیون با این شرایط، به قطعات دیگر دستگاه نیز آسیب وارد شود. به همین دلیل، اگر مدتی است که شما هم با مشکل پریدن تصویر تلویزیون مواجه شده اید، حتما برای رفع مشکل آن، به یک کارشناس مراجعه کنید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

بررسی دلایل پریدن تصویر تلویزیون

پریدن تصویر تلویزیون به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که گاهی اوقات با انجام کارهای ساده برطرف می شوند و نیازی به تعمیر تلویزیون ندارند. اما در صورتی که این مشکل ادامه دار شود، باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. با عیب یابی دقیق و بررسی عوامل مختلف، می توان این مشکل را برطرف کرد. پریدن تصویر تلویزیون به دلیل خرابی سیم کشی ساختمان، خرابی بک لایت تلویزیون، خراب شدن پنل تلویزیون، پرش تصویر به علت خرابی برد پاور، پریدن تصویر به علت خرابی مین برد تلویزیون و خرابی لامپ تصویر تلویزیون، از عواملی هستند که منجر به بروز مشکل پرش تصویر می شوند.

 

پریدن تصویر تلویزیون

پریدن تصویر تلویزیون، یکی از آزاردهنده ترین مشکلاتی است که ممکن است هنگام تماشای برنامه، فیلم یا مستند مورد علاقه خود، با آن مواجه شوید.

خرابی سیم کشی ساختمان

یکی از رایج ترین مشکلاتی که معمولا به آن بی توجهی می شود، اشکال در سیم کشی ساختمان است که باعث مختل شدن کارکرد وسایل خانه و همچنین مشکلاتی مانند پرش تصویر تلویزیون می شود. چون، برق کشی نامناسب باعث ایجاد نویزهایی می شود که بر روی سیگنال های تلویزیون تاثیر می گذارند و باعث تیک زدن یا پرش تصویر می شوند. در صورتی که مهارت کافی دارید، برای عیب یابی این مشکل و پیدا کردن آن قسمت از برق کشی که دارای نویز است، باید مرحله به مرحله فیوزهای خانه را قطع کنید. در غیر این صورت، بهتر است برای این کار، از یک متخصص برق ساختمان یا یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.


خرابی بک لایت تلویزیون

یکی از دلایل پریدن تصویر تلویزیون، خرابی بک لایت تلویزیون است. بک لایت یا نور زمینه، مجموعه ای از لامپ های ال ای دی هستند که نور مورد نیاز برای نمایش تصویر را تامین می کند. خراب شدن تعدادی از لامپ های بک لایت باعث می شود که تصویر تلویزیون به حالت چشمک زن در بیاید. البته اتصال کوتاه شدن لامپ های ال ای دی نیز باعث بروز این مشکل می شود. در صورت خراب شدن بک لایت تلویزیون، این قطعه باید به صورت کامل تعویض شود، چون در غیر این صورت، احتمال خرابی دوباره وجود دارد.

 

خرابی بک لایت تلویزیون

 


خراب شدن پنل تلویزیون

خراب شدن پنل و سوختگی برد، از مهم ترین دلایل پرش تصویر تلویزیون هستند. چون پنل تلویزیون باعث نمایش تصاویر می شود و بیشتر قیمت تلویزیون، به دلیل وجود این قطعه است. معمولا خرابی پنل به دلیل عوامل فیزیکی مانند ضربه خوردن و آب خوردگی به وجود می آید. در صورتی که دستگاه شما دچار آب خوردگی و پریدن تصویر تلویزیون شده است، قبل از هر کاری، باید تلویزیون را از برق بکشید و فورا از یک کارشناس کاربلد کمک بگیرید. چون، در صورت بی توجهی به این مشکل و استفاده از دستگاه، خرابی آن به قطعات دیگر نیز سرایت می کند و احتمال اینکه به طور کلی بلا استفاده شود وجود دارد. در صورت خرابی پنل تلویزیون، تنها راه تعمیر تلویزیون، تعویض کامل پنل است که معمولا هزینه هنگفتی دارد و مقرون به صرفه نیست.


پرش تصویر به علت خرابی برد پاور

پاور، وظیفه ولت رسانی به تمام قطعات تلویزیون را بر عهده دارد. به همین دلیل، خرابی برد پاور یکی از عوامل پریدن تصویر تلویزیون است. چون در اثر کارکرد نادرست پاور، مقدار ولت لازم بک لایت، به درستی تامین نمی شود همین باعث ایجاد پرش نور زمینه و تصویر می شود. اگر به موقع برای تعمیر برد پاور اقدام نکنید، باعث خراب شدن دیگر قطعات تلویزیون می شود و هزینه تعمیر تلویزیون را زیاد می کند.

 

پرش تصویر به علت خرابی برد پاور

 


پرش تصویر به علت خرابی مین برد

یکی از قطعات اصلی تلویزیون، مین برد است که عملکرد دیگر قطعات، بر اساس فرمان آن انجام می شود. مین برد وظیفه پردازش صدا و تصویر را دارد و با خراب شدن آن، در عملکرد تلویزیون اختلال به وجود می آید. چون تصویر تلویزیون، ابتدا در مین برد پردازش می شود و از طریق کابل های lvds به برد تیکان منتقل می شود. در صورتی که مین برد به درستی وظیفه خود را انجام ندهد، تصویر خروجی با مشکل مواجه می شود. همچنین، خرابی آی سی برنامه مین برد و cpu نیز می تواند باعث پریدن تصویر تلویزیون شود. خوشبختانه مین برد قابل تعمیر است.


خرابی لامپ تصویر تلویزیون

لامپ تلویزیون با ایجاد روشنایی مورد نیاز، در نمایش تصویر نقش مهمی دارد. در صورت بروز ایراد در لامپ تصویر، تلویزیون دچار مشکلاتی مانند پریدن تصویر تلویزیون، محو شدن و قطع و وصل شدن می شود. کار کردن بیش از حد تلویزیون، علت اصلی خرابی لامپ هاست. چون، اگر تلویزیون مدام روشن باشد، گرمای زیادی در قطعات آن ایجاد می شود و افزایش تدریجی حرارت تلویزیون، به قطعات آن آسیب جدی وارد می کند. در این میان، لامپ تصویر زودتر از بقیه قطعات، دچار آسیب و خرابی می شود.

 

خرابی لامپ تصویر تلویزیون

 

نظر خود را بنویسید