یکی از مهم ترین ویژگی های تلویزیون هوشمند، که آن را از تلویزیون های عادی، متمایز می کند، اتصال به اینترنت است. در این چند سال اخیر، ورود تلویزیون های هوشمند به بازار، انتظار مردم را از تلویزیون ها بالا برده است. امکانات زیاد و قابلیت های شگفت انگیز همگام با تکنولوژی های روز دنیا، از خصوصیات  smart tvها هستند، که بسیاری از نیازهای کاربران را رفع می کنند. همین ویژگی های تلویزیون هوشمند، باعث شده بین مردم طرفداران زیادی داشته باشند و با اینکه قیمت خرید آن از تلویزیون های عادی بیشتر است، بسیاری از کاربران، برای خرید آن وسوسه شوند. بنابراین، ما نیز در این مقاله، انواع ویژگی های تلویزیون هوشمند را بررسی کرده ایم تا شما را با امکانات این تلویزیون های نسل جدید آشنا کنیم.

 

مشاوران آنلاین زودکمک

 

نگاهی به ویژگی های تلویزیون هوشمند

از مهم ترین خصوصیات smart tv ها، اتصال آنها به اینترنت و ویژگی وب گردی آنها است. دیدن تصاویر و ویدیوهای آنلاین در ابعاد بزرگتر، نصب و اجرای نرم افزارهای مختلف و امکان اجرای بازی های مخصوص، از ویژگی های دیگر تلویزیون های هوشمند است که آنها را به یک موبایل یا تبلت بزرگ تبدیل می کنند smart tv ها یا تلویزیون های هوشمند، امکانات بسیار گسترده و بسیاری، در اختیار کاربران قرار می دهند. همچنین، هرچه پیشرفت تکنولوژی بیشتر شود، نیاز به استفاده از این محصولات هم، بیشتر می شود. این سری از تی وی ها با توجه به اینکه تازه وارد بازار شده اند، قیمت تمام شده بالاتری نسبت به تلویزیون های معمولی دارند. اما قیمت آنها منطقی است، چون امکاناتی بسیار بیشتر از تلویزیون های دیگر، به کاربران ارائه می دهند.

 

ویژگی های تلویزیون هوشمند

یکی از مهم ترین ویژگی های تلویزیون هوشمند، که آن را از تلویزیون های عادی، متمایز می کند، اتصال به اینترنت است.

ویژگی های تلویزیون هوشمند

تلویزیون های هوشمند، سیستم عامل مخصوص به خود را دارند که امکان نصب نرم‌افزارهای مختلف را روی آنها فراهم می‌کند. سیستم عامل و ویژگی های تلویزیون هوشمند هر برند، با برندهای دیگر متفاوت است. شرکت‌های تولیدکننده آنها نیز، نرم‌افزارهای مخصوص خود را طراحی و ارائه می کنند و امکانات این دستگاه‌ها را افزایش می دهند. در سال‌های اخیر، شرکت‌های تولیدکننده این محصولات، به تنوع نرم‌افزارهای تلویزیون‌های خود، افزوده اند و این روند، با پیشرفت تکنولوژی، همچنان ادامه دارد. اما شما با توجه به نرم‌افزارهای موجود، می‌توانید انتظار داشته باشید، تلویزیون هوشمند شما، دارای امکاناتی مانند وب‌گردی و نمایش صفحات مختلف اینترنتی، امکان نصب نرم‌افزارهای مخصوص سیستم عامل تلویزیون، دانلود و اجرای بازی‌های مخصوص تلویزیون، امکان استفاده از سرویس‌های پخش آنلاین، مانند یوتیوب، آپارات، فیلیمو، نتفلیکس و برنامه های دیگر،  اجرای فایل‌های متنی مانند صفحات ورد و فایل‌های اکسل، اجرای نرم‌افزارهای تماس تصویری مانند اسکایپ با قابلیت دسترسی به وب من، دسترسی به اپلیکیشن آب و هوا، امکان پخش فیلم و تصاویر آنلاین، ضبط تصاویر در حال پخش، استفاده از رادیوهای اینترنتی، قابلیت جا به جایی در زمان یا Time Shifting برای بازیابی تصاویر پخش زنده، دسترسی به شبکه‌های اجتماعی روی تلویزیون، امکان انتقال بی‌سیم ویدیو و تصاویر از سایر دستگاه‌های الکترونیکی همچون موبایل یا تبلت، با پشتیبانی از استاندارد  DLNA، امکان دسترسی به کانال‌های اینترنتی IPTV، امکان اجرای دستورات صوتی کاربر، باشد.

 

 

رابط هوشمند تلویزیون

دسترسی به امکانات و  ویژگی های تلویزیون هوشمند، تنها با صفحه رابط هوشمند تلویزیون، ممکن است. کاربر با استفاده از رابط هوشمند، به بخش امکانات آنلاین تلویزیون، وارد می‌شود که در آنجا، همه امکانات و دسترسی‌های اینترنتی مختلف تلویزیون هوشمند، جمع شده‌اند. بنابراین، کاربر می‌تواند آیکون های برنامه های مختلف را جابه‌جا کند و از بین آنها، انتخاب کند. ضمن اینکه سیستم عامل مخصوص تلویزیون و طراحی رابط کاربری تلویزیون‌های هر برند، با برند های دیگر متفاوت است مانند تلویزیون‌های شرکت ال‌جی که از رابط هوشمند WebOS استفاده می کنند.

 

رابط هوشمند تلویزیون

 

ریموت کنترل تلویزیون هوشمند

یکی از ویژگی های تلویزون هوشمند، ریموت کنترل آن است. این کنترل ها، مانند ماوس، نشانگر متحرکی دارند که با تکان دادن ریموت کنترل توسط کاربر، جابه‌جا می‌شود. با توجه به این ویژگی، کاربر می‌تواند در زمان وب‌گردی، برای پخش ویدیوهای آنلاین و یا انتخاب برنامه های دیگر، به راحتی بین گزینه ‌ها و بخش ‌های مختلف صفحه جابه‌جا شود. همچنین، بعضی از ریموت کنترل ها، مجهز به دستیار صوتی هستند که در این صورت، کاربر تلویزیون، می‌تواند با دستورات صوتی، کارهایی مثل پخش ویدیو، باز کردن فایل، اجرای یک بازی یا یک نرم‌افزار را انجام دهد.

 

 

ریموت کنترل تلویزیون هوشمند

 


تشخیص smart tv ها از تلویزیون های عادی

دقت کنید که همه تلویزیون های هوشمند، نشانه های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری واضحی دارند. سازندگان تلویزیون‌های هوشمند، به جز برچسب زدن روی محصولات خود، هر جا که بتوانند، هوشمند بودن تلویزیون را، معرفی می‌کنند. علاوه بر این، در پشت تلویزیون‌های هوشمند، برای اتصال به اینترنت، درگاه کابل Lan وجود دارد که این پورت، مشخص و متفاوت از پورت‌ های دیگر است. ضمن اینکه ویژگی های تلویزیون هوشمند و منوی دستگاه، هوشمند بودن آن را نشان می دهد! بنابراین اگر تلویزیون شما هوشمند باشد، بعد از وارد شدن به منوی آن، باید با گزینه‌ هایی مانند پخش از روی آمازون پرایم، دسترسی به نتفلیکس، امکان اجرای نرم‌افزار اسکایپ، دانلود نرم‌افزار و امکاناتی مانند این، روبه‌رو شوید. همچنین در منوی تلویزیون، باید علامت وای فای وجود داشته باشد. اگر باز هم در هوشمند بودن تلویزیون خود شک داشتید، با جستجوی مدل آن در گوگل، از هوشمند بودن تلویزیون خود مطمئن شوید.

نظر خود را بنویسید