راه راه شدن پرینت یکی از آن دردسر ها است که اگر زمان کمی داشته باشید، شما را درمانده می کند! شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی بیشتر از هر وقت دیگری به پرینتر خود نیاز دارید، اتفاقات عجیب و غریب، شما را غافلگیر می کند! خطوط سیاه روی کاغذ چاپ یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای کاربران پرینتر اتفاق می افتد. مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری مانند اشتباه در تنظیمات چاپ، مرکب بی کیفیت و مشکلات کاغذ، از دلایل راه راه شدن پرینت کاغذ هستند. بنابراین اگر دل تان نمی خواهد تجربه راه راه شدن پرینت کاغذ را داشته باشید و از به وجود آمدن آن پیشگیری کنید، این مطلب را از دست ندهید.

 

مشاوران آنلاین زودکمک

 

راه راه شدن پرینت به چه صورتی مشاهده می شود؟

مشکل خطوط سیاه روی کاغذ چاپ به دو حالت خطوط عمودی و خطوط افقی اتفاق می افتد. اگر خطوط افقی و سفید باشند یا چاپ نشده باشند، به احتمال زیاد تونر کارتریج پرینتر رو به پایان است، در غیر این صورت، مشکل در اجزای مکانیکی پرینت مانند درام است. خطوط سفید عمودی نیز بیانگر مشکل در واحد القای تصویر است.

اگر راه راه شدن پرینت، به حالت خطوط افقی مشکی دیده شود، امکان دارد مشکل از رول ها و غلطک های مکانیسم پرینت باشد. در تمامی این موارد تمیز کردن پرینتر و اجزای آن، یا تعویض قطعات و برطرف کردن نشتی تونر می تواند کارساز باشد. برای حل این مشکل، تمیز کردن پرینتر و اجزای آن، اولین راه حل و تعویض قطعات و برطرف کردن نشتی تونر از دیگر روش های حل این مشکل هستند.

 

مشاوران آنلاین زودکمک

راه راه شدن پرینت یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای کاربران پرینتر اتفاق می افتد.

تعداد کاغذ های پرینتر

تعداد کاغذهای قرار گرفته در سینی پیش پا افتاده ترین چیزی است که معمولا به آن توجه نمی شود. برای حل این مشکل باید کاغذهای اضافی را خارج کرده و نحوه قرار گرفتن کاغذ در سینی چک کنید. اگر کاغذ ها، درست در سینی قرار داده نشود، مشکل راه راه شدن پرینت اتفاق می افتد.

نوع و کیفیت کاغذ مصرفی

گاهی علت راه راه شدن پرینت کاغذ، نوع کاغذ مصرفی است و ناسازگاری آنها با پرینتر است. بنابر این، هرگز چند نوع کاغذ مختلف را همزمان در سینی قرار ندهید. برای حل این مشکل، می توانید از دفترچه راهنمای پرینتر یا سایت سازنده آن کمک بگیرید و کاغذ مناسب با دستگاه را در آن قرار دهید.

 

 

بررسی کارتریج پرینتر

وقتی در کارکرد کارتریج اختلالی به وجود می آید، پرینتر علاوه بر راه راه شدن پرینت، دچار مشکلاتی دیگر می شود. مثلا قسمتی از متن یا تصاویر پرینت گرفته نمی شود یا صفحه به صورت خطوط مشکی چاپ می شود. برای حل این مشکل اول بررسی کنید که جوهر کارتریج تمام شده یا نه. اگر آن را تعویض کردید و باز هم با این مشکلات مواجه شدید، باید درام پرینتر را بررسی کنید که کثیف نباشد.

مسدود شدن پرینتر

این مشکل بیشتر در پرینترهای جوهر افشان اتفاق می افتد و اگر راهکار های قبلی را امتحان کردید و جواب نگرفتید، ممکن است یکی دیگر از قطعات دستگاه مشکل پیدا کرده باشد.

برای رفع مشکل راه راه شدن پرینت چه راهکار هایی وجود دارد؟

تمیز کردن شیشه دستگاه پرینتر، ساده ترین روش حل مشکل راه راه شدن پرینت است. البته رعایت چند نکته هنگام تمیز کردن بسیار مهم است. برای تمیز کردن شیشه، از مواد شوینده و پاک کننده مانند الکل، استون، آمونیاک و بنزین، استفاده نکنید. به جای این موارد، برای پاک کردن شیشه دستگاه پرینتر، از یک پارچه یا دستمال نم دار بدون پرز استفاده کنید و بعد از تمام شدن این مرحله، شیشه کاملا خشک کنید.

لکه هایی که روی شیشه خشک شده و چسبیده اند را به دقت و آرام با دست تان بخراشید و به صورت مرتب، تونرهای اضافی را خالی کنید. همچنین باید سینی کاغذ را تمیز کنید چون این قطعه جایگاه خوبی برای جمع شدن کثیفی ها است. حتی گاهی ممکن است خرده ریز و تکه های کاغذ در آن گیر کرده باشد که در این صورت باید قاب جلوی آن را باز کرده و آن را تمیز کنید.


خطوط سیاه روی کاغذ چاپ در هر دو طرف صفحه نشانه چیست؟

کاغذ درون پرینتر، به کمک غلتک ها و اغلب یک قطعه فیلم یا کمربند انتقال که نقش تسمه نقاله را بازی می‎ کند منتقل می‎ شود. راه راه شدن پرینت کاغذ زمانی می ‎افتد که غلتک ها یا کمربند انتقال داخل پرینتر، کثیف شده باشند یا با پودر تونر اضافی پوشیده ‎ شوند. به دنبال آن، هنگامی که کاغذ از داخل پرینتر عبور می‎کند، اثراتی در صفحه باقی می‎ گذارد که شامل راه راه شدن پرینت هم می شود.

 

 

وقتی خطوط سیاه روی کاغذ چاپ، در هر دو طرف کاغذ دیده شوند و اثرات یا لکه ‎ها در کل صفحه یا حتی در وسط قرار داشته باشند، باید به آسیب دیدن کمربند انتقال شک کنیم. همچنین اگر لکه های گرد و خاک یا تونر قدیمی روی یک غلتک یا کمربند انتقال چسبیده باشد، خط هایی در قسمت پایین کاغذ به جا می‎گذارد که به صورت راه راه شدن پرینت دیده می شوند.


حل مشکل راه راه شدن پرینت در هر دو صفحه

دستکش های پلاستیکی دست تان کنید و مقداری الکل ایزوپروپیل را روی یک برس نرم رنگ آمیزی بریزید و هر غلتک لاستیکی را که می‎توانید، بردارید و به آرامی آن را تمیز کنید. به کمک یک جاروبرقی، همه ذرات تونر را که داخل پرینتر پخش شده‎اند، از بین ببرید. سپس با یک پارچه‎ی بدون پرز، کمربند انتقال را به آرامی پاک کنید. اگر همه این موارد نتوانست مشکل راه راه شدن پرینت را حل کند، شاید مجبور شوید کمربند یا غلتک انتقال را تعویض کنید.

دقت کنید که برای انجام این کار، حتما دستکش داشته باشید و کمربند انتقال را با انگشتان خود تان لمس نکنید، چون ممکن است علامتی روی آن بجا بگذارید که موجب بروز مشکلات چاپی بیشتری ‎شود. بنابر این، اگر از توانایی خود تان برای انجام این کار مطمئن نیستید، آن را به یک تکنسین تعمیر پرینتر یا مرکز معتبر بسپارید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران