یکی از قطعاتی که به علت استهلاک بالا همواره در معرض آسیب و خرابی قرار دارد تاچ پد لپ تاپ می باشد . در صورت خرابی این قطعه دستگاه قادر به تخمین موقعیت انگشت کاربر و در نتیجه هدایت نشانگر موس و واکنش به لمس کاربر نخواهد بود که این امر مستلزم تعمیر تاچ پد لپ تاپ خواهد شد، این خرابی هم میتواند منشاء نرم افزاری و هم سخت افزاری داشته باشد ، بهترین استراتژی برای عیب یابی این قطعه این است که ابتدا تشخیص دهیم مشکل سخت افزاریست یا نرم افزاری و سپس رویکرد تعمیراتی برای تعمیر تاچ پد لپ تاپ را بر مبنای آن در نظر بگیریم.

ثبت سفارش آنلاین تعمیر تاچ پد لپ تاپ

برای تعمیر تاچ پد لپ تاپ به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر تاچ پد لپ تاپ را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، تاچ پد لپ تاپ خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات لپ تاپ، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

راه کارهای نرم افزاری تعمیر تاچ پد لپ تاپ

کار نکردن تاچ پد به دلیل هنگ کردن یا فریز شدن سیستم

اولین قدم برای تعمیر وتعویض تاچ پد لپ تاپ این است که مطمئن شوید سیستم هنگ یا اصطلاحا فریز نشده ، برای این کار ابتدا دکمه های کیبورد را فشار دهید. در صورتی که سیستم هیچ واکنشی نشان نداد متوجه می شویم که سیستم هنگ کرده و احتمالا مشکل با یک ریستارت ساده حل خواهد شد.

تعویض و تعمیر تاچ پد لپ تاپ

تعمیر تاچ پد لپ تاپ  از طریق بررسی فعال یا غیر فعال بودن تاچ پد

چک کردن فعال بودن تاچ پد از طریق دکمه های  F5یا F9 ، در بعضی از مواقع ممکن است تاچ پد دستگاه شما هیچ مشکلی نداشته باشد و صرفا در اثر فشردن غیر عمدی دکمه های ذکر شده ، تصادفا تاچ پد دستگاه را از کار انداخته باشید و اصلا نیازی به تعمیر یا تعویض تاچ پد لپ تاپ نداشته باشید!

از کار افتادن تاچ پد بر اثر ویروسی شدن سیستم

دیده شده بعضی از بدافزار ها عملکرد کیبورد ، تاچ پد و وب کم شما را هدف قرار می دهند، برای تعمیر تاچ پد لپ تاپ خود در این موارد اگر اخیرا نرم افزاری نصب کرده اید که باعث بروز چنین مشکلاتی شده آن را حذف کرده و از نصب بودن و به روز بودن آنتی ویروس دستگاه مطمئن شوید. همچین دستگاه را در حالت سیف مود توسط آنتی ویروس چک کنید.با از بین رفتن بد افزار مشکل تاچ پد هم رفع خواهد شد.

تعمیر تاچ پد لپ تاپ با بررسی اتصال لوازم جانبی

در بعضی از مواقع  اتصال لوازم جانبی از طریق پورت USB میتواند در عملکرد تاچ پد اختلال ایجاد کند ، برای تست این موضوع تمام لوازم جانبی را دستگاه جدا کرده و دستگاه را مجددا راه اندازی کنید. (ریستارت) بعد از بالا آمدن سیستم عامل به احتمال زیاد مشکل تاچ پد شما رفع شده و تعمیر تاچ پد لپ تاپ  شما به سادگی انجام می شود.

فعال و غیر فعال کردن از طریق Device Manager

یکی از ساده ترین راه های تعمیر تاچ پد لپ تاپ  این است که، با استفاده از یک موس می توانید وارد Device Manager شده و در لیست دیوایس ها تاچ پد را پیدا کرده و یکبار Disable  و مجددا Enable کنید.

رفع مشکل تاچ پد از طریق آپدیت درایور

در بعضی از موارد برای تعمیر تاچ پد لپ تاپ آپدیت درایور تاچ پد می تواند کارساز باشد ، برای اینکار وارد Device Manager شده سپس نام تاچ پد دستگاه را پیدا کرده و وارد تنظیمات آن شوید، سپس از سربرگ درایور گزینه بروزرسانی درایور را کلیک کنید ، حال دیسک درایورهای دستگاه را قرار داده و اگر درایور را از سایت سازنده دستگاه دانلود کرده اید مسیر آن را از طریق پنجره گفتگویی که باز شده انتخاب کنید و سپس بر روی نصب کلیک کنید و در نهایت سیستم را ریستارت کنید. اگر مشکل درایور تاچ پد بوده باشد با این کار احتمالا نتیجه دلخواه حاصل خواهد شد.

چک کردن وضعیت تاچ پد در بایوس لپ تاپ

یکی از راه های غیر معمول ولی موثر برای تعمیر تاچ پد لپ بدین صورت است ابتدا که سیستم را ریستارت کنید و سپس دکمه ای را که سازنده برای ورد به بایوس دستگاه درنظر گرفته بفرشارید تا وارد محیط بایوس شوید، از سربرگ دستگاههای جانبی تاچ پد را پیدا کنید و بررسی کنید که آیا تاچ پد دستگاه فعال است یا خیر, در صورت فعال نبود آن را فعال کنید و تنظیمات را ذخیره کرده و سیستم را ریستارت کنید.

نصب مجدد سیستم عامل

به عنوان آخرین سنگر نصب مجدد سیستم عامل می تواند راه حل نهایی تعمیر تاچ پد لپ تاپ  شما باشد.

چه زمانی تعویض تاچ پد لپ تاپ ضروریست ؟

در صورتی که هیچ یک از موارد ذکر شده مشکل تاچ پد شما را رفع نکرد باید دستگاه را برای تعمیر نزد نمایندگی تعمیر لپ تاپ زودکمک ببرید، در صورتی که آسیب به تاچ پد جزئی باشد ممکن است تعمیر تاچ پد لپ تاپ  شما ممکن باشد و در غیر این صورت تعویض تاچ پد لپ تاپ تنها راه حل خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران