تعمیر کندانسور یخچال، که یکی از مهم ترین قطعات یخچال به شمار می آید، باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. کندانسورها انواع مختلفی دارند و در صورت خراب شدن این قطعات، دمای داخل یخچال افزایش می یابد. اگر این مشکل ادامه دار شود، گرم شدن هوای داخل یخچال، باعث فاسد شدن و پوسیدگی مواد غذایی و خوراکی داخل آن می شود. خراب شدن کندانسور با نشانه های واضحی همراه است که با مشاهده آنها، فورا باید برای تعمیر کندانسور یخچال خود اقدام کنید. ما هم در این مطلب، به انواع نشانه های خرابی این قطعه و نحوه تعمیر رادیاتور خنک کننده یخچال پرداخته ایم تا اگر با چنین مشکلی در یخچال خود مواجه شدید، بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

ثبت سفارش آنلاین تعمیر کندانسور یخچال

برای تعمیر کندانسور یخچال به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر کندانسور یخچال را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، کندانسور یخچال خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات لوازم خانگی، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

 

کندانسور از اجزای بیرونی یخچال است و نقش انتقال گرمای تولید شده در چرخه های اواپراتور را بر عهده دارد. شاید شما هم این اجزا را دیده باشید که به صورت سیم پیچی هایی در پشت یخچال قرار گرفته اند. این قطعات گاهی ممکن است در اثر نشتی و یا کثیفی بیش از حد، به تعمیر کندانسور یخچال یا تعویض نیاز پیدا کنند. چون به مرور زمان و استفاده طولانی مدت از یخچال، این لوله های پیچ در پیچ، در اثر عواملی مانند کثیفی، گرد و غبار، خاک و آسیب های فیزیکی ممکن است خراب شوند و به تعمیر رادیاتور خنک کننده یخچال منجر شوند. نشانه هایی مانند سرد بودن لوله های کندانسور، خنک نشدن یخچال، نشتی یخچال، خراب شدن فن یخچال، زنگ زدن لوله های کندانسور و چند برابر شدن هزینه قبض برق خانه، از نشانه های خرابی کندانسور هستند که در این مطلب، درباره آنها و نحوه تعمیر این قطعه توضیح می دهیم. توجه کنید که با مشاهده این علائم، باید برای تعمیر رادیاتور خنک کننده یخچال خود اقدام کنید.

تعمیر کندانسور یخچال

تعمیر کندانسور یخچال، که یکی از مهم ترین قطعات یخچال به شمار می آید، باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

سرد بودن لوله های کندانسور

لوله های کندانسور وظیفه دارند حرارت را انتقال دهند و در صورت کارکرد درست، باید گرم باشند تا فرآیند جذب گرما از بخار، چگالی سازی، فشرده سازی مبرد و بازگشت دوباره به اواپراتور را به شکل درست انجام دهند. بنابراین، اگر این لوله ها سرد باشند، به این معنی است که خنک کردن یخچال به خوبی انجام نمی شود و دز این شرایط، شما باید برای تعمیر کندانسور یخچال اقدام کنید.


خنک نشدن یخچال

یکی از نشانه های خرابی کندانسور، پوشیده شدن آن با گرد و خاک یا کثیفی است که باعث می شود یخچال شما به درستی خنک نشود. البته خنک نشدن یخچال می تواند به دلیل عواملی مانند بسته نبودن درب، مشکلات کمپرسور و موارد دیگر نیز اتفاق بیفتد.

خنک نشدن یخچال


نشتی یخچال

نشتی یخچال یکی از مواردی است که به وضوح می توانید آن را ببینید و مطمئن شوید که یک جای کار یخچال می لنگد! خنک کردن یخچال به این صورت انجام می شود که مبرد از لوله های نازک کندانسور عبور می کند و با آزاد کردن گرما، دوباره به اواپراتور باز می گردد. با تکرار این فرایند به طور متوالی، یخچال شما خنک می ماند. اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل آسیب این لوله ها یا فرسودگی آنها، با نشتی یخچال مواجه شوید و در این حالت، کل فرآیند آزاد سازی گرما و خنک کردن آن دچار مشکل می شود. در این مواقع باید فورا برای تعمیر کندانسور یخچال خود اقدام کنید. چون این نشتی می تواند منجر به خراب شدن موتور یا کمپرسور یخچال شود.


خراب شدن فن یخچال

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث تعمیر کندانسور یخچال شود، خراب شدن فن آن است. فن کندانسور، درست در پشت یخچال شما، قرار گرفته است و با بیرون دادن گرما، به از بین رفتن گرمای آزاد شده از لوله های کندانسور کمک می کند. همچنین این فن به جریان هوای یخچال نیز کمک می کند. به همین دلیل، خرابی این قطعه، می تواند باعث پارگی تسمه فن، مشکلات موتور و قطع شدن اتصال سیم های الکتریکی شود.

خراب شدن فن یخچال


زنگ زدن لوله های کندانسور

لوله های کندانسور، بعد از مدتی، ممکن است به دلیل نشتی آب، کثیفی بیش از حد، قرارگیری در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر زنگ بزنند. در این شرایط، این لوله ها توانایی انتقال گرما را تا حد زیادی از دست می دهند. در این شرایط باید حتما برای تعمیر کندانسور یخچال، اقدام شود.


چند برابر شدن هزینه قبض برق خانه

زمانی که عملکرد کندانسور دچار مشکل می شود، هوای سرد از یخچال خارج می شود و به تدریج هوای گرم جای آن را می گیرد. به دنبال این اتفاق و در صورت عدم تعمیر کندانسور یخچال، کمپرسور برای جبران سرمای خارج شده، تلاش می کند تا هوای سرد بیشتری تولید کند. همین مورد باعث افزایش کارکرد کمپرسور و همچنین افزایش هزینه های پرداختی بیشتر در قبض برق خانه می شود. علاوه بر این، ممکن است به دلیل کارکرد بیش از حد کمپرسور، این قطعه نیز خراب شود و هزینه هنگفتی روی دست شما بگذارد!

چند برابر شدن هزینه قبض برق خانه


نحوه تعمیر کندانسور

پاک کردن گرد و غبار از لوله های کندانسور، یکی از بهترین راه های جلوگیری از خراب شدن و تعمیر کندانسور یخچال است. چون، اگر این لوله ها سوراخ شده باشند یا زنگ زده باشند، تنها راه حل شما تعمیر کندانسور یخچال خواهد بود. در این شرایط نیز، باید به یک کارشناس متخصص مراجعه کنید تا محل نشتی را پیدا کند و فورا برای تعمیر این لوله های فلزی اقدام کند. برای پاک کردن کندانسور یخچال، پیش از هر کاری باید آن را از برق بکشید و چند دقیقه صبر کنید. کندانسور در بیشتر مدل ها، در زیر یا پشت یخچال قرار گرفته است. محفظه آن را بردارید و با استفاده از یک جارو برقی، با دقت لوله های کندانسور را تمیز کنید. سپس، با استفاده از یک مسواک، آلودگی هایی را که با جاروبرقی از بین نرفته اند را پاک کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران