تعمیر اسپیکر لپ تاپ زمانی انجام می شود که، اسپیکر لپ تاپ شما ناگهان از کار افتاده است و صدایی پخش نمی کند یا کیفیت صدای قبل را ندارد، در ابتدا عکس العمل صحیح شما می تواند لپ تاپ را از بروز مشکلات جدی تر نجات دهد. نشانه خراب شدن بلندگوی لپ تاپ، خس خس کردن و بی کیفیت شدن صدا و قطع شدن کامل آن است. بسته به مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری بلندگو، امکان تعمیر اسپیکر لپ تاپ وجود دارد. بنابراین، ما در این مقاله، به دلایل خراب شدن اسپیکر لپ تاپ و تعمیر اسپیکر لپ تاپ  آن خواهیم پرداخت.

تعمیر اسپیکر لپ تاپ

پیش از اقدام به تعویض اسپیکر لپ تاپ، توصیه می شود بخش نرم افزاری مرتبط با اسپیکر به دقت بررسی شود.


ثبت سفارش آنلاین تعمیر تعمیر اسپیکر لپ تاپ

برای تعمیر اسپیکر لپ تاپ به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر اسپیکر لپ تاپ را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، اسپیکر لپ تاپ خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات لپ تاپ، تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

 دلایل تعمیر اسپیکر لپ تاپ

اصلی ترین و بارز ترین نشانه خرابی اسپیکر لپ تاپ، قطع صدای خروجی آن است. قطعی صدا، همیشه به خرابی و ناکارآمدی اسپیکر مربوط نیست و گاهی شل شدن سوکت، خرابی کارت صدا یا نصب نبودن درایور، باعث بروز این مشکل می شود.

ایجاد تغییر و بهم ریختگی تنظیمات اسپیکر لپ تاپ، کثیف شدن منافذ اسپیکر لپ تاپ و تجمع گرد و غبار در آن، قرار گرفتن اسپیکر در معرض آب و سایر مایعات، وارد شدن ضربه ی محکم به لپ تاپ و اسپیکر آن، استفاده از قطعات بی کیفیت در مراحل تعمیر لپ تاپ، بروز اختلالات در نرم افزار لپ تاپ و معیوب بودن کارت صدای لپ تاپ همه از دلایل خراب شدن بلندگوی لپ تاپ هستند.

به هر صورت، برای تعمیر اسپیکر لپ تاپ، ابتدا باید عیب یابی انجام شود. حتی در بسیاری از موارد، شما می توانید دست به کار شوید و با انجام روش هایی که در ادامه مقاله معرفی می کنیم، مشکل اسپیکر را حل کنید.

عدم وجود صدا در لپ تاپ

اگر صدای غیر طبیعی، گنگ و نامفهوم در اسپیکر و هدفون، نظر شما را جلب کرد، ابتدا به دنبال مشکلات نرم افزاری باشید. در این مواقع، به احتمال زیاد، کارت صدا خراب شده است. پس برای تعمیر اسپیکر لپ تاپ، باید نرم افزار کارت صدا را دوباره نصب کنید.در صورتی که مشکل باز هم ادامه پیدا کرد، سیستم عامل قبلی را حذف کنید و ویندوز جدید نصب کنید.

مشاوره آنلاین قطعات لپ تاپ زودکمکبیشتر بخوانیم : بالا نیامدن ویندوز لپ تاپ 

عدم وجود صدا در لپ تاپ

معیوب بودن کارت صدا

اگر نصب دوباره نرم افزار ها، مشکل را حل نکرد و صدای خش خش و ترق ترق همچنان ادامه داشت، به احتمال زیاد، کارت صدای سیستم خراب شده است. در صورتی که لپ تاپ شما دارای شکاف آزاد Mini PCI باشد، می توانید یک کارت صدای جداگانه، بر روی آن نصب کنید یا از کارت صدای خارجی استفاده کنید تا شاید مشکل خراب شدن بلندگوی لپ تاپ شما حل شود.

 

معیوب بودن کارت صدا

تست اسپیکر با میکروفون

تست کردن اسپیکر با هدفون استریو، یکی از روش های پی بردن به مشکل اسپیکر است. اگر یکی از گوشی ها، صدای طبیعی داشت، خیالتان راحت باشد؛ چون برد صوتی سالم است! در این صورت، تنها یکی از بلندگوها مشکل دارد که در این مرحله، باید تعمیر اسپیکر لپ تاپ را به دست کاردان بسپارید.

با خوندن مقاله علت روشن نشدن لپ تاپ با زودکمک همراه باش ! 😉

تست اسپیکر با میکروفون

خراب بودن یکی از اسپیکرها

در هنگام پخش یک فایل صوتی، هدفون استریو را به آن وصل کنید تا اگر یکی از اسپیکرها خراب شده است، مشخص و تعویض شود.

خراب بودن یکی از اسپیکرها

به هم خوردن تنظیمات لپ تاپ

گاهی توازن صدا به هم می خورد و ممکن است یکی از اسپیکر ها، در تنظیمات، هنوز خاموش باشد. همچنین امکان دارد، توازن صدا، به سمت یکی از اسپیکر ها متمایل شده باشد و دیگری را قطع کند. بنابراین باید تنظیمات صدا را بررسی کنید و در صورت لزوم، تعمیر اسپیکر لپ تاپ را به یک تکنسین واگذار کنید.

به هم خوردن تنظیمات لپ تاپ

خش خش صدای اسپیکر لپ تاپ

یکی دیگر از موارد دیگر برای خرابی اسپیکر، وجود خش خش در صدای آن است. در چنین شرایطی نویز و صدای خش خش مانع از شنیده شدن صدای اصلی سیستم می شود و بسیار آزاردهنده است بهترین روش برای رفع این مشکل در این موارد ترمیم یا تعویض بلندگو است، اما راه حل های دیگری هم وجود دارند.

به طور مثال می توان تنظیمات صدا را اصلاح نمود زیرا گاهی ایراد مربوط به این بخش است. اما اگر اطمینان دارید که تنظیمات و بخش های نرم افزاری هیچ ایرادی ندارند و مشکل از خود اسپیکر است، بهتر است از یک تعمیرکار برای عیب یابی و تعمیر یا تعویض اسپیکر لپ تاپ کمک بگیرید.

ضرورت تعویض به جای تعمیر اسپیکر لپ تاپ

در صورتی که کارشناس تعمیر لپ تاپ، به این نتیجه برسند که امکان تعمیر وجود ندارد، اسپیکر معیوب با یک نمونه اورجینال و شرکتی تعویض می‌شود. خوشبختانه خدمات تعمیر و تعویض اسپیکر لپ تاپ، هزینه بالایی ندارد و در صورت نیاز با صرف هزینه کم می‌توان آن را انجام داد. اما پیش از اقدام به تعویض اسپیکر لپ تاپ، توصیه می کنیم بخش نرم افزاری مرتبط با اسپیکر به دقت بررسی شود.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران