اگر اطلاعات شما از موبایل، هارد اکسترنال، لپ تاپ یا هرنوع حافظه دیگری حذف شده است، زودکمک برای ریکاوری آنها به شکل تخصصی در کنارتان است. بازیابی اطلاعات حوزه ای بسیار مهم، حساس و تخصصی است. بروز یک اشتباه کوچک در مراحل ریکاوری حافظه های جانبی می تواند به قیمت از دست دادن محتوا و یا حتی خرابی حافظه مورد نظر تمام شود. در حالی که بسیاری تصور می کنند به راحتی می توانند از نرم افزارهای ریکاوری استفاده کنند، عملا به هارد و حافظه ها آسیب می رسانند.

بازیابی اطلاعات

ثبت سفارش آنلاین بازیابی اطلاعات

برای بازیابی اطلاعات به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست بازیابی اطلاعات را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید.

سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، بازیابی اطلاعات را توسط مجرب ترین تکنسین های بازیابی اطلاعات، تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

بازیابی اطلاعات انواع هارد

در زودکمک هیچ محدودیتی برای مدل هارد وجود ندارد و بازیابی اطلاعات انواع هارد در این مجموعه انجام می شود. چه هاردهای اینترنال (هارد دیسک لپ تاپ و کامپیوتر و ...) و چه هاردهای اکسترنال یا پرتابل را می توانید در بزرگ ترین سامانه تعمیرات کشور، ریکاوری کنید.

برای بازیابی اطلاعات هارد در کارگاه های زودکمک، از دستگاه های پیشرفته ای همچون pc3000 استفاده می شود و جراحی هارد در کلین روم های مخصوص انجام می گردد. اگر نیاز به استفاده از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات باشد، نمونه هایی انتخاب می شوند که بهترین قابلیت ها را داشته باشند و بتوان با آنها بیشترین حجم اطلاعات و دیتاها را ریکاوری کرد.

بازیابی اطلاعات هارد اینترنال

اگر اطلاعاتی که در لپ تاپ یا کامپیوتر ذخیره کرده اید به هر دلیلی فرمت شده اند، کافی است با زودکمک در ارتباط باشید. مهندسین ریکاوری در این مجموعه، فرایند بازیابی اطلاعات هارد اینترنال را متناسب با نوع دستگاه و ساختار و ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری آن انجام می دهند.

روند ریکاوری هارد سیستم های مک و ویندوز هم به شکل متفاوت و با در نظر گرفتن تفاوت های موجود در این دو سیستم عامل انجام می شود. زودکمک کنار شماست تا در صورت ویروسی شدن سیستم یا حذف اطلاعات به هر دلیل دیگری، با انجام درست و حرفه ای پروسه ریکاوری، امکان دسترسی به فایل های مورد نظرتان را برای شما فراهم سازد.

ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال

وای از روزی که محتوای ذخیره شده در هارد اکسترنال فرمت شود! حجم قابل توجهی فیلم، عکس، موسیقی و یا حتی اطلاعات و فایل های محرمانه که احتمالا نسخه دیگری هم از آنها ندارید. اما زودکمک اینحاست تا نگرانی شما را برطرف کند. اگر ریکاوری هارد اکسترنال خود را به همکاران ما سپرده اید، منتظر بازگشت فایل های خود باشید.

تیم مجرب زودکمک سالها در حوزه بازیابی اطلاعات فعالیت کرده اند و حساسیت ها و نکات کلیدی این بخش را به خوبی می شناسند. بنابراین می توانند با استفاده از تکنیک ها، ابزارها و برنامه های پیشرفته و جدید، حجم قابل توجهی از اطلاعات هارد اکسترنال شما را بازیابی کنند.

بیشتر بخوانید : تعمیر هارد اکسترنال

بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده

در این مقاله می خواهیم به معرفی روش های بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده بپردازیم. هارد دیسک بخش مهمی از لپ تاپ است که اطلاعات مهم شما بر روی این بخش ذخیره می شود و ممکن است که با ضربه وارد شدن به هارد دیسک یا لپ تاپ اطلاعات شما از روی هارد دیسک پاک شده و یا به راحتی در دسترس قرار نگیرند.

بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

بازیابی اطلاعات هارد سوخته علاوه بر مهارت در حوزه ریکاوری، به تخصص سخت افزاری و مهارت تعمیرات هارد هم نیاز دارد. البته خود هارد نمیسوزد و منظور از سوختن هارد، سوختن قطعات آن است. در این شرایط معمولا روند کپی شدن اطلاعات بسیار طولانی می شود و بعضا اطلاعات به طور کلی از دسترس خارج می شوند.

بسیار مهم است که ریکاوری هارد سوخته با دقت و مهارت انجام شده و این قطعه به درستی تعمیر شود. پس از تعمیر هارد سوخته و تعمیر یا تعویض اجزای آسیب دیده آن در کارگاه های تخصصی زودکمک، پروسه ریکاوری هم با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته انجام می شود. به این ترتیب می توانید ضمن دسترسی مجدد به اطلاعات خود از آنها استفاده کنید.

بازیابی اطلاعات فلش

اگر محتوای فلش مموری خود را از دست داده و یا به آن دسترسی ندارید، زودکمک مشکل را حل می کند. بازیابی اطلاعات فلش به مراتب ساده تر از ریکاوری هارد است و معمولا با نرم افزارهای این حوزه انجام می شود.

البته این کار توسط تکنسین ها و مهندسین مجرب ریکاوری انجام می شود و هرگونه آسیب دیدگی فیزیکالی فلش هم عیب یابی و برطرف می گردد. ریکاوری اطلاعات فلش در زودکمک محدود به برند و مدل خاصی نیست و خدمات ما انواع فلش های برندهای مختلف را تحت پوشش دارد.

 

ریکاوری اطلاعات انواع هارد

بازیابی اطلاعات رم

انواع رم دوربین، گوشی و ... هم در مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات، ریکاوری می شوند. اگر عکاس یا فیلمبردار هستید و حاصل زحماتتان در یک پروژه عکاسی از دسترس خارج شده است، از طریق وب سایت رسمی زودکمک، درخواست بازیابی اطلاعات رم را ثبت کنید. تخصص، مهارت و حس مسئولیت پذیری و تعهد تکنسین های ما در نهایت فایل های رم را به شما باز می گرداند.

همچنین در صورتی که رم گوشی شما به هر دلیلی فرمت شده و اطلاعات پاک شده اند، کافی است رم را بیرون آورده و به دست کارشناسان بازیابی اطلاعات زودکمک برسانید. همکاران ما با استفاده از برنامه های تخصصی، اطلاعات را بازیابی می کنند تا نگرانی بابت حذف شدن آنها نداشته باشید.

بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر

یکی دیگر از اقداماتی که زودکمک در بخش بازیابی اطلاعات انجام می دهد، ریکاوری هارد کامپیوتر است. بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر در کارگاه های تخصصی انجام می شود تا هیچ گونه آسیبی به دستگاه وارد نشده و بیشترین حجم اطلاعت در دسترس کاربر قرار بگیرد. همچنین چنانچه آسیب دیدگی فیزیکی در هارد مشاهده شود، این مسئله در واحد تعمیرات هارد بررسی شده و اقدامات لازم برای ترمیم این قطعه انجام می گردد.

 بیشتر بخوانید : تعمیر هارد اینترنال

ریکاوری اطلاعات لپ تاپ

زودکمک حتی برای ریکاوری اطلاعات لپ تاپ هم کنار شماست. مهم نیست که لپ تاپ شما ویندوزی باشد یا از سیستم های مک استفاده کنید. تیم بازیابی اطلاعات در سامانه جامع زودکمک، هرگونه اقدام مورد نیاز برای بازیابی اطلاعات فرمت شده لپ تاپ را به صورت حرفه ای انجام می دهند.

اگر نیاز به استفاده از نرم افزارهای ریکاوری باشد، همکاران ما از جدیدترین برنامه ها و متدها استفاده می کنند. در صورت نیاز به دستگاه ها و تجهیزات دیگر هم مشکل یا محدودیتی وجود ندارد؛ زودکمک به آخرین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه بازیابی اطلاعات مجهز شده است.

هزینه ی بازیابی اطلاعات

پیش از انجام مراحل بازیابی اطلاعات در زودکمک، هزینه ریکاوری به شما اعلام می شود. روال کار به این صورت است که تکنسین هارد یا هر نوع حافظه دیگر را بررسی می کند. باتوجه به میزان اطلاعات حذف شده و روش های مورد استفاده برای ریکاوری اطلاعات هزینه ی بازیابی اطلاعات تایین می شود.

اگر در طول اجرای مراحل بازیابی اطلاعات مشخص شود که آسیب دیدگی خاصی وجود دارد یا نیاز به اقدامات تخصصی تر یا استفاده از تجهیزات ویژه تر است، هماهنگی های لازم با شما انجام شده و هزینه نهایی تغییر می کند.

بازیابی اطلاعات NAS یا SAN

SAN و NAS، دو روش ذخیره سازی شبکه ای هستند که از جمله امن ترین روش ها شناخته می شوند. با این حال امکان از دست رفتن اطلاعات در این دو شکل هم وجود دارد.

  • در مدل NAS، کامپیوتر به شبکه وصل می شود و فایل ها و اطلاعات را برای سایر کامپیوترهای حاضر در شبکه ارسال می کند.

  • در مدل SAN، یک شبکه اختصاصی وجود دارد که برای ذخیره سازی، فضایی در مرکز داده در اختیار سرور قرار می دهد.

اگر از این مدل ها برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده می کنید و حالا به مشکل برخورد کرده اید، کافی است با ما تماس بگیرید و برای حل آن از تکنسین های واحد بازیابی اطلاعات کمک بگیرید.

بازیابی اطلاعات NAS یا SAN

استفاده از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات

نرم افزارهای بازیابی اطلاعات یکی از راهکارهای مهم و کارآمد برای بازیابی اطلاعات هستند. این نرم افزارها به کاربران اجازه می‌دهند تا از روی داده‌های پاک شده، فایل‌های حذف شده یا حتی از دست رفته را بازیابی کنند.

به طور کلی، این نرم افزارها می‌توانند به صورت خودکار و یا دستی با استفاده از الگوریتم‌های خاصی که برای هر نوع فایل تعریف شده‌اند، اطلاعات را بازیابی کنند. با توجه به اینکه بازیابی اطلاعات برای رسیدگی به شکایات، پشتیبانی از سیستم‌های شرکتی و یا حتی بازیابی فایل‌های شخصی برای بسیاری از کاربران از اهمیت بالایی برخوردارند، استفاده از این نرم افزارها ارزشمند و ضروری به نظر می‌رسد.

بازیابی اطلاعات گوشی های هوشمند

بازیابی اطلاعات گوشی های هوشمند، فرآیندی است که در صورت از دست رفتن اطلاعات مهم و حساسی که در داخل گوشی ذخیره شده است، بسیار اهمیت دارد. این فرآیند به وسیله نرم افزارهایی که بر روی کامپیوتر قرار می‌گیرند انجام می‌شود و با استفاده از آن می‌توان اطلاعاتی چون عکس‌ها، پیامک‌ها، مخاطبین، فایل‌ها و... را از گوشی بازیابی کرد.

از جمله دلایلی که باعث از دست رفتن اطلاعات می‌شوند، اشتباهات کاربران، مشکل در سیستم عامل، حمله ویروس‌ها و... می‌باشند. بنابراین، در صورتی که به هر دلیلی از داده‌های مهم خود در گوشی دسترسی ندارید، بازیابی اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا از دست رفتن این اطلاعات جلوگیری کنید.

نقش بازیابی اطلاعات در برنامه های پشتیبان گیری

در برنامه‌های پشتیبان‌گیری، بازیابی اطلاعات یکی از مهمترین وظایف است. برنامه‌های پشتیبان‌گیری از اطلاعات مهم و حساس کاربران به صورت منظم نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند تا در صورت نیاز به بازیابی آنها، بتوان به سادگی داده‌های مورد نظر را بازیابی کرد.

علاوه بر این، این برنامه‌ها معمولاً از قابلیت‌هایی مانند زمانبندی خودکار و تهیه بکاپ در فضای ابری هم پشتیبانی می‌کنند تا برای کاربرانی که به دلایل مختلف از دسترسی به داده‌هایشان دچار مشکل شده‌اند، فرصتی برای بازیابی داده‌های خود ارائه کنند. از این رو، بازیابی اطلاعات در برنامه‌های پشتیبان‌گیری دارای اهمیت بسیار بالایی است.

تاثیر ویروس های کامپیوتری بر بازیابی اطلاعات

ویروس‌های کامپیوتری می‌توانند بر بازیابی اطلاعات تاثیر زیادی داشته باشند. در صورتی که فایل‌های مهم و حیاتی شما توسط ویروس‌ها آلوده شده باشند، ممکن است بازیابی آن‌ها به شدت دشوار شود و در برخی موارد اصلا ممکن نباشد. ویروس‌هایی که از روش‌های رمزگذاری برای آلوده کردن فایل‌های شما استفاده می‌کنند، همچنین می‌توانند باعث ایجاد مشکلات جدی در بازیابی اطلاعات شوند.

بنابراین، برای جلوگیری از این مشکلات، پیشنهاد می‌شود که فایل های مهم خود را به طور منظم پشتیبان گیری کنید و همچنین از نرم‌افزارهای ضد ویروس قدرتمند و به‌روز استفاده کنید.

بازیابی اطلاعات لپ تاپ

مشکلات به وجود آمده برای هارد دیسک پس از ضربه

قبل از اینکه بخواهیم به روش های بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده بپردازیم بهتر است بدانیم بعد از اینکه به یک هارد دیسک ضربه وارد شد چه اتفاقی برای آن می افتد زیرا داشتن این آگاهی به شما کمک می کند تا بدانید چه حد از اطلاعات را می توان بازیابی کرد و از چه روشی باید برای بازیابی آنها استفاده کرد.

در اثر ضربه مشکلات زیر برای هارد دیسک به وجود می آید:

خراب شدن هد هارد

هد هارد در اثر ضربه وارد شدن ممکن است که شکسته شود و یا ضعیف شده و بعد از مدتی بسوزد.

خراب شدن موتور

گاهی در اثر ضربه ی وارد شده به هارد ممکن است که موتور هارد دچار خرابی شود و که در این صورت بازیابی اطلاعات کمی مشکل تر است.

خراشیده شدن پلاتر

گاهی در اثر ضربه ممکن است که هد هارد دیسک با پلاتر آن برخورد کند این برخورد می تواند یک خراش کوچک یا بزرگ بر روی پلاتر ایجاد کند و یا ممکن است که این ضربه باعث شود تا هد هارد دیسک روی پلاتر گیر کند.در هر صورت با توجه به شدت ضربه ی وارد شده به هارد دیسک و آسیبی که ممکن است در اثر این ضربه هد به پلاتر وارد کند،میزان بازیابی اطلاعات نیز متغیر است.

شنیده شدن صداهای نامتعارف از هارد دیسک

مورد بعدی که برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده باید به آن توجه کنیم،شنیدن صداهای نامتعارف از هارد است.که این صداها به صورت زیر هستند:

1.شنیدن صدای بوق از هارد

شنیدن صدای بیپ یا بوق از هارد دیسک به این معنا است که موتور اسپیندل هارد دیسک به خوبی کار نمی کند و همین امر نیز ممکن است باعث شود تا هد هارد دیسک با پلاتر آن برخورد کند.

2.شنیدن صدای کلیک از هارد

شنیدن صدای کلیک از هارد دیسک به این معناست که بازوی محرک هارد به جایی برخورد کرده است.

3.شنیدن صدای غژغژ

این صدا یعنی اینکه هد هارد دیسک به طور مستقیم با پلاتر آن برخورد کرده است.

روش های ریکاوری اطلاعات هارد ضربه خورده

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد روش های مختلفی برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده وجود دارد.البته باید توجه داشته باشید که تشخیص استفاده از هر کدام این روش ها باید توسط یک تکنسین ماهر در این زمینه انجام گیرد؛همچنین این تکنسین باید لوازم خاصی که برای باز کردن و بازیابی هارد دیسک مورد نیاز است را داشته باشد.

این روش های بازیابی اطلاعات عبارتند از:

  • استفاده از clean room

  • تمیز کردن پلاتر از گرد و غبار

  • تمیز کردن هدها

  • تغییر یا ترمیم VCM موتور هارد

  • تعویض موتور هارد دیسک خراب شده با یک موتور سالم

  • تعویض قوطی هارد دیسک و انتقال پلاترها به آن

  • تعمیر یا تعویض هدهای آسیب دیده

نکته: تمامی روش های بیان شده برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده،مربوط به هم هارد درون لپ تاپ یا سیستم ها است و هم مربوط به هارد اکسترنال های جدایی که کاربران برای ذخیره ی اطلاعات از آنها استفاده می کنند.

zdk-img-responsive

پرسش رایج کاربران از کارشناسان بازیابی اطلاعات زودکمک

آیا می توان از نرم افزارها برای ریکاوری اطلاعات استفاده کرد؟

نرم افزارهایی همچون recuva در حوزه بازیابی اطلاعات شناخته شده هستند. البته این برنامه ها برای بازیابی  اطلاعات مناسب هستند و برخی از کارشناسان نیز از آنها استفاده می کنند. اما کار کردن با این نرم افزارها نیاز به دانش فنی بالایی دارد.

کاربران عادی نمی توانند از این برنامه ها به شکل درست استفاده کنند و مراحل را به درستی طی کنند. در نتیجه به احتمال زیاد با اشتباه، مشکلات را بیشتر می کنند. از طرفی اگر هارد یا حافظه مورد نظر آسیب سخت افزاری دیده باشد، چنین برنامه هایی عملا کاربرد ندارند. بنابراین بهترین کار، مراجعه به مرکز بازیابی اطلاعات زود کمک است.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1401/08/08-16:45

سلام دوست عزیز، دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی دارد؛ جهت دریافت خدمات با شماره درج شده در سایت تماس گرفته و یا درخواست خود را به صورت آنلاین در سامانه زودکمک ثبت کنید. همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

فرحناز دانشور
1401/08/02-20:40

ححافظه گوشی بنده پاک شده و میخواهم عکس های گوشی بنده بازیابی شوند اگر امکان این کار هست لطفا با بنده تماس بگیرید