مشکلات دستگاه کپی، در همه دستگاه های فتوکپی، از هر برندی و با هر قابلیتی اتفاق می افتند. از دلایل بروز مشکلات دستگاه کپی، می توان به استفاده زیاد کاربران و دادن دستورات زیاد به آن، بدون در نظر گرفتن ظرفیت دستگاه، هستند. هرچقدر هم مدل دستگاه فتوکپی بالا باشد و ویژگی های زیادی داشته باشد، از خرابی در امان نیست. بنابراین، هنگام بروز خطا یا ایراد در عملکرد دستگاه، باید فورا برای رفع مشکلات دستگاه فتوکپی، اقدام کنید تا خسارت بیشتری به آن وارد نشود. ما در این مقاله، برخی از مشکلات دستگاه کپی را به شما معرفی کرده ایم تا علاوه بر آشنایی با آنها، اگر ایرادی در عملکرد دستگاه پیش آمد، بتوانید منشا آن را شناسایی کنید.

ثبت سفارش آنلاین رفع مشکلات دستگاه کپی

برای رفع مشکلات دستگاه کپی به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست رفع مشکلات دستگاه کپی را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، دستگاه کپی خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات دستگاه کپی، تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

ثبت درخواست رفع مشات دستگاه کپی به صورت تخصصی

بررسی مشکلات دستگاه کپی

اگر کاربر حرفه ای یا عادی دستگاه کپی، هستید، خوب است بدانید که بعضی از مشکلات دستگاه کپی، رایج هستند و هر زمان ممکن است اتفاق بیفتند. به همین دلیل، ما در این مقاله به بررسی مشکلات دستگاه کپی که شامل گیرکردن کاغذ در دستگاه فتوکپی، سیاه شدن برگه فتوکپی، کپی نگرفتن دستگاه، چاپ خط های بد شکل روی کاغذ فتوکپی، مشکل در فیوزینگ، خطای کارتریج یا تونر، صفحات چروک و تا خورده، برگه های فتوکپی بسیار روشن یا بسیار تیره و وجود نقاط مختلف بر روی صفحه فتوکپی، می شوند، پرداخته ایم.

 مشکلات دستگاه کپی

مشکلات دستگاه کپی، در همه دستگاه های فتوکپی، از هر برندی و با هر قابلیتی اتفاق می افتند.


گیرکردن کاغذ در دستگاه فتوکپی

گیرکردن کاغذ در دستگاه فتوکپی، یکی از رایج ترین مشکلات دستگاه کپی است که دلایل مختلفی دارد. استفاده از کاغذ نامناسب، بارگذاری نادرست کاغذ و موارد مشابه، از عوامل بروز این مشکلات هستند. این موارد باعث می شوند تا کشیدن کاغذ توسط دستگاه چاپ، به درستی انجام نشود و با گیر کردن کاغذ در دستگاه، روند کپی یا چاپ، به تاخیر بیفتد.

برای حل این مشکل، باید کاغذ گیر کرده را با دست جدا کنید یا اندازه‌ی کاغذ را چک کنید، کاغذ مناسب را در سینی قرار دهید یا تراز بندی کاغذ را درست کنید. حتی وجود گرد و غبار بر روی کاغذ نیز، ممکن است باعث بروز این ایراد شود. بنابراین، گردگیری های پی در پی و پاک کردن گرد و خاک از لاستیک‌ های گردان دستگاه کپی، در بهبود عملکرد دستگاه، بسیار موثر هستند و علاوه بر رفع مشکلات دستگاه فتوکپی، باعث می شوند، بروز این مشکلات، کمتر شوند.

گیرکردن کاغذ در دستگاه فتوکپی

سیاه شدن برگه فتوکپی

سیاه کپی گرفتن، یکی از مشکلات آزار دهنده دستگاه فتوکپی است و به دلایل مختلفی بروز می کند. عواملی مانند درست عمل نکردن پاک کن درام، معیوب بودن تونر کارتریج و پر شدن مخزن زائد تونر کارتریج، در بروز این مشکلات، تاثیر زیادی دارند. برای رفع این مورد از مشکلات دستگاه کپی، ابتدا دستگاه کپی را باز کنید، سپس اگر مشاهده کردید تونر روی دستگاه ریخته است، آن را تمیز کنید و تونر جدیدی روی آن نصب کنید. در غیر این صورت، ممکن است کار به جایی برسد که مجبور شوید درام دستگاه کپی را تعویض کنید.

کپی نگرفتن دستگاه کپی

ممکن است شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که با وجود روشن کردن دستگاه کپی، گذاشتن کاغذ و وارد کردن دستور کپی، باز هم دستگاه، کپی نمی‌‌گیرد. این مشکل می‌‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اشتباه ارسال کردن دستور کپی به دستگاه به دلیل تغییر اسم و عدم توجه به حالت‌‌ های پیش فرض دستگاه کپی، یکی از دلایل اصلی بروز این ایراد از مشکلات دستگاه کپی است. وصل نبودن دستگاه کپی نیز، دلیل دیگر بروز این خطا است که در این مورد، باید کابل‌ها و اتصالات دستگاه کپی بررسی شود. اگر، به هر دلیلی، دستگاه قادر به گرفتن کپی نباشد، رفع مشکلات دستگاه فتوکپی در این مورد، با راه ‌اندازی دوباره دستگاه، انجام می شود.

کپی نگرفتن دستگاه کپی

چاپ خطوط اضافه روی کاغذ فتوکپی

اگر بعد از چاپ فایل مورد نظر خود، متوجه وجود خط های بد شکل بر روی کاغذ کپی شدید، ممکن است به دلیل وجود مواد خارجی روی آیینه‌ها یا شیشه‌ اسکنر، ایراد در عملکرد قطعه توسعه‌دهنده یا یونیت دولوپر، خراش برداشتن استوانه داخل کارتریج تونر، نفوذ گرد و خاک به قطعات و بخش های داخلی دستگاه و بد کار کردن درام باشد. در صورت تکرار این مورد از مشکلات دستگاه کپی، باید فورا برای برطرف کردن آن اقدام کنید و دستگاه را به تعمیرکاران متخصص یا مراکز معتبر بسپارید.

چاپ خطوط اضافه روی کاغذ فتوکپی

مشکل در فیوزینگ

یکی دیگر از مشکلات دستگاه کپی، بروز اشکال در قطعه فیوزینگ است. بروز اشکال در فیوزینگ، غالباً نیاز به تعمیر و تعویض یکی از قطعات دستگاه کپی دارد. به همین دلیل، رفع مشکلات دستگاه فتوکپی و این ایراد، باید توسط تکنسین های متخصص انجام شود.

پیشنهاد سایت: تعمیر دستگاه کپی

خطای کارتریج یا تونر

کم شدن یا خالی شدن تونر، یکی از مهم ترین مشکلات دستگاه کپی است. در مواقعی که تونر کم یا خالی شود، به‌ سادگی می توان آن را پر یا تعویض کرد. اما اگر ایراد به وجود آمده، به دلیل کارکرد بد این قطعه باشد، باید برای برطرف کردن آن، اقدام کنید. بسته به شدت آسیب، این قطعه نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. بیشتر دستگاه‌ های کپی به تونر مخصوصی نیاز دارند. بنابراین، اگر از کارتریج نامناسب استفاده کنید، به کیفیت چاپ لطمه وارد می شود. در این صورت، بهتر است از کارتریج و تونرهای باکیفیت و سازگار با دستگاه کپی خود استفاده کنید.

صفحات چروک و تا خورده

خروج صفحات چروک و تا خورده از دیگر مشکلات دستگاه کپی است که بسیاری از کاربران، با آن مواجه شده اند. منشا این اشکالات، معمولا با مجموعه فیوز دستگاه مرتبط است. معمولا استفاده از برگه های مناسب، رعایت تمام نکات چاپ و بررسی خروجی دستگاه کپی، باعث حل شدن این مشکل می شود. اما اگر، با رعایت این موارد، همچنان برگ های چاپ دستگاه، چروک و تاخورده است، باید برای رفع مشکلات دستگاه فتوکپی، قطعه مرتبط، غلتک های خوراک و مجموعه فیوز را تعویض کنید.

صفحات چروک و تا خورده

بیشتر بخوانیم : ارور خالی بودن کارتریج

برگه های فتوکپی بسیار روشن یا بسیار تیره

خروجیِ دستگاه های کپی های، گاهی بسیار روشن یا گاهی بسیار تیره است. این مورد از رایج ترین مشکلات دستگاه کپی است که معمولا به دلیل عدم توازن کنترل تراکم روی کپی کننده، اتفاق می افتد. در صورتی‌ که تنظیمات قبلی دستگاه، تغییر کرده باشند، تصاویر بعدی فتوکپی، بسیار روشن یا بسیار تاریک می شوند.

بنابراین، برای حل مشکلات دستگاه فتوکپی و این ایراد، باید تنظیم مجدد سطوح تراکم را انجام دهید. البته بروز این مشکل می تواند به دلیل پایان یافتن عمر درام یا بد بودن تونر دستگاه نیز باشد. استفاده از تونرهای بی‌کیفیت، یکی از دلایل مهم بروز این ایراد است. برای رفع این اشکال،  باید به مراکز معتبر یا تکنسین های متخصص مراجعه کنید یا می توانید از قطعات جایگزین استفاده کنید.

برگه های فتوکپی بسیار روشن یا بسیار تیره

وجود نقاط مختلف بر روی صفحه فتوکپی

وجود نقاط مختلف بر روی صفحه فتوکپی، از شایع ترین مشکلات دستگاه کپی است که به دو صورت اتفاق می افتد. در حالت اول، تمرکز نقاط در یک مکان از برگه فتوکپی است که احتمالاً ناشی از لکه یا گرد و غبار روی شیشه یا آینه کپی است.

مطالعه این مقاله می تواند برای شما مفید باشد: کاغذ مناسب دستگاه کپی

این مشکل با پاک کردن درست آینه ها و شیشه اسکن برطرف می‌شود. حالت دوم، پراکندگی نقاط است؛ یعنی نقاطی با آرایش تصادفی، روی کاغذ پخش شده اند. این خطا ممکن است در اثر معیوب بودن و وجود ایراد در درام باشد. این ایراد معمولا با تعویض این قطعه برطرف می شود.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران