تعویض لنز دوربین عکاسی، یکی از کارهای حساسی است که حتی اگر حرفه ای هم باشید، با احتیاط کامل آن را انجام می دهید. چون گرفتن عکس های با کیفیت، تنها با سالم بودن لنزهای دوربین، امکان پذیر است و علاوه بر این، گاهی قیمت لنزها، حتی از خود دوربین هم بالاتر است. اما اگر به نحوه تعویض لنز دوربین عکاسی مسلط باشید، دیگر نگران اشتباه جا زدن لنز و آسیب به آن نمی شوید. ضمن اینکه، یکی از بهترین ویژگی های دوربین های DSLR این است که در صورت تسلط به تعویض لنز دوربین عکاسی، می توانید در زمان مناسب و با لنز مناسب، از سوژه مورد نظر خود، عکاسی کنید. برای تعویض لنز دوربین عکاسی، باید به مواردی توجه کنید که هر عکاسی باید آن را بداند.

تعویض لنز دوربین عکاسی

تعویض لنز دوربین عکاسی، یکی از کارهای حساسی است که حتی اگر حرفه ای هم باشید، با احتیاط کامل آن را انجام می دهید.


آموزش تعویض لنز دوربین عکاسی

بسیاری از عکاس ها، برای گرفتن شات های مختلف، از لنزهای متفاوتی استفاده می کنند. این لنزها فواصل کانونی و محدوده دیافراگم متفاوتی دارند. کاربران این مدل دوربین ها می توانند با تعویض لنز دوربین عکاسی خود، به راحتی آن را نسبت به سوژه مورد نظر تنظیم کنند.

مشاوره آنلاین زودکمکبیشتر بخوانید: علت روشن نشدن دوربین کانن چیست؟

علاوه بر آن، لنز DSLR دارای یک حلقه خارجی فوکوس است که امکان تنظیم دستی فوکوس را به کاربر می دهد. تعویض لنز در این مدل دوربین ها راحت است اما به دلیل حساسیت بالای دوربین و لنزهای آن، برای عوض کردن لنز دوربین باید با دقت و مهارت خوبی داشته باشید.

مراحل جدا کردن لنز دوربین، مراحل تعویض لنز دوربین عکاسی ، نکات مهم تعویض لنز دوربین عکاسی و مشکلات احتمالی در هنگام تعویض لنز دوربین عکاسی، موضوعاتی هستند که در این مقاله، درباره آنها می خوانید.

مشاوره آنلاین زودکمک

جدا کردن لنز دوربین

اگر از قبل لنزی روی دوربین شما وصل است و حالا قصد عوض کردن لنز را دارید، قبل از هر کاری، باید لنز روی دوربین را جدا کنید. جدا کردن لنز دوربین همانند اتصال آن، باید بدون هیچ فشاری انجام شود تا از صدمه دیدن دوربین و لنز جلوگیری شود.

برای تعویض لنز دوربین عکاسی، باید حتما دوربین را خاموش کنید. چون عوض کردن لنز در حالت روشن بودن دوربین، می تواند به قسمت های مختلف آن صدمه بزند. نحوه تعویض لنز دوربین عکاسی به این صورت است که پس از خاموش کردن دوربین، باید دکمه مخصوص آزاد کردن لنز را فشار دهید. سپس، قسمت عقب لنز را بگیرید و آن را به سمت دکمه شاتر دوربین یا خلاف جهت حرکت عقربه ساعت بچرخانید.

وقتی احساس کردید لنز از بدنه دوربین آزاد شده است، آن را از دوربین جدا کنید. در این مرحله باید لنز را کنار بگذارید و درپوش پشت و جلوی دوربین را روی آن قرار دهید. اگر مایل نیستید تعویض لنز دوربین عکاسی را انجام دهید و لنز دیگری را روی دوربین خود قرار دهید، باید سنسور دوربین را نیز با درپوش محافظ آن بپوشانید.

جدا کردن لنز دوربین

روش تعویض لنز دوربین عکاسی

نحوه تعویض لنز دوربین عکاسی، کار پیچیده ای نیست و پس از چند بار تعویض لنز دوربین، فوت و فن های آن را یاد می گیرید. یکی از مهم ترین نکات این است که در هیچ مرحله ای نباید به دوربین، فشار زیاد وارد کنید. اگر اولین باری است که از دوربین استفاده می کنید، باید برای باز و بسته کردن لنز، روش های زیر را انجام دهید:

  1. دوربین را خاموش کنید و درپوش لنز را بردارید. درپوش لنز در جلوی لنز قرار گرفته است. درپوش پشتی لنز دوربین را نیز بردارید.

  2. دوربین ها علامتی دارند که در هنگام تعویض لنز دوربین عکاسی و وصل کردن آن، جای درست تنظیم لنز با بدنه را نشان می دهد. به این علامت، نشانگر تنظیم و تعویض لنز دوربین می گویند. روی بدنه دوربین، دو علامت نشانگر تنظیم لنز وجود دارد که یکی قرمز و دیگری سفید است. اینکه کدام علامت را به عنوان شاخص انتخاب کنید بستگی به نوع لنز مورد استفاده شما دارد. اگر از لنزهای EF قدیمی استفاده می کنید، یک مربع سفید، نشانگر مورد نظر شما است. اما اگر از لنزهای طراحی EF-S استفاده می کنید باید از دایره قرمز، به عنوان نشانگر تنظیم لنز دوربین استفاده کنید.

  3. در این مرحله، باید نشانگر تنظیم لنز را روی لنز و بدنه دوربین، با هم تنظیم کنید. لنز دوربین نیز همانند بدنه دوربین، دارای علامتی به عنوان نشانگر است.

  4. برای تعویض لنز دوربین، باید لنز را روی بدنه دوربین، طوری قرار دهید که دو نشانگر تنظیم لنز روی دوربین و بدنه لنز در راستای یکدیگر باشند.

  5. در این مرحله از تعویض لنز دوربین عکاسی، باید لنز را در جای مخصوص خود روی دوربین قرار دهید و آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. به این صورت، لنز در محل خود جای می گیرد و قفل می شود.

مشاوره آنلاین زودکمک بررسی علت زرد شدن عکس دوربین و روش های رفع این مشکل در این مقاله دنبال کنید.

روش تعویض لنز دوربین عکاسی

نکات مهم برای تعویض لنز دوربین عکاسی

با هر بار تعویض لنز دوربین عکاسی، دوربین در معرض گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا قرار می گیرد. این عوامل جلوی فیلترها و سنسور دوربین قرار می گیرند و با ایجاد لکه های خاکستری یا مشکی، کیفیت تصویر را کاهش می دهند.

بنابراین، برای حفاظت از دوربین و لنز آن، همیشه باید مراحل تعویض لنز دوربین عکاسی را در محیطی تمیز و بدون آلودگی انجام دهید. این کار، ریسک ورود گرد و غبار به دوربین یا لنز را کم می کند و از آن ها در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند.

تا حد امکان، زمان تعویض لنز دوربین عکاسی را کاهش دهید تا سنسور دوربین، زمان کمتری در معرض ورود گرد و غبار و ذرات موجود در هوا قرار بگیرد. قبل از تعویض لنز، می توانید لنز دوربین را از قبل آماده کنید و آن را در نزدیکی دوربین قرار دهید.

به دلیل اینکه ذرات معلق در هوا، توسط جاذبه به سمت زمین حرکت می کنند، بهتر است دوربین را به سمت پایین بگیرید تا از ورود ذرات معلق و گرد و غبار به آن جلوگیری کنید. اگر در محل عوض کردن لنز دوربین متوجه جریان هوا یا باد شدید، باید پشت به باد بایستید تا احتمال ورود گرد و غبار به سنسور دوربین کمتر شود.

نکات مهم برای تعویض لنز دوربین عکاسی

مشکلات احتمالی در هنگام تعویض لنز دوربین عکاسی

یکی از مشکلات رایج در هنگام تعویض لنز دوربین عکاسی، باز و بسته نشدن لنز دوربین است. در این شرایط ممکن است یک جسم خارجی وارد دوربین شده باشد و جلوی باز و بسته شدن آن را در هنگام تعویض لنز دوربین بگیرد. همچنین ممکن است قسمتی از دوربین که در ارتباط با باز و بسته شدن لنز است در اثر ضربه، حمل نامناسب یا فشار وارد شده تغییر شکل بدهد.

بنابراین، هیچ وقت سعی نکنید لنز را با فشار بیشتر یا با ضربه باز و بسته کنید، زیرا این کار باعث شکستن قطعات مختلف دوربین و لز می شود و هزینه هنگفتی روی دست شما می گذارد. به همین دلیل، بهترین کار در زمان تعویض لنز دوربین این است که از نمایندگی معتبر تعمیر دوربین عکاسی کمک بگیرید.

مشکلات احتمالی در هنگام تعویض لنز دوربین عکاسی

سوالات متداول درباره تعمیر و تعویض لنز دوربین

1. قابلیت تعویض لنز در کدام مدل های دوربین کانن امکان پذیر است؟

دوربین های DSLR برند کانن مانند مدلEOS 70 D یا EOS Rebel T3 / 1100 D به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت تعویض لنز را برای کابر فراهم کرده است. کاربران این مدل دوربین ها می توانند به راحتی با تعویض لنز دوربین آن را متناسب با نیازهای متفاوت عکاسی خود تنظیم کنند.

2. آیا تعویض لنز دوربین کار پیچیده ای است؟

باز و بسته کردن لنز دوربین برای تعویض آن به هیچ عنوان کار پیچیده و سختی نیست، پس از چند بار عوض کردن لنز دوربین به فوت و فن های آن مسلط خواهید شد.

3. مهم ترین نکته برای تعویض لنز دوربین چیست؟

نکته مهمی که در تمام مراحل تعویض لنز باید به آن توجه داشته باشید این است که در هیچ مرحله ای نیاز به استفاده از فشار غیر طبیعی نیست.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران