دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL هر چه که باشد، وقتی وسط پروژه یا کار مهمی اتفاق می افتد، همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد. مخصوصا بسیاری از ما که در طول روز، برای کارهای بی شمار خود از اینترنت و کارایی مودم ها کمک می گیریم و به کار با آن وابسته شده ایم. علت ریست شدن مودم ADSL هنگام استفاده از اینترنت، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما این قطع و وصلی در سرعت و روند انجام کارها اختلال ایجاد می کند. بنابراین، پس از مواجه شدن با این مشکل، باید هر طور شده دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL خود را پیدا کنیم و برای برطرف کردن آن کاری انجام دهیم.

 دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL

دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL هر چه که باشد، وقتی وسط پروژه یا کار مهمی اتفاق می افتد، همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد.


عیب یابی و دلیل قطع و وصل شدن مودم ADSL

به طور کلی علت ریست شدن مودم ADSL به عوامل مختلفی بستگی دارد و امکان دارد این مشکل، هم به دلایل نرم افزاری اتفاق بیفتد و هم به دلایل سخت افزاری. اما ساده ترین مشکلات مودم، گاهی چند دقیقه تا چند ساعت از وقت ما را هدر می دهند.
به همین دلیل، اولین راه برای حل مشکل مودم، عیب یابی و شناسایی دقیق دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL است. کم بودن SNR خط تلفن، عدم استفاده از  Splitter، نیم سوز شدن مودم، عبور کابل تلفن یا کابل شبکه از کنار کابل برق، امکان نوسان برق پورت USB و ضعیف بودن آداپتور، از دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL هستند که در این مطلب آنها را بررسی می کنیم.

مشاوره آنلاین زودکمک

1. کم بودن SNR خط تلفن

SNR مخفف عبارت signal to Noise ratio و به معنای نسبت سیگنال به نویز است . هرچقدر مقدار این عدد کمتر باشد، نشان دهنده این است که سیگنال با نویز بیشتری به مودم شما رسیده است. همین نویز، یکی از دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL  است و باعث ریست شدن آن می ‌شود.

برای اینکه SNR خط خود را ببینید، باید وارد کنترل پنل مودم خود شوید. با وارد کردن آی.پی 192.168.1.1 می توانید وارد کنترل پنل مودم خود شوید. پس از وارد شدن به این قسمت، در پایین صفحه اول، باید چنین آماری را مشاهده کنید.

 بیشتر بخوانید: کار نکردن دیتای موبایل

اگر SNR خط شما کمتر از عدد ۱۰ است، با ISP خود تماس بگیرید و موضوع را گزارش کنید تا  آن‌ها علت ریست شدن مودم ADSL را پیگیری و رفع کنند. دقت کنید زمانی که با مشکل قطع و وصلی مودم یا قطعی بازه ای اینترنت مواجه شدید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با اپراتور شرکت ارائه دهنده اینترنت خود تماس بگیرید و مشکل را از طریق آن پیگیری کنید. در این صورت، اگر مشکل از طرف شرکت ارائه دهنده اینترنت یا همان ISP  است، باید صبر کنید تا مشکل برطرف شود.

کم بودن SNR خط تلفن

2. عدم استفاده از  Splitter

جدا نکردن خطوط تلفن و اینترنت از یکدیگر، یکی از مهم ترین دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL  است. اگر روی خط خود از Splitter  یا جدا کننده سیگنال تلفن از سیگنال اینترنت استفاده نکنید، ممکن است وقتی کسی با خط شما تماس می ‌گیرد، مودم شما ریست شود.

دلیل ریست شدن مودم نیز این است که در هنگام تماس و برقراری ارتباط، برق روی خط تلفن شما افزایش پیدا می‌کند. این افزایش برق ممکن است باعث ریست شدن مودم شما شود. به طور کلی، یکی از مهم ترین دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL هنگام زنگ خوردن تلفن ،عدم استفاده از اسپلیتر، استفاده از تلفن های بی سیم، سیم کشی اشتباه تلفن خانه و داشتن بیش از یک تلفن است.

 

عدم استفاده از  Splitter

3. نیم سوز شدن مودم

نیم ‌سوز شدن مودم یکی از رایج ترین دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL است که باعث ریست شدن آن می‌شود. برای اینکه متوجه شوید مشکل از مودم شما است یا منشا بروز مشکل از جای دیگری است. در صورت امکان، یک مودم دیگر را به مدت یک روز امتحان کنید و با آن کار کنید. در این مدت، می توانید ببینید که آیا این مودم هم ریست می‌شود یا نه. اگر مودم مورد نظر در این مدت ریست نشد، به این معنی است که مودم شما دچار مشکل شده است و ایراد دارد.

نیم سوز شدن مودم

4. عبور کابل تلفن یا کابل شبکه از کنار کابل برق خانه شما

اگر کابل تلفن یا شبکه از کنار کابل برق خانه شما عبور کند، به دلیل تشکیل میدان الکتریکی در اطراف کابل برق، باعث ایجاد نویز روی کابل تلفن و شبکه نویز می شود. همین مورد، یکی از دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL است. برای مثال، هنگامی که یک لامپ را روشن می ‌کنید و مودم شما ریست می‌شود، به احتمال بسیار زیاد، به دلیل این است که کابل تلفن یا کابل شبکه، از کنار کابل این لامپ عبور کرده است.

عبور کابل تلفن یا کابل شبکه از کنار کابل برق خانه شما

5. امکان نوسان برق پورت USB

یکی دیگر از دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL، نوسان گاه و بی گاه برق پورت USB  است. بنابراین، برای جلوگیری از هر گونه نوسان برق پورت USB ، پیشنهاد می کنیم از این وسیله برای اتصال مودم به کامپیوتر استفاده نکنید. چون گاهی اوقات استفاده از USB برای اتصال مودم به کامپیوتر، به دلیل همین نوسانات برق، باعث ریست شدن مودم و اختلال در کار شما می شود.

بیشتر بخوانید: دلایل وصل نشدن لپ تاپ به وای فای

امکان نوسان برق پورت USB

6. ضعیف بودن آداپتور

ضعیف بودن آداپتور نیز از دلایل قطع و وصل شدن مودم ADSL است. به همین دلیل، وقتی پهنای باند زیادی از مودم انتظار دارید، وقتی بیش از حد از وایرلس استفاده می کنید و مدام به مودم وصل می شوید، این قطعه به اصطلاح کم می آورد و ریست می شود. البته این علت ریست شدن مودم ADSL ، می تواند ناشی از ضعیف بودن برق منزل و روشن شدن دستگاه های پر مصرف نیز باشد.

ضعیف بودن آداپتور

قرار دادن مودم در جای نسبتا خنک

مودم یک دستگاه برقی به حساب می آید و از آنجایی که دستگاه های برقی می توانند در محیط های بسته و نبستا گرم آسیب ببینند، بنابراین آسیب دیدن مودم ها نیز در محیط های بسته و گرم دور از انتظار نیست. اگر مودم را در زیر میز یا پشت میز و یا سایر فضاهای بسته قرار داده اید، بیرون بیاورید .

اینک بر روی میز قرار دهید که هم آنتن دهی بیشتر خواهد شد و هم از محیط بسته خارج خواهد شد و از طرفی باعث افزایش عمر مودم خواهید شد و دیگر بعد از مدت زمان کوتاهی نیاز به تعویض مودم نخواهید داشت.

مشکل تداخل رادیویی

اگر مودم وای فای یا روتر بی‌سیم خود را در کنار تلفن‌های ثابت بی‌سیم، مایکروویو، تلویزیون‌های هوشمند، سیستم‌های مانیتور کودک و نظایر این‌ها قرار دهید؛ با مشکل تداخل رادیویی روبرو می‌شوید.

همه این دستگاه‌ها از کانال فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می‌کنند که اصلی ‌ترین باند رادیویی وای ‌فای در دنیا است. در نتیجه، تداخل امواج رادیویی دستگاه‌های دیگر با امواج وای فای مودم و روتر می‌تواند به میرائی باعث تضعیف وای فای و قطعو وصلی مودم شود.

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1403/02/12-16:54

درود بر شما سیدحسین حسینی

در این رابطه، موارد گفته شده در مقاله را بررسی کنید. در صورتی که ایراد همچنان باقی بود، لازم است که مودم از نزدیک بررسی شود.

سیدحسین حسینی
1403/02/09-21:18

سلام خسته نباشید در ساعت صبح فایفایم هی پشت سر هم خاموش روشن میشه انتنش مخابرات 2020 هست مشکل این چیه ؟

بطفا کمک کنید

زودکمک
1403/01/09-12:35

درود بر شما امیر صولتی عزیز

اگر ایراد مختص به یک گوشی نیست، با پشتیبانی شبکه اینترنت خود تماس بگیرید.

امیر حسین صولتی
1403/01/08-16:23

باسلام و خسته نباشید.

مشکل من این هست که دقیقا از یک فروردین مودم ما دچار اشکال شده قطع و وصل بی دلیل .تقریبا تمام راه حل هارو امتحان کردم ولی جواب نمی‌داد بعضی موقع ها هم که وصل میشد بدون قطع شدن.

در بازی پینگ بسیار می رفت بالا لطفاً راهنمایی کنید.

امیر صولتی
1403/01/08-16:01

با سلام و خسته نباشید

مشکل من این هست که مودم قطع و وصل میشه.(تو گوشی)

ولی وقتی میای به مودم نگاه می‌کنی همه چراغها روشن هست.

البته این مشکل فقط برای گوشی من نیست

لطفاً راهنمایی کنید.

 

زودکمک
1403/01/04-14:40

درود بر شما رعنا نایب زاده عزیز

بله امکان دارد ایراد از ماژول وای فای باشد.

رعنا نایب زاده
1402/12/29-00:10

سلام خسته نباشین مطالب خیلی عالی و کاربردی

مشکل من اینه که وقتی از مودم فاصله میگیرم وایفای گوشیم قطع میشه ولی برا بقیه اینطور نیست ایا مشکل از گوشی منه؟

داریوش رحیمی سامانی
1402/11/29-05:28

مطالب بسیار کاربردی و عملی . بسیار خلع موجود در این زمینه را بر کرده. اگر ممکنه کمی مطلب بیشتر برام ارسال کنید. من فوق برق مخابرات هستم و بسیار خرسند

داریوش رحیمی سامانی
1402/11/29-05:25

مطالب بسیار کاربردی 

مهدی
1402/11/26-20:37

الان تقریبا یک ماهی هست رو شبکه مخابرات اختلال ایجاد شده و از تایم کاری به بعد اینترنت افتضاح میشه.

زودکمک
1402/11/26-09:47

درود بر شما عمران جهان زاده عزیز

شما باید با پشتیبان شبکه اینترنت خود تماس بگیرید.

عمران جهان زاده
1402/11/25-09:46

چند روز است صبح وای فای ب درستی کار میکند اما از ساعت ۵ بعد ظهر وای فای ب طور کامل قط میشود علت از چیست؟؟؟

زودکمک
1402/11/23-16:13

درود بر شما شریعتی عزیز

شما باید با شرکت دریافت کننده و پشتیبان اینترنت خود تماس بگیرید.

زهرا ازادی
1402/09/22-21:27

بسیار جالب بود توضیحات

فرشیدنقوی
1402/09/08-13:27

ممنوع ازراهنمایی واقعابکارم اومد

شریعتی
1402/01/22-01:51

با سلام و خسته نباشید.. من ازاینترنت های وب استفاده میکنم ولی از اول سال دو دقیقه اینترنت وصل میشه ولی بعدش کلا قطع میشه چراغ ADSL کلا قطع میشه..